330-letnie bursztynowe szachy. Muzeum Gdańska kupiło je za ok. 2,4 mln złotych

330-letnie bursztynowe szachy. Muzeum Gdańska kupiło je za ok. 2,4 mln złotych

Szachy stworzone w 1690 roku staną się jednym z eksponatów Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie
Szachy stworzone w 1690 roku staną się jednym z eksponatów Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie
Źródło zdjęć: © Muzeum Gdańska
Michał Skorupka
11.08.2020 20:59, aktualizacja: 08.03.2022 14:44

330-letnie bursztynowe szachy staną się jednym z eksponatów Muzeum Bursztynu tworzonego w Wielkim Młynie. Muzeum Gdańska za nowy nabytek zapłaciło ok. 2,4 mln złotych, przebijając tym samym ofertę nowojorskiego Metropolitan Museum of Art.

Muzeum Gdańska wydało ok. 2,4 mln złotych na bursztynowe szachy. Niezwykły nabytek stanie się jedną z atrakcji Muzeum Bursztynu tworzonego w Wielkim Młynie. Muzeum chciało zakupić wyjątkowy przedmiot dużo wcześniej, jednak nie dysponowało wówczas wystarczającymi funduszami.

Szachy powstały w Gdańsku około 1690 roku. Najprawdopodobniej zostały wykonane przez Michaela Redlina, jednego z najbardziej cenionych bursztynników swoich czasów. Egzemplarz jest jedynyn zachowanym zestawem bursztynowych szachów z Gdańska z XVII wieku. Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, to jeden z czterech tego typu egzemplarzy na świecie.

  • Podobnej klasy, kompletne i świetnie zachowane zestawy znajdują się w kolekcjach duńskiej rodziny królewskiej, Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu oraz muzeum jubilerstwa i złotnictwa Grünes Gewölbe w Dreźnie. Wszystkie datowane są na okres początku XVIII wieku - mówi rzecznik Muzeum Gdańska, doktor Andrzej Gierszewski.

Unikatowy egzemplarz

Wymiary szachownicy to 37x37x11 centymetrów. W rogach wspierają ją rzeźby lwów, natomiast po bokach możemy zauważyć owalne zdobienia. Na rogach ustawione są cztery kosze z kwiatami. W zestawie znajdują się także dwie wyściełane jedwabiem szufladki, w których przechowywane są bursztynowe figurki o wysokości od 5 do 7 centymetrów.

Szachy powstałe ok. 330 lat temu początkowo trafiły do Amsterdamu. Następnie, od 1758 roku odnalazły swoje miejsce na zamku Blair w Szkocji. Zestaw pomimo wielu napraw został zachowany do czasów współczesnych i w 2015 roku został wystawiony na aukcję. Wyjątkowy egzemplarz trafił wówczas do prywatnego kolekcjonera.

Niedawno niezwykły przedmiot ponownie trafił na aukcję. Tym razem gdańskiemu muzeum udało uzbierać się wystarczającą kwotę i przebić ofertę m.in. nowojorskiego Metropolitan Museum of Art. Unikatowy eksponat będzie można podziwiać już w przyszłym roku w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Muzeum Ognia
Muzeum Ognia
Paulina Tyburska
Muzeum Gwizdka
Muzeum Gwizdka
Paulina Tyburska
Muzeum Nurkowania
Muzeum Nurkowania
Paulina Tyburska
Komentarze (0)