Nowe gogle VR Razera, OSVR HDK 2: niska cena, duże możliwości. To groźny konkurent dla Oculus Rift i HTC Vive

Dobre gogle VR nie muszą być drogie! Udowadnia to ceniony producent sprzętu dla graczy, Razer, który zaprezentował nową wersję gogli OSVR HDK 2.

  1. Ile kosztują nowe gogle VR Razera?
  2. Jaka jest specyfikacja gogli OSVR HDK 2?
  3. Który producent sprzętu chce płacić deweloperom?

Wirtualna rzeczywistość: dlaczego tak drogo?

Wirtualna rzeczywistość budzi ogromne nadzieje, ale – przynajmniej na razie – nieco rozczarowuje. Tanie rozwiązania, jak Google Cardboard i jego niezliczone klony, jak choćby polskie Elysium VR czy CMOAR, dają wprawdzie pojęcie, czym jest, a przede wszystkim czym może być VR, ale jakość dostarczanej w taki sposób rozrywki zostawia wiele do życzenia.

Po drugiej stronie są gogle wirtualnej rzeczywistości takie, jak Oculus Rift czy HTC Vive. To urządzenia technicznie znacznie bardziej wyrafinowane i oferujące znacznie więcej, ale na razie wciąż odstraszające ceną, do której należy doliczyć koszt mocnego peceta.

Gogle Razer OSVR

OSVR: Razer prezentuje gogle wirtualnej rzeczywistości

Nic dziwnego, że pojawienie się w branży kolejnego, mocnego gracza wzbudziło duże zainteresowanie i nadzieje. Razer, bo o nim mowa, zaprezentował podczas targów CES 2015 gogle VR o nazwie OSVR, które miały posiadać kilka sensownych atutów.

Kluczowy był dobry stosunek jakości do ceny, ale również wsparcie ze strony ośrodków akademickich i badawczych (w tym polskiego Poznańskiego Centrum Superkomputerowo–Sieciowego) , a także obsługę platformy o otwartym źródle, dzięki której każdy zainteresowany mógł spróbować swoich sił w tworzeniu gier lub aplikacji dla VR.

Gogle Razer OSVR

OSVR HDK 2: jakość za niską cenę

Tak było wiele miesięcy temu, jednak Razer nie spoczął na laurach i we współpracy z firmą Sensics zaprezentował niedawno kolejną, lepiej dopracowaną wersję swojego sprzętu – OSVR HDK 2. Producent gogli wydaje się pewny jakości swojego urządzenia, bo zdecydował się nawet na bezpośrednie porównanie kluczowych parametrów OSVR HDK 2, Oculus Rift i HTC Vive.

Gogle VR Razera wychodzą z tego porównania obronną ręką – specyfikacja techniczna nie odstaje od Rifta i Vive, ale cena zestawu jest znacznie niższa, niż konkurencyjnych gogli. 400 dolarów to wprawdzie o 100 więcej, niż za pokazany ponad rok temu, pierwszy zestaw, ale nadal o połowę mniej, niż za swoje gogle VR żąda HTC.

Stawiamy sobie za cel demokratyzację wirtualnej rzeczywistości poprzez oferowanie otwartych, tanich, wydajnych rozwiązań wraz z nieomal uniwersalnym sprzętem oraz zachowaniem kompatybilności z wieloma silnikami. Nie możemy doczekać się współdzieleniem nowymi, ekscytującymi możliwościami.

Yuval Boger, Sensics
Gogle Razer OSVR

Zainteresowanie deweloperów to klucz do sukcesu

Przed laty, gdy popularność VR i obsługujących ją gogli dopiero zaczynała nabierać rozpędu, opisując konkurencję na tym rynku przewidywałem, że:

Ewentualny konflikt może dotyczyć nie tyle walki o klientów, co – zwłaszcza na początku — o zainteresowanie twórców oprogramowania.

Łukasz Michalik

Wygląda na to, że były to trafne przepowiednie. Właściciele konkurencyjnych platform VR robią wszystko, by zainteresować nimi nie tylko klientów, co – przede wszystkim – twórców oprogramowania. To rozsądne działania: gdy na danej platformie pojawią się atrakcyjne treści, razem z nimi przybędą również klienci.

Gogle Razer OSVR

Kto wspiera deweloperów?

Rozumie to HTC, oferują swoje gogle za darmo deweloperom, rozumie Crytek, promując swoje rozwiązania za pomocą programu VR First, rozumie też Razer, który postanowił wesprzeć swój produkt za pomocą funduszu OSVR Developer Fund. Przekazane do niego środki mają zostać wykorzystane na wynagrodzenia dla deweloperów, pracujących nad aplikacjami i grami na OSVR. Mówi o tym Christopher Mitchell z Razera:

Fundusz dla developerów OSVR pomoże nam bezpośrednio wspierać wysiłki pionierów wirtualnej rzeczywistości z całej branży. Tym samym ich dzieła będą dostępne dla wszystkich. Jesteśmy przekonani, że jeżeli wszyscy uczestniczący w ekosystemie OSVR odniosą sukces, wtedy sukces odniesie cała branża VR. Zamknięte drzwi w przemyśle developerskim oznaczają wyrok śmierci.

Christopher Mitchel, Razer

Jest o wiele za wcześnie, by już na tym etapie prognozować, co z tego wyniknie i która platforma odniesie największy sukces. Ogromne zainteresowanie ze strony producentów sprzętu i deweloperów jest jednak faktem. Zasadne wydaje się jednak pytanie, czy równie wielkim entuzjazmem wykażą się klienci?

Razer OSRV HDK 2
Wyświetlacz: OLED
Rozdzielczość: 2160 × 1200 pikseli
Odświeżanie: 90 Hz
Platforma: OSRV
Pole wiedzenia: 110 stopni
Śledzony obszar: 2,7 × 2,4 metra
Kontroler: Każdy kompatybilny z OSVR, każdy kontroler z PC
Czujniki: Akcelerometr, żyroskop, magnetometer, śledzenie pozycji w 360 stopniach
Komunikacja: HDMI, USB 2.0, USB 3.0
Zalecane wymagania sprzętowe: NVIDIA GeForce GTX 970 / Radeon R9 280 lub lepsza, Intel Core i5–4590 lub lepszy, od 8GB RAM, wyjście HDMI kompatybilne z HDMI 1.3, 2 x USB 2.0
Cena: 400 dol.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wirtualna rzeczywistość:

Back to Dinosaur Island za darmo na Steam. Crytek chwali się swoją technologią VR Wirtualna rzeczywistość potrzebowała GTA. Mod do GTA V wprowadza VR i zachwyca Alice VR: kolejna polska gra na gogle VR! Samsung Gear VR - zwiastun z okazji premiery Wirtualna rzeczywistość i sport? Trener fitnessu: „to się nie uda” Porno VR: kto i w jaki sposób tworzy dźwięki do filmów? Samsung Gear VR: coraz bliżej premiery w Polsce! Tak działa rink VR - kontroler do Samsung Gear VR Elysium VR, polskie gogle wirtualnej rzeczywistości – test Gadżetomanii Historia wirtualnej rzeczywistości. Skąd wzięły się gogle VR? 10 najlepszych kamer 360 stopni. Tym sprzętem nakręcisz filmy VR HTC Vive z adapterem od Tpcast działają w pełni bezprzewodowo