Pierwszy aparat cyfrowy. Ten sprzęt zapisywał zdjęcia na kasetach!

Fotografia cyfrowa to dzisiaj nasza codzienność – prawie każdy ma całkiem niezły aparat w swoim smartfonie. Jak wyglądał sprzęt, od którego to wszystko się zaczęło?

  1. Dlaczego upadł Kodak?
  2. Kto zbudował pierwszy aparat cyfrowy?
  3. Jaką matrycę miał pierwszy aparat cyfrowy?

Kodak: pionier fotografii cyfrowej

Kodak to przykład, jak z technologicznego giganta, który niemal zmonopolizował rynek fotografii, można – w ciągu bardzo krótkiego czasu – stać się firmą niemal zapomnianą. Popularna opinia głosi, że upadek Kodaka był związany z przeoczeniem przez tę firmę cyfrowej rewolucji, jaka na przełomie wieków zmieniła świat fotografii.

Jak to często bywa z powszechnymi opiniami, to bzdura. Kodaka pogrążyła seria błędnych decyzji biznesowych, ale z pewnością nie można zarzucić mu lekceważenia fotografii cyfrowej. Amerykańska firma doskonale zdawała sobie sprawę z nadchodzących zmian i trafnie przewidziała je już w latach 80., choć w oparciu o trafne prognozy przyjęła błędną strategię.

Warto przy tym pamiętać, że wśród licznych, fotograficznych wynalazków Kodaka znajduje się ten, który wywrócił rynek fotograficzny do góry nogami: to właśnie Kodak wynalazł pierwszy aparat cyfrowy.

Pierwszy aparat cyfrowy

Przełomowy wynalazek był dziełem zaledwie 25-letniego inżyniera, Stevena Sassona, który otrzymał zadanie przetestowania, czy i jak można wykorzystać w fotografii sensor CCD, zbudowany kilka lat wcześniej przez Bell Laboratories z zamiarem wykorzystania w badaniach Kosmosu.

W rezultacie Steven Sasson skonstruował w 1975 roku machinę, która przypominała wszystko, tylko nie znane nam współcześnie aparaty. Co istotne, już od samego początku był to sprzęt przenośny (bo nazwanie go mobilnym byłoby jednak nadużyciem) – aparat mógł pracować bez podglądu, czerpiąc energię z 16 akumulatorów.

Zobacz również: Sprawdzamy najwytrzymalszą kartę pamięci SD na świecie

Urządzenie o wadze 3,6 kilograma było wyposażone w obiektyw XL 55 stosowany w kamerach filmowych, matrycę CCD o rozdzielczości 10 tys. pikseli (0,01 mpix) i dołączany, czarnobiały telewizor pozwalający na podgląd rejestrowanego obrazu. Zapisywanie jednego zdjęcia trwało 23 sekundy, a fotografie były zapisywane na… kasetach magnetofonowych.

Zobacz więcej artykułów z serii: Co było pierwsze?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Drewniana stacja dokująca? Automaty biletowe: powinny być proste i szybkie. Są problemem większym niż się wydaje Zegarek z wyjątkowego tworzywa dla prawdziwego twardziela Uniwersalny pilot... w poduszce TOP 5 edycji limitowanych Głos z Watykanu. Papież Benedykt XVI woli Androida Rekordowy dysk Seagate: 1,5 TB w kieszeni Pierwszy polski film w Blu-ray - U Pana Boga w ogródku Nowy rekord Wielkiego Zderzacza Hadronów Zmierz dokładnie swój dom FBed - łóżko dla maniaków Facebooka 5 niesamowitych maszyn Goldberga (wideo)

Popularne w tym tygodniu:

Papież Franciszek dostał papamobile napędzany wodorem