Pierwszy aparat cyfrowy. Ten sprzęt zapisywał zdjęcia na kasetach!

Fotografia cyfrowa to dzisiaj nasza codzienność – prawie każdy ma całkiem niezły aparat w swoim smartfonie. Jak wyglądał sprzęt, od którego to wszystko się zaczęło?

  1. Dlaczego upadł Kodak?
  2. Kto zbudował pierwszy aparat cyfrowy?
  3. Jaką matrycę miał pierwszy aparat cyfrowy?

Kodak: pionier fotografii cyfrowej

Kodak to przykład, jak z technologicznego giganta, który niemal zmonopolizował rynek fotografii, można – w ciągu bardzo krótkiego czasu – stać się firmą niemal zapomnianą. Popularna opinia głosi, że upadek Kodaka był związany z przeoczeniem przez tę firmę cyfrowej rewolucji, jaka na przełomie wieków zmieniła świat fotografii.

Jak to często bywa z powszechnymi opiniami, to bzdura. Kodaka pogrążyła seria błędnych decyzji biznesowych, ale z pewnością nie można zarzucić mu lekceważenia fotografii cyfrowej. Amerykańska firma doskonale zdawała sobie sprawę z nadchodzących zmian i trafnie przewidziała je już w latach 80., choć w oparciu o trafne prognozy przyjęła błędną strategię.

Warto przy tym pamiętać, że wśród licznych, fotograficznych wynalazków Kodaka znajduje się ten, który wywrócił rynek fotograficzny do góry nogami: to właśnie Kodak wynalazł pierwszy aparat cyfrowy.

Pierwszy aparat cyfrowy

Przełomowy wynalazek był dziełem zaledwie 25-letniego inżyniera, Stevena Sassona, który otrzymał zadanie przetestowania, czy i jak można wykorzystać w fotografii sensor CCD, zbudowany kilka lat wcześniej przez Bell Laboratories z zamiarem wykorzystania w badaniach Kosmosu.

W rezultacie Steven Sasson skonstruował w 1975 roku machinę, która przypominała wszystko, tylko nie znane nam współcześnie aparaty. Co istotne, już od samego początku był to sprzęt przenośny (bo nazwanie go mobilnym byłoby jednak nadużyciem) – aparat mógł pracować bez podglądu, czerpiąc energię z 16 akumulatorów.

Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Adam Zdrójkowski – Fenomen kontrolera DualSense

Urządzenie o wadze 3,6 kilograma było wyposażone w obiektyw XL 55 stosowany w kamerach filmowych, matrycę CCD o rozdzielczości 10 tys. pikseli (0,01 mpix) i dołączany, czarnobiały telewizor pozwalający na podgląd rejestrowanego obrazu. Zapisywanie jednego zdjęcia trwało 23 sekundy, a fotografie były zapisywane na… kasetach magnetofonowych.

Zobacz więcej artykułów z serii: Co było pierwsze?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Najmniejsza wiertarka na świecie! Czyszczenie największego na świecie budynku wymaga wodnych działek i bardzo dużej odwagi (wideo) Ścienna zmywarka do naczyń Trzecia wersja Beta odtwarzacza Foobar2000 v0.9.6.2 Gdzie kupować w Internecie? Milion Polaków wybrało najlepsze sklepy Zenithink ZT-180 - co potrafi tablet z Androidem 2.1? iPod Spot Kalendarz adwentowy na twoją stronę Tym samolotem polatasz bez licencji Panasonic PT-AE2000 - dla smakoczy Full HD LG prezentuje 1920 x 1080 pikseli na 5 calach! Złoty odkurzacz za milion dolarów dla stylowej pani domu [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Zbudowali… latającą deskorolkę. Tak, to działa Chiny ujawniają prototyp pociągu kolei magnetycznej. Prędkość? 620 km na godzinę Latające samochody General Motors. Pobudzają wyobraźnię Włosi stworzyli samolot przeznaczony wyłącznie do transportu szczepionek na COVID-19 Przyczepione na grzyby. Rewolucyjne rzepy, które pozwolą robotom chodzić po ścianach Co to jest switch PoE i do czego służy?