AMD E‑300, E‑450 i C60 - jesienny wysyp jednostek Fusion

Już we wrześniu szeregi energooszczędnych APU AMD zasilą trzy nowe jednostki. To dobra wiadomość, ponieważ netbooki (i nie tylko) znów przyspieszą i platforma Brazos będzie jeszcze bardziej konkurencyjna względem nadchodzącej Cedar Trail Intela.

AMD Fusion APU (fot. diit.cz)
AMD Fusion APU (fot. diit.cz)
Jacek Klimkowicz

Już we wrześniu szeregi energooszczędnych APU AMD zasilą trzy nowe jednostki. To dobra wiadomość, ponieważ netbooki (i nie tylko) znów przyspieszą i platforma Brazos będzie jeszcze bardziej konkurencyjna względem nadchodzącej Cedar Trail Intela.

O AMD C-60 pisałem już w kwietniu. Jest to bezpośredni następca popularnego układu C-50, który znalazł się w dziesiątkach netbooków. Recenzje dwóch z nich (Acera Aspire One 522 i Toshiby NB550D) możecie przeczytać na łamach Gadżetomanii. Nowy APU z linii Ontario różni się od obecnego zaimplementowanym trybem Turbo Core.

AMD Brazos - w końcu jest konkurencja!
AMD Brazos - w końcu jest konkurencja!

Taktowanie będzie mogło wzrosnąć do 1,33 GHz dla rdzenia i do 400 MHz dla GPU. Reszta specyfikacji (w tym TDP) pozostała bez zmian. Nowi członkowie rodziny Zacate także nie różnią się zbytnio od obecnych. AMD E-300 jest słabszą wersją AMD E-350, który trafił m.in. do testowanego przeze mnie ostatnio Asusa K53BY. Rdzenie APU są taktowane zegarem 1,3 GHz.

Podobnie jak AMD C-60 AMD E-450 ma Turbo Core'a. Bazowe taktowanie rdzeni wykonawczych wynosi 1,65 GHz. Nie wiadomo jednak, o ile będzie mogło wzrosnąć. Zintegrowany w APU GPU Radeon HD 6320 pracuje z częstotliwością podstawową 508 MHz (w trybie Turbo 600 MHz). AMD E-450 ma również lepszy kontroler pamięci, który obsługuje moduły DDR3 1333 MHz.

Asus K53BY
Asus K53BY

Teraz do pełni szczęścia brakuje tylko obsługi wielowątkowości, która w niektórych zadaniach przynosi wymierne korzyści. Patrząc jednak na wysiłki wkładane przez inżynierów AMD w rozwój platformy, można być prawie pewnym, że prędzej czy później i ten ficzer trafi do energooszczędnych APU. Oj, szykuje się ostra walka w segmencie netbooków...

Implementację nowych APU w swoich komputerach zapowiedzieli już m.in. Asus (m.in. w K53BY), Acer (m.in. w Aspire 7250), Dell (m.in. w Inspiron M102Z) i HP (m.in. w G4 i 2000Z).

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
poradnikikomputerynews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.