DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie?

Każda z dostępnych w sklepach myszy pracuje w określonym zakresie czułości, mierzonym w DPI. Jego wartości mogą wynieść od skromnych 800 do nawet 16 tys. Jakie ma znaczenie i co warto o nim wiedzieć przed zakupem?

Czułość sensora a jakość produktu

Trudno o powszechniejszy dla komputerowych myszy parametr niż DPI. Zastąpił on wcześniejsze CPI (liczba na cal), a oznacza ilość punktów jakie gryzoń pokona po jego przesunięciu właśnie o cal, czyli 25.4 mm. Stanowi on wciąż najbardziej znany i najpopularniejszy wyznacznik czułości pracy sensora i pozwala wstępnie rozgraniczyć te powszednie i biurowe od gamingowych.

Najtańsze myszy dostępne obecnie w sklepach pracują ze stałą wartością 800 DPI, tymczasem modele bardziej zaawansowane oferują 1600 DPI i więcej, z możliwością jego dynamicznej regulacji. Rekordziści pokroju Razer Mamba czy Roccat Nyth osiągają zawrotne wyniki odpowiednio 16 tys. i 12 tys. DPI. Mylna jest jednak ocena jakości produktu wyłącznie przez pryzmat tych liczb.

Razer Mamba 16000: bezprzewodowe 16 tys. DPI

Marketing kontra zdrowy rozsądek

Konkretne wartości DPI mają odzwierciedlać prędkość i czułość działania myszy. Wymagania wzrastają jednak w dynamicznych grach, gdzie użytkownik dysponujący pewną ręką chętnie skorzysta z możliwości obrotu postaci o 180˚ na krótkim odcinku podkładki. O ile jednak usprawiedliwia to mysz z DPI rzędu 5000, ma prawo zastanawiać w przypadku flagowych modeli, pokonujących na odcinku każdego milimetra 472 piksele i więcej.

Roccat Nyth: 12 tys. DPI i specjalizacja w grach MMO

W takich sensorach narażona jest więc precyzja wskazań, przez co wielu posiadaczy zaawansowanych gryzoni rezygnuje z najwyższych ustawień czułości. Nie brakuje także tytułów gier (również FPS), w których rozgrywka poniżej 3200 DPI stanowi standard motywowany skutecznością a nie budżetem.

Potwierdzają to także działania producentów: w listopadzie ubiegłego roku pisałem o myszy Genesis GX58, wyposażonej w tzw. przycisk snajperski. Jego działanie polega właśnie na czasowym ograniczeniu DPI (domyślnie do 500), co umożliwi oddanie celnego strzału. Marketingowa pogoń za 5-cyfrowym wynikiem na pudełku dotarła więc do granicy zdrowego rozsądku.

Razer Abyssus V2: 5000 DPI i kompromisowa cena

Mysz na miarę faktycznych potrzeb

Jak wspomniałem wcześniej, mylną jest ocena myszy wyłącznie przez pryzmat wartości DPI. Stanowi ona istotny, ale nie jedyny wyznacznik jakości produktu, a wraz z nim należy uwzględnić wiele innych. Producenta i jego doświadczenie, markę jaka sensor wyprodukowała oraz wiele innych parametrów jego pracy. Pozwoli to na dobór produktu, którego możliwości w pełni wykorzystamy.

Rozglądając się więc za myszą do okazjonalnego bądź biurowego użytku warto spojrzeć na modele pokroju przewodowego Logitecha M100 bądź bezprzewodowego M195 (oba po 1000 DPI) w cenie odpowiednio 40 i 55 zł. W codziennej rozgrywce lepiej sprawdzi się natomiast wspomniany Genesis GX58 (4000 DPI) za 99 zł bądź Razer Abyssus V2 (5000 DPI) za 169 zł.

Oczywiście rezygnując z 2- i 4-krotnie droższych produktów wraz z rekordowym DPI często rezygnujemy z innych funkcji, takich jak podświetlenie RGB czy modularna konstrukcja. Takie rozwiązania z założenia trafiają jednak do produktów premium, otrzymując adekwatną wycenę. Jeśli więc nie planujemy kariery w esporcie, mysz z 12 tys. DPI stanowi kontrowersyjną inwestycję.

Źródło: materiały prasowe, Razer, Roccat, Genesis, Logitech

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Klawiatury mechaniczne: rodzaje i cechy najpopularniejszych przełączników Cherry Klawiatury mechaniczne: czym różnią się od klasycznych? Karta graficzna do 600 zł, czyli budżetowy gaming w FullHD Uważaj na licencję. Naruszenie może kosztować nawet 2 tys. zł! Walentynkowe gadżety 2017. Co podarować drugiej połówce? BitTorrent Live: transmisje na żywo dostępne także dla Androida

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze?