Pierwszy aparat cyfrowy. Ten sprzęt zapisywał zdjęcia na kasetach!

Fotografia cyfrowa to dzisiaj nasza codzienność – prawie każdy ma całkiem niezły aparat w swoim smartfonie. Jak wyglądał sprzęt, od którego to wszystko się zaczęło?

  1. Dlaczego upadł Kodak?
  2. Kto zbudował pierwszy aparat cyfrowy?
  3. Jaką matrycę miał pierwszy aparat cyfrowy?

Kodak: pionier fotografii cyfrowej

Kodak to przykład, jak z technologicznego giganta, który niemal zmonopolizował rynek fotografii, można – w ciągu bardzo krótkiego czasu – stać się firmą niemal zapomnianą. Popularna opinia głosi, że upadek Kodaka był związany z przeoczeniem przez tę firmę cyfrowej rewolucji, jaka na przełomie wieków zmieniła świat fotografii.

Jak to często bywa z powszechnymi opiniami, to bzdura. Kodaka pogrążyła seria błędnych decyzji biznesowych, ale z pewnością nie można zarzucić mu lekceważenia fotografii cyfrowej. Amerykańska firma doskonale zdawała sobie sprawę z nadchodzących zmian i trafnie przewidziała je już w latach 80., choć w oparciu o trafne prognozy przyjęła błędną strategię.

Warto przy tym pamiętać, że wśród licznych, fotograficznych wynalazków Kodaka znajduje się ten, który wywrócił rynek fotograficzny do góry nogami: to właśnie Kodak wynalazł pierwszy aparat cyfrowy.

Pierwszy aparat cyfrowy

Przełomowy wynalazek był dziełem zaledwie 25-letniego inżyniera, Stevena Sassona, który otrzymał zadanie przetestowania, czy i jak można wykorzystać w fotografii sensor CCD, zbudowany kilka lat wcześniej przez Bell Laboratories z zamiarem wykorzystania w badaniach Kosmosu.

W rezultacie Steven Sasson skonstruował w 1975 roku machinę, która przypominała wszystko, tylko nie znane nam współcześnie aparaty. Co istotne, już od samego początku był to sprzęt przenośny (bo nazwanie go mobilnym byłoby jednak nadużyciem) – aparat mógł pracować bez podglądu, czerpiąc energię z 16 akumulatorów.

Zobacz również: Wideorecenzja: Lenovo IdeaPad U300

Urządzenie o wadze 3,6 kilograma było wyposażone w obiektyw XL 55 stosowany w kamerach filmowych, matrycę CCD o rozdzielczości 10 tys. pikseli (0,01 mpix) i dołączany, czarnobiały telewizor pozwalający na podgląd rejestrowanego obrazu. Zapisywanie jednego zdjęcia trwało 23 sekundy, a fotografie były zapisywane na… kasetach magnetofonowych.

Zobacz więcej artykułów z serii: Co było pierwsze?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot