Co to jest OLED? Wszystko o telewizorach i technologii LG

Co to jest OLED? Wszystko o telewizorach i technologii LG

LG OLED B9 i aplikacja Disney+
LG OLED B9 i aplikacja Disney+
Źródło zdjęć: © Jakub Krawczyński
Jakub Krawczyński
12.08.2020 15:36, aktualizacja: 08.03.2022 14:44

OLED to skrót, który widzimy w wielu opisach sprzętu elektronicznego - telewizorach i nie tylko. Prym w tej technologii wiedzie firma LG, a tego typu ekrany cieszą się dużym uznaniem oraz popularnością na rynku. Warto więc wiedzieć, jakie możliwości daje OLED w telewizorach, zanim zdecydujemy się na kupno. Ta wiedza może okazać się kluczowa.

Telewizory OLED - jak działają i czym się różnią od LCD/QLED?

Telewizory OLED to coś zupełnie innego niż odbiorniki typu LCD (z podświetleniem LED) i QLED. W ogromnym skrócie, panele typu OLED (czyli organiczne diody LED) to technologia samo-podświetlana. Tradycyjny telewizor LCD posiada panel LCD (wyświetlający kolory) oraz osobny moduł podświetlania LED (odpowiadający za czerń i rozświetlanie).

Diody w ekranach OLED są natomiast w stanie jednocześnie emitować kolory i światło, a przez to, że każdy malutki punkcik, z którego składa się ekran to potrafi – są w stanie wytworzyć nieskazitelną czerń oraz tzw. nieskończony kontrast. Telewizory LCD z kolei mają ograniczoną ilość stref podświetlenia i czerń w nich nigdy nie dorówna tej z OLED-a.

Drugą rzeczą, która od razu rzuca się w oczy w telewizorach OLED to idealne kąty widzenia. Czy będziemy patrzeć się na ekran pod niemal kątem zerowym, czy na wprost, czy z jakiejkolwiek innej perspektywy – ujrzymy dokładnie ten sam obraz, bez wyszarzania kolorów, czy utraty jasności.

Obraz
© LG

Te cechy sprawiają, że takie telewizory natychmiastowo budzą ogromne wrażenie, tak w sklepach czy na targach elektroniki na wystawach, jak i ostatecznie naszych domach, gdy odwiedzają nas goście.

Telewizory OLED - zalety

  • Nieskazitelna czerń i nieskończony kontrast (najlepsze na rynku)
  • Posiadają idealne kąty widzenia
  • Zapewniają najlepsze kinowe doznania
  • Obsługują Dolby Vision i najwięcej formatów HDR
  • Doskonale radzą sobie z szybko odświeżanym obrazem, a więc sportem i grami wideo
  • Mają świetny czas reakcji ekranu oraz niski poziom opóźnień sygnału kontrolera - są idealne dla graczy

OLED: telewizory - zalety, charakterystyka i wady

Telewizory OLED to odbiorniki o rozdzielczości 4K Ultra HD wraz z obsługą technologii HDR. Wyróżniają się przede wszystkim wspomnianym wcześniej nieskazitelnym poziomem czerni oraz nieskończonym kontrastem oraz idealnymi kątami widzenia.

Gdy doda się do tego obsługę formatu Dolby Vision, telewizory OLED okazują się idealnym wyborem dla najbardziej wymagających kinomanów.

Warto także wspomnieć o innych zaletach telewizorów OLED, takich jak niemal natychmiastowy czas reakcji ekranu (0,1 ms) oraz bardzo niski poziom input lagu, czyli opóźnień pomiędzy przekazywaniem sygnału z naszego kontrolera do telewizora (który je odświeża na ekranie).

Te parametry są szczególnie ważne dla graczy, gdyż zwiększają komfort grania i ograniczają frustrację, w sytuacjach, gdzie refleks decyduje o zwycięstwie.

Nawet technologia z tyloma atutami, co OLED, ma jednak także kilka wad lub swoich przypadłości, o których należy pamiętać przy zakupie. Po pierwsze, dysponując telewizorem OLED musimy zadbać o odpowiednie zaciemnienie pokoju, aby wydobyć wszystkie atuty z obrazu.

Dolby Vision IQ

Modele LG OLED z 2020 r. wprowadziły dodatkowo funkcję rozjaśniania obrazu przez algorytm sztucznej inteligencji, która podbija jasność obrazu, starając się nie ucinać detali.

Ekrany te oczywiście nadają się z powodzeniem do jasnych pomieszczeń, ale absolutną kinowość uzyskamy dopiero w ciemności, najlepiej bez żadnych świateł (lub z subtelnym oświetleniem z boku lub tyłu).

Obraz
© Jakub Krawczyński

Oprócz tego warto zwrócić też uwagę na to, że telewizory OLED są droższe niż odbiorniki z ekranami innego typu. Warto jednak przed podjęciem decyzji o kupnie zobaczyć, jak wygląda obraz na OLED-zie, gdyż może on sprawić, że zmienicie zdanie na temat tego, ile chcecie maksymalnie przeznaczyć na telewizor.

Ostatnim aspektem, o jakim wspominamy (aczkolwiek w realnym użyciu, nie powinien być problemem) - jest ryzyko powstania tzw. powidoków. Testy portalu RTINGS (autorytetu w dziedzinie RTV) wykazały, że po 5000 godzin na jednym ze sprawdzanych sześciu telewizorów LG OLED C7 doszło do pogorszenia obrazu, ale wyłącznie dlatego, że przez 20 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu oglądano non-stop stację CNN, na której widniały statyczne logotypy.

W rzeczywistości więc, aby doprowadzić do takiego stanu, należałoby wyświetlać statyczne elementy intencjonalnie przez bardzo długi czas, a do takiego zjawiska dochodzi niezwykle rzadko. Na dodatek, od premiery modelu C7 ukazały się trzy dodatkowe generacje telewizorów OLED, które posiadają szereg mechanizmów zapobiegających takim sytuacjom.

Kto produkuje telewizory typu OLED?

Tak naprawdę, tak jak z kropkami kwantowymi (QLED), po raz pierwszy technologię OLED zastosowało Sony już w 2007 roku. Jednakże we współczesnym świecie telewizorów, prym w OLED-ach wiedzie LG, które jest niemal wyłącznym producentem tego typu matryc w tym segmencie rynku.

To właśnie koreańska firma ma dominującą pozycję na rynku takich telewizorów. Dzieje się tak z racji tego, że poza odbiornikami OLED własnej marki, produkuje ona ekrany także dla innych gigantów, jak Sony, Panasonic, Philips, a od niedawna także Huawei, Xiaomi, Vizio, Hisense i innych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)