Co to jest to NFC? To przyszłość

NFC nie jest najnowszą technologią, ale wciąż niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę co właściwie kryje się za tym skrótem.

Sony One-Touch
Sony One-Touch
Mateusz Żołyniak

22.02.2013 | aktual.: 13.01.2022 12:32

Co to jest NFC?

NFC (Near Field Communication; z ang. komunikacja bliskiego pola) to krótkozasięgowy standard komunikacji, który umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległość nie większą niż 20 cm.

Prace nad technologią rozpoczęły się już w 1983 roku, ale dopiero 21 lat później producenci na poważnie zaczęli przyglądać się możliwościom NFC i jego zaletom. Wtedy też Sony, Nokia i Philips zawiązały Near Field Communication Forum, które przez kolejne lata zajmowało się rozwojem standardu.

Przełomowy dla rozwoju NFC okazał się styczeń 2009 roku, kiedy to opracowano finalnie standardy przesyłania kontaktów, adresów URL oraz inicjalizacji modułu Bluetooth. Było to o tyle ważne, że samo NFC charakteryzuje się niską szybkością transferu danych. Wykorzystując łączność zbliżeniową nie trzeba parować urządzeń, co od zawsze było uciążliwą czynnością.

NFC jest już standardem w specyfikacjach topowych smartfonów, pojawia się także w tabletach i telewizorach (na przykład w linii Bravia)

Zbliż swój telefon, a coś Ci pokażę

Podstawowym zastosowaniem NFC w telefonach jest odczytywanie tagów NFC. Są to niewielkie chipy z zakodowaną akcją, którą ma wykonać smartfon, gdy zostanie do nich zbliżony. Tagi mogą być umieszczone na plakatach, w gazetach czy brylokach. Zakres ich zastosowań jest szeroki. Dzięki tagom można między innymi:

  • zmienić ustawienia smartfonu, na przykład wyciszyć dźwięki lub włączyć tryb samolotowy w kinie;
  • przesłać do pamięci telefonu kontakt po zbliżeniu urządzenia do wizytówki;
  • wykonać za użytkownika check-in na Foursquare lub Facebooku w restauracji;
  • zainicjować przesyłanie multimediów;
  • otworzyć stronę internetową.

NFC tag and foursquare checkin demo

NFC można także wykorzystać do komunikacji między urządzeniami. Wystarczy wybrać na ekranie smartfonu plik, zdjęcie, film lub kontakt i zbliżyć urządzenie do innego sprzętu obsługującego tę technologię by zainicjować transfer.

Największe wrażenie w One-Touch robi opcja szybkiego łączenia telefonu z telewizorami Bravia. Korzystają z modeli takich jak Xperia T czy najnowsza Xperia Z, możliwe jest błyskawiczne sparowanie, a następnie udostępnianie treści do odbiornika. Aby tego dokonać wystarczy dotknąć pilota, a następnie po prostu wybrać piosenkę, nagranie wideo czy filmik z YouTube'a, który ma pojawić się na telewizorze.

Problem ze sparowaniem słuchawek? NFC go rozwiąże

Parowanie akcesoriów Bluetooth może być uciążliwe. Wykorzystując łączność zbliżeniową można pominąć wyszukiwanie urządzeń w ustawieniach, parowanie, wpisywanie kodów i potwierdzanie.

Nie tylko między telefonami

Wystarczy zbliżyć telefon do zestawu słuchawkowego, przenośnego głośnika czy dowolnego innego akcesorium z modułem NFC. Połączenie zostanie samo zainicjowane, a po chwili w głośnikach zabrzmi odtwarzany właśnie w telefonie utwór. Co prawda na naszym rynku nie ma jeszcze zbyt wielu akcesoriów wykorzystujących NFC, ale patrząc na starania Nokii czy Sony szybko to się zmieni. Wciągu ustatnich miesięcy firmy wprowadziły wiele wysokiej jakości akcesoriów, takich jak głośniki Sony SRS-BTM8.

Bądź bardziej smart

Wystarczy wejść do biura i przyłożyć do telefonu odpowiedni SmartTag, a od razu dzwonki zostaną wyciszone, WiFi połączy się z siecią, a na ekranie smartfona pojawi się skrzynka pocztowa lub komunikator. Wchodząc do samochodu wystarczy przystawić inny SmartTag, a automatycznie uruchomiony zostanie odbiornik GPS i program do nawigacji. Kombinacji jest naprawdę wiele, a dedykowana aplikacja w smartfonach Xperia pozwala samodzielnie dopasowywać funkcje, jakie ma dany SmartTag.

Po co portfel, skoro masz smartfon?

Polska jest pierwszym krajem, w którym wdrożymy płatności zbliżeniowe na bazie NFC. W ten sposób chcemy budować naszą przyszłą siłę: poprzez skoncentrowanie działań w ramach konkretnego tematu i odpowiedzialności za całą Grupę w jednym kraju.

Mając telefon obsługujący standard łączności zbliżeniowej (np. Xperia T, Xperia S, Xperia P dostępne wraz z funkcją MyWallet w T-Mobile), nie trzeba martwić się brakiem gotówki lub karty na zakupach. Wykorzystując telefon możliwe jest płacenie w sklepach, kawiarniach, a nawet automatach biletowych/parkometrach.

Producenci współpracują tu z operatorami, jak T-Mobile i Orange w Polsce. W ich ofertach pojawiają się dedykowane aplikacje mobilne (np. My Wallet), które umożliwiają gromadzenie różnych kart w smartfonach. Pod względem funkcjonalnym działanie tych usług nie różni się niczym od naklejek zbliżeniowych dostępnych w wielu bankach i użytkownicy mogą w jednym urządzeniu przechowywać kilka różnych kont.

Zastosowań NFC będzie jeszcze więcej

NFC bezsprzecznie będzie przyszłością, a wielu przypadku w nieoceniony sposób może ułatwiać codzienne czynności. Już teraz wystarczy popatrzeć na możliwości jakie dają smartfony Sony z obsługą technologii One-Touch. Szybka komunikacja ze znajomymi, udostępnianie treści w telewizorze bez wstawania z fotela, możliwość dokonywania płatności mobilnych czy zarządzanie ustawieniami telefonu za pomocą SmartTagów to tylko niektóre funkcje, które można wykonać jednym ruchem komórki, bez konieczności zaglądania do ustawień, parowania urządzeń czy nawet odblokowywania ekranu smartfona.

Co więcej, na tym na pewno się nie skończy, a liczba funkcji obsługiwanych poprzez NFC powinna szybko wzrosnąć, wraz z pojawianiem się większej liczby telefonów wyposażonych w ten moduł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.