AMD Trinity – nowe APU na horyzoncie. O ile są szybsze?

Według najnowszych doniesień APU AMD Trinity w wersjach dla desktopów i laptopów zadebiutują już 15 maja, a energooszczędne chipy dla konstrukcji ultrathin będą dostępne w czerwcu. Czy jest na co czekać? Jakie poczyniono postępy?

AMD Fusion APU
AMD Fusion APU
Jacek Klimkowicz

05.04.2012 | aktual.: 10.03.2022 15:02

Według najnowszych doniesień APU AMD Trinity w wersjach dla desktopów i laptopów zadebiutują już 15 maja, a energooszczędne chipy dla konstrukcji ultrathin będą dostępne w czerwcu. Czy jest na co czekać? Jakie poczyniono postępy?

Wykonane w 32-nm procesie litograficznym APU AMD Trinity wykorzystują rdzenie x86 (moduły) Piledriver i zintegrowane GPU oparte na mikroarchitekturze VLIW4. Tym samym jest pewne, iż część CPU ma zaimplementowane rozkazy SSE do wersji 4.2 włącznie, kryptograficzne AES-NI, a także FMA i XOP oraz obsługuje instrukcje wektorowe AVX.

Pozostałe nowości to AMD Turbo Core 3.0, które ma zwiększać częstotliwość taktowania rdzeni i GPU w zależności od aktualnego obciążenia i TDP układu, oraz HD Media Accelerator obsługujący dekodowanie strumieni wideo (UVD) i rozmaite funkcje związane z ich jakością (zaawansowany post-processing i skalowanie oraz korekcja kolorów).

Garść informacji o AMD Trinity (fot. SweClockers)
Garść informacji o AMD Trinity (fot. SweClockers)

Na jednym ze slajdów, który wyciekł, widnieje odważna deklaracja, jakoby optymalizowana pod system Windows 8 platforma miała w przypadku laptopów pozwalać nawet na 12 godzin pracy na akumulatorze. Dodatkowo wydajność ma wzrosnąć nawet o 29% w odniesieniu do części CPU i nawet o 56% dla GPU. To brzmi dobrze. Ale jak jest w praktyce?

Oto wyniki testów topowych APU dla desktopów, jakie dotychczas pojawiły się w Sieci:

SuperPI mod 1.5 XS – próbka 1M:

  • AMD A8-3850 (2,9 GHz) - 26,039 s;
  • AMD A10-5800K (3,8-4,2 GHz) - 23,775 s.

3D Mark 2006 – 1280 x 1024, default:

  • AMD A8-3850 (Radeon HD 6550D) – 6223 pkt. (CPU 3814, SM2.0 2139, SM3.0 2552);
  • AMD A10-5800K (Radeon HD 7660D) – 9396 pkt. (CPU 4304, SM2.0 3285, SM3.0 4067).

Jak widać, wzrost wydajności CPU jest nieproporcjonalnie niski (~10%) w stosunku do skoku taktowania (~30%). Wrażenie robi natomiast wydajność GPU, która faktycznie jest wyższa o kilkadziesiąt procent. Jeśli zatem APU AMD Trinity będą rozsądnie spozycjonowane cenowo, z pewnością na półkach sklepowych nie będą zalegać.

Porównanie mobilnych APU Trinity (fot. NordicHardware)
Porównanie mobilnych APU Trinity (fot. NordicHardware)

Danych na temat osiągów mobilnych APU Trinity jest niewiele. Jednak już na podstawie tych szczątkowych informacji (a także porównań wersji desktopowych) można wysnuć pewne wnioski. Dla lepszego zobrazowania dorzucam wyniki energooszczędnych procesorów Intel Core 2. generacji ze zintegrowanymi GPU HD Graphics 3000, uzyskane przez nas podczas testów ultrabooków.

3D Mark Vantage – 1280 x 1024, performance:

Nietrudno zauważyć, że GPU w energooszczędnych APU AMD Trinity ma potencjał, zatem nabywca laptopa ultrathin na nudę nie powinien narzekać – sporo gier będzie działać na rozsądnych ustawieniach graficznych. Pytanie tylko, czy w stworzonych z reguły do pracy i niewymagających zadań subnotebookach taka wydajność graficzna naprawdę jest potrzebna?

Na zakończenie mogę dodać, że w zastosowaniach wielowątkowych wydajność CPU ma być ponoć konkurencyjna, zaś w jednowątkowych gorsza niż w przypadku procesorów Intel Core. Cóż, prawdziwość tych zapowiedzi zweryfikują testy. Ja mam tylko nadzieję, że osiągi CPU mają być konkurencyjne przynajmniej w porównaniu z Core i5, choćby 2. generacji…

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
poradnikikomputerynews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.