IKEA Uppleva: produkowany w Polsce telewizor ze sklepu meblowego

IKEA Uppleva to seria mebli i sprzętu RTV, obejmująca pasujące do siebie telewizory, meble, zestawy audio i akcesoria. Co oferują wchodzące w skład tej serii telewizory IKEA?

IKEA Uppleva

IKEA Uppleva

Polski telewizor

Ingvar Kamprad, założyciel firmy IKEA i jeden z najbogatszych ludzi świata, drogo zapłacił za robienie interesów z Polakami. Choć dostawy mebli z Polski pozwoliły mu przetrwać trudny okres i rozwinąć firmę, to współpraca nie była łatwa. Jak wspomina sam Kamprad, wymagała wypicia morza wódki, co skończyło się alkoholizmem założyciela IKEA.

Pół wieku później IKEA nadal zamawia i produkuje w Polsce. Są to jednak nie tylko proste meble, ale również coś bardziej zaawansowanego – telewizory IKEA Uppleva.

IKEA Uppleva

Telewizory IKEA Uppleva

IKEA słynie z mebli do samodzielnego złożenia i gdy zaczęły krążyć pierwsze plotki, dotyczące pojawienia się w ofercie firmy również sprzętu RTV, żartom na ten temat nie było końca. Tym bardziej, że niedługo wcześniej IKEA zaprezentowała nietypowy gadżet reklamowy, jakim był aparat fotograficzny, wykonany z tektury.

Telewizory IKEA to jednak zupełnie normalny sprzęt RTV, a od modeli innych producentów różni go przede wszystkim to, że jest częścią systemu Uppleva, w skład którego wchodzą telewizory, sprzęt audio, meble i akcesoria, zaprojektowane tak, by do siebie pasowały. Można kupić proponowane przez IKEA zestawy, można skompletować własny zestaw albo zdecydować się na tylko jeden z jego elementów.

IKEA Uppleva

Kto produkuje sprzęt znanych marek?

Sam telewizor – choć sprzedawany pod marką IKEA – jest dziełem chińskiej firmy TCL. Choć marka jest raczej mało znana na polskim rynku, to potentat branży elektronicznej – produkuje telewizory dla JVC, Thomsona (marka TCL), marek własnych różnych elektromarketów, a także dla IKEA. Fabryka, w której powstają telewizory Uppleva, mieści się w Żyrardowie.

Telewizory IKEA Uppleva (drugiej generacji) to obecnie 3 modele smart TV o przekątnej 40, 48 i 55 cali, z czego dwa większe oferują funkcję 3D. Funkcje smart są obejmują dostęp do YouTube’a i najważniejszych serwisów społecznościowych, jak Facebook czy Twitter. Niestety, wśród obsługiwanych serwisów nie ma Netfliksu.

Zobacz również: Kto wynalazł telewizję?

Telewizory oferują rozdzielczość Full HD, wspierają DLNA, są wyposażone w gniazdo LAN i moduł Wi-Fi, gniazdo antenowe, S/PDIF, a także po 3 gniazda USB 2.0 i HDMI. Za dostępne w Polsce modele trzeba zapłacić odpowiednio 2399, 3299 i 4199 złotych.

IKEA Uppleva

System IKEA Uppleva

Warto przy tym pamiętać, że telewizory IKEA Uppleva to część systemu domowej rozrywki. Zakup pojedynczego telewizora może wydawać się dyskusyjny. Nabiera większego sensu, gdy kupujemy go w komplecie z dopasowanym stylistycznie zestawem audio czy szafką, zaprojektowaną tak, by pasowały do niej głośniki, a przewody dzięki odpowiednio umieszczonym otworom były niewidoczne.

W takiej konfiguracji zakup sprzętu wydaje się mieć większy sens – choć da się skompletować podobny jakościowo zestaw taniej, to w tym przypadku zaletą jest fakt, że poszczególne elementy będą do siebie dobrze pasować, a podłączenie nie sprawi żadnego problemu.

IKEA Uppleva
Rozdzielczość ekarnu: Full HD (1920 × 1080 pikseli)
Przekątna ekranu: 40, 48 i 55 cali
3D: W modelach 40 i 55 cali, po 2 pary okularów w zestawie
HDR: Nie
Zakrzywiony ekran: Nie
Smart TV: Tak
Złącza i komunikacja: 3 × HDMI, 3 × USB, Wi-FI, S/PDIF, gniazdo antenowe, LAN, adapter SCARF, component video, Wi-FI, obsługa DLNA
Waga: 26 kg
Wymiary: (model 55 cali) 125 × 4,4 × 75 cm
Cena: 4199 zł
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telewizory:

6 cech, jakie powinien posiadać współczesny telewizor Największe telewizory, które kupisz w sklepie Samsung JU6000: telewizor 4K za 2200 zł LG 55UH8507 – testujemy mistrzowski sprzęt z 4K i HDR. To prawdopodobnie najlepszy telewizor LCD w ofercie LG Flagowy telewizor LG EG9600 w teście porównawczym zmasakrował konkurenta ze stajni Samsunga Telewizory 2016 roku: czym jeszcze zaskoczą nas producenci? Netflix już na telewizorach LG Smart TV. Oto 5 spolszczonych seriali, które warto obejrzeć Amazon Prime Video za darmo dla wszystkich abonentów Play i z publicznie dostępnymi filmami dla dzieci LG SUPER UHD - nowa linia telewizorów debiutuje na CES 2016 3 tanie telewizory 65 cali. Wielki ekran w niewielkiej cenie Philips OLED+ 935. Najwyższa półka dla kinomaniaków Android TV? Telewizory doczekały się realnej zmiany na lepsze