Archos 133 Oxygen: ogromny tablet 13,3” dla miłośników multimediów w FullHD
Tablety z roku na rok zyskują nie tylko na wydajności, ale i na przekątnej ekranu. Swoją propozycję w segmencie 13.3” na targach IFA 2016 zaprezentował francuski Archos. Czy osiągi tabletu zrekompensują jego gabaryty?
Wymiary i waga odczuwalnie spore
Wielu użytkownikom tablety większe niż 10” trudno jest nazwać w pełni mobilnymi. Jednak to samo mówiło się niegdyś o smartfonach z ekranami przekraczającymi 4,7”, co nie przeszkodziło phabletom zawojować rynku.
Najnowsze dzieło Archosa ma wymiary 33.9 × 21.9 × 10.5 cm i z powodu dość szerokich ramek wokół ekranu jest to wynik zupełnie standardowy. Podobnie jest z wagą, wynoszącą 1170 g. Na górnej ramce umieszczono kamerę 2 MP oraz głośniki, a z tyłu kamerę główną o rozdzielczości 5 MP. Na komplet złącz składa się jack 3.5 mm, dwa microUSB, jedno microHDMI oraz czytnik kart microSD.
Podzespoły ze średniej półki
Wyświetlacz w technologii IPS oferuje natywną obsługę FullHD i 10-punktowego multi-touch. Konfigurację oparto o 8-rdzeniowy procesor Rockchip RK3368 (1.5 GHz), GPU PowerVR SGX6110 oraz 2 GB pamięci DDR3. Przestrzeń do dyspozycji użytkownika to 64 GB, rozszerzalna kartami microSD (do 128 GB). Urządzenie pracuje na systemie Android 6.0.
Łączność bezprzewodową umożliwia WiFi z funkcją hotspot oraz Bluetooth w wersji 4.0. Na plus należy zaliczyć obecność GPS, żyroskopu i akcelerometra, a także możliwość ładowania urządzeń mobilnych z portów microUSB (adapterem OTG). Bateria ma pojemność aż 10000 mAh, jednak przekłada się to jedynie na 5 h pracy (lub 168 h czuwania).
Obsługa plików multimedialnych jest szeroka, ale nie zachwyca – na Oxygenie obejrzymy filmy w 720p i 30 fps (H.264, MPEG-4 2 HD). Wspierane rozszerzenia to m.in. AVI, MP4, MOV, MPG, MKV, FLV. Z kolei obsługa audio obejmuje pliki WAV, MP3, AAC3, AAC+ 5.1 3 czy FLAC.
Produkt o niejasnym przeznaczeniu
Ciężko jest do końca zrozumieć wizję projektantów 13.3” Oxygena. Po części jest to tablet multimedialny na którym możemy zagrać, jednak zastosowany układ GPU do najszybszych nie należy. Możemy go również wykorzystać jako odtwarzacz muzyki, choć są mniejsze urządzenia których możemy do tego użyć..
Nowości nie wykorzystamy także do części gier mobilnych, ponieważ nie dysponuje on slotem na kartę SIM. Pozostaje więc korzystanie z nowego Archosa jako przenośnego odtwarzacza filmów. Oglądać je jednak możemy maksymalnie w 720p, pomimo matrycy z natywną obsługą 1080p. W dodatku bateria pozwoli na obejrzenie 2,5 filmu, co nie w każdej podróży okaże się wystarczające.
Atrakcyjna cena 949 zł ma być najwyraźniej czynnikiem równoważącym ten szereg kompromisów i niewykluczone, że spełni swoje zadanie. Część użytkowników poszukujących mobilnego odtwarzacza wideo może uznać nowego Archosa za spełniającego ich wymagania. Ich ilość zadecyduje o ewentualnej niszowości Oxygena już w listopadzie, gdy trafi on do sprzedaży.