Co to jest to NFC? To przyszłość

Sony One-Touch

Sony One-Touch

NFC nie jest najnowszą technologią, ale wciąż niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę co właściwie kryje się za tym skrótem.

Czym jest NFC?

NFC (Near Field Communication; z ang. komunikacja bliskiego pola) to krótkozasięgowy standard komunikacji, który umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległość nie większą niż 20 cm.

Prace nad technologią rozpoczęły się już w 1983 roku, ale dopiero 21 lat później producenci na poważnie zaczęli przyglądać się możliwościom NFC i jego zaletom. Wtedy też Sony, Nokia i Philips zawiązały Near Field Communication Forum, które przez kolejne lata zajmowało się rozwojem standardu.

Przełomowy dla rozwoju NFC okazał się styczeń 2009 roku, kiedy to opracowano finalnie standardy przesyłania kontaktów, adresów URL oraz inicjalizacji modułu Bluetooth. Było to o tyle ważne, że samo NFC charakteryzuje się niską szybkością transferu danych. Wykorzystując łączność zbliżeniową nie trzeba parować urządzeń, co od zawsze było uciążliwą czynnością.

NFC jest już standardem w specyfikacjach topowych smartfonów, pojawia się także w tabletach i telewizorach (na przykład w linii Bravia)

Zbliż swój telefon, a coś Ci pokażę

Podstawowym zastosowaniem NFC w telefonach jest odczytywanie tagów NFC. Są to niewielkie chipy z zakodowaną akcją, którą ma wykonać smartfon, gdy zostanie do nich zbliżony. Tagi mogą być umieszczone na plakatach, w gazetach czy brylokach. Zakres ich zastosowań jest szeroki. Dzięki tagom można między innymi:

  • zmienić ustawienia smartfonu, na przykład wyciszyć dźwięki lub włączyć tryb samolotowy w kinie;
  • przesłać do pamięci telefonu kontakt po zbliżeniu urządzenia do wizytówki;
  • wykonać za użytkownika check-in na Foursquare lub Facebooku w restauracji;
  • zainicjować przesyłanie multimediów;
  • otworzyć stronę internetową.

NFC można także wykorzystać do komunikacji między urządzeniami. Wystarczy wybrać na ekranie smartfonu plik, zdjęcie, film lub kontakt i zbliżyć urządzenie do innego sprzętu obsługującego tę technologię by zainicjować transfer.

Zobacz również: GoPro 3D

Nie tylko między telefonami

Sony wprowadzając technologię One-Touch pokazało ostatnio, że NFC można wykorzystywać nie tylko do dzielenia się treściami z innymi użytkownikami smartfonów. W obsługę One-Touch wyposażone są bowiem także nowe tablety japońskiego giganta i laptopy Vaio z Windows 8. Bez podłączania jakichkolwiek kabli bądź korzystania z dysków w chmurze możliwe jest przesłanie zdjęcia zrobionego smartfonem na większy ekran.

Największe wrażenie w One-Touch robi opcja szybkiego łączenia telefonu z telewizorami Bravia. Korzystają z modeli takich jak Xperia T czy najnowsza Xperia Z, możliwe jest błyskawiczne sparowanie, a następnie udostępnianie treści do odbiornika. Aby tego dokonać wystarczy dotknąć pilota, a następnie po prostu wybrać piosenkę, nagranie wideo czy filmik z YouTube'a, który ma pojawić się na telewizorze.

Problem ze sparowaniem słuchawek? NFC go rozwiąże

Parowanie akcesoriów Bluetooth może być uciążliwe. Wykorzystując łączność zbliżeniową można pominąć wyszukiwanie urządzeń w ustawieniach, parowanie, wpisywanie kodów i potwierdzanie.

Wystarczy zbliżyć telefon do zestawu słuchawkowego, przenośnego głośnika czy dowolnego innego akcesorium z modułem NFC. Połączenie zostanie samo zainicjowane, a po chwili w głośnikach zabrzmi odtwarzany właśnie w telefonie utwór. Co prawda na naszym rynku nie ma jeszcze zbyt wielu akcesoriów wykorzystujących NFC, ale patrząc na starania Nokii czy Sony szybko to się zmieni. Wciągu ustatnich miesięcy firmy wprowadziły wiele wysokiej jakości akcesoriów, takich jak głośniki Sony SRS-BTM8.

Sony SRS-BTM8

Bądź bardziej smart

Innym ciekawym wykorzystaniem technologii NFC są SmartTagi zaprezentowane wraz z Xperią S w zeszłym roku. To małe akcesoria za pomocą których można szybko aktywować wybrane funkcje telefonu. Mogą zmieniać profile dźwięku, zarządzać modułami łączności WiFi, Bluetooth, GPS, a nawet uruchamiać wybrane aplikacje. Jak to działa w praktyce?

Wystarczy wejść do biura i przyłożyć do telefonu odpowiedni SmartTag, a od razu dzwonki zostaną wyciszone, WiFi połączy się z siecią, a na ekranie smartfona pojawi się skrzynka pocztowa lub komunikator. Wchodząc do samochodu wystarczy przystawić inny SmartTag, a automatycznie uruchomiony zostanie odbiornik GPS i program do nawigacji. Kombinacji jest naprawdę wiele, a dedykowana aplikacja w smartfonach Xperia pozwala samodzielnie dopasowywać funkcje, jakie ma dany SmartTag.

Sony SmartTag

Po co portfel, skoro masz smartfon?

Polska jest także pierwszym krajem, w którym wprowadzono możliwość płacenia smartfonami, o czym jakiś czas temu wspominała Claudia Nemat, członek zarządu Deutsche Telekom:

Polska jest pierwszym krajem, w którym wdrożymy płatności zbliżeniowe na bazie NFC. W ten sposób chcemy budować naszą przyszłą siłę: poprzez skoncentrowanie działań w ramach konkretnego tematu i odpowiedzialności za całą Grupę w jednym kraju.


Mając telefon obsługujący standard łączności zbliżeniowej (np. Xperia T, Xperia S, Xperia P dostępne wraz z funkcją MyWallet w T-Mobile), nie trzeba martwić się brakiem gotówki lub karty na zakupach. Wykorzystując telefon możliwe jest płacenie w sklepach, kawiarniach, a nawet automatach biletowych/parkometrach.

Producenci współpracują tu z operatorami, jak T-Mobile i Orange w Polsce. W ich ofertach pojawiają się dedykowane aplikacje mobilne (np. My Wallet), które umożliwiają gromadzenie różnych kart w smartfonach. Pod względem funkcjonalnym działanie tych usług nie różni się niczym od naklejek zbliżeniowych dostępnych w wielu bankach i użytkownicy mogą w jednym urządzeniu przechowywać kilka różnych kont.

Zastosowań NFC będzie jeszcze więcej

NFC bezsprzecznie będzie przyszłością, a wielu przypadku w nieoceniony sposób może ułatwiać codzienne czynności. Już teraz wystarczy popatrzeć na możliwości jakie dają smartfony Sony z obsługą technologii One-Touch. Szybka komunikacja ze znajomymi, udostępnianie treści w telewizorze bez wstawania z fotela, możliwość dokonywania płatności mobilnych czy zarządzanie ustawieniami telefonu za pomocą SmartTagów to tylko niektóre funkcje, które można wykonać jednym ruchem komórki, bez konieczności zaglądania do ustawień, parowania urządzeń czy nawet odblokowywania ekranu smartfona.

Co więcej, na tym na pewno się nie skończy, a liczba funkcji obsługiwanych poprzez NFC powinna szybko wzrosnąć, wraz z pojawianiem się większej liczby telefonów wyposażonych w ten moduł.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie]

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen Gala Mobility Trends – podsumowanie roku 2017 w branży mobilnych technologii