Jaki czytnik e‑booków wybrać? Kindle, Pocketbook czy inny - podpowiadamy

Czytnik e-booków to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich miłośników książek, którzy nie chcą ze sobą nosić ciężkich tomów. Sprawdzi się w podróży oraz na co dzień. Jaki czytnik e-booków wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i przeglądamy ofertę producentów.

Jaki czytnik e-booków wybrać?
Jaki czytnik e-booków wybrać?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Klaudia Stawska-Magdziak

Jaki czytnik e-booków wybrać? Najpopularniejszymi modelami w Polsce są Kindle od Amazona, ale na rynku znajdziemy również inne solidne propozycje. Najważniejsze to umieć dopasować czytnik e-booków do naszych potrzeb – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Jak wybrać czytnik e-booków?

Wybierając czytnik e-booków, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Przede wszystkim najważniejszy będzie ekran – zarówno jego typ, jak i rozmiar. Pozostałe parametry techniczne zdecydowanie są mniej ważne, ale niektóre dodatkowe funkcje mocno ułatwiają korzystanie z czytnika.

Jak wybrać czytnik e-booków?
Jak wybrać czytnik e-booków?© Materiały prasowe

Ekran w czytniku e-booków musi wykorzystywać technologię e-papieru (e-ink). Tylko takie modele będą dobrze imitować tradycyjną książkę, a przez to, że nie emitują światła (jak np. ekrany smartfonów czy tabletów) o wiele mniej męczą wzrok podczas czytania. Obecnie najlepsze na rynku wykorzystują e-papier typu Carta, a starsze modele – Pearl. Słabszej jakości będą ekrany Viziplex, a inne dostępne na rynku nie zapewnią odpowiedniego komfortu czytania.

Jeśli chodzi o rozmiar, to standardem obecnie są czytniki 6-calowe, chociaż możemy również znaleźć modele 5-calowe oraz większe (8-10-calowe), które sprawdzają się przede wszystkim przy przeglądaniu plików PDF. 6-calowy ekran daje największy komfort czytania przy jednocześnie wygodnym dla ręki rozmiarze.

Kolejną kwestią związaną z ekranem jest jego rozdzielczość. Na rynku znajdziemy modele wyświetlające w rozdzielczości 1024×758 lub 1440×1080. Rozdzielczość jednak ma nieco mniejsze znaczenie niż gęstość pikseli – w niektórych modelach dochodzi do 300 na cal, co znacznie poprawia czytelność tekstu.

Jaki czytnik e-booków: pozostałe parametry

Jeśli chodzi o pozostałe paramenty i funkcje, to w dużej mierze wybór będzie zależny od naszych preferencji i możliwości naszego portfela. Jedną z bardziej polecanych będzie doświetlenie, które pojawia się w coraz większej ilości modeli czytników e-booków. Warto wspomnieć, że ekran czytnika nie świeci, a jest doświetlany od góry przez diody – dzięki temu światło nie męczy wzroku, jak w przypadku ekranów LCD i tym podobnych.

Jaki czytnik e-booków wybrać?
Jaki czytnik e-booków wybrać?© Pexels.com

Ważną kwestią jest również rodzaj sterowania czytnikiem – coraz więcej producentów rezygnuje ze sterowania przyciskami na rzecz dotykowego. Warto tutaj zaznaczyć, że ekran e-ink nie będzie działał tak płynnie jak np. ekrany w naszych smartfonach.

Wybierając czytnik e-booków, możemy również zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, jednak należy pamiętać, że głównym parametrem zawsze powinna być wygoda czytania. Przydatną funkcją jest słownik, większość czytników łączy się również z internetem, ale należy pamiętać, że nie będziemy raczej wykorzystywać go do regularnego przeglądania treści.

Jeśli chodzi o parametry techniczne, jak rodzaj procesora czy ilość RAM to zazwyczaj mają one minimalne znaczenie w przypadku e-czytników. Chociaż poszczególne modele różnią się nieco szybkością przerzucania stron, to jest to raczej kwestia oprogramowania niż sprzętu. Ważną wartością jest natomiast pojemność pamięci lub możliwość dołożenia dodatkowej karty pamięci, dzięki czemu będziemy mogli przechowywać więcej plików na naszym czytniku e-booków. Na 2-4 GB zmieści się kilka tysięcy książek w formacie Mobi lub ePub.

Czytniki Amazon Kindle należą do najpopularniejszych na rynku
Czytniki Amazon Kindle należą do najpopularniejszych na rynku© Pexels.com

Jaki czytnik ebook kupić? Popularni producenci

Na polskim rynku największą popularnością cieszą się czytniki e-booków trzech czołowych producentów.

[*]Amazon Kindle to najpopularniejsze czytniki na rynku, spośród których najczęściej wybierany jest model Peperwhite. Wyposażone w ekrany e-ink typu Pearl lub Carta (w zależności od modelu), które na tyle dobrze imitują papier, że czytelność jest niemal taka sama jak w przypadku tradycyjnej książki. Amazon zapewnia również dobre wsparcie techniczne oraz szereg dodatkowych narzędzi, np. słownik Oxforda, chociaż większość przydatna jest głównie w przypadku anglojęzycznych powieści. Książki w dedykowanym dla Kindle formacie Mobi dostępne są w każdej e-księgarni.

[*]Pocketbook – to marka, która ma chyba najbardziej rozbudowaną ofertę czytników na rynku. Dostępne są one w różnych przedziałach cenowych – od niedrogich Pocketbook Basic, przez Touch Lux, aż po najbardziej zaawansowane (i najdroższe) InkPad. To co wyróżnia Pocketbooki to usługa Legimi, która umożliwia czytanie książek w ramach abonamentu.

[*]Inkbook – polska marka czytników e-booków, która prezentuje się naprawdę dobrze na tle zagranicznej konkurencji. Przyciąga przede wszystkim bardzo konkurencyjna cena, ale Inkbook oferuje również tę samą funkcjonalność, co droższe modele. Czytniki wyposażono w ekran e-papier Carta, a całe urządzenie obsługuje system Android, dzięki czemu możemy pobierać na nie również aplikacje.

Jeśli nadal nie udało wam się wybrać czytnika-ebooków dla siebie, możecie zobaczyć nasze porównaniu modeli innych producentów dostępnych na polskim rynku. Przegląd najlepszych czytników e-booków znajdziecie tutaj.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.