Żywotność instalacji fotowoltaicznej. Czy da się ją wydłużyć?
Instalacja fotowoltaiczna to duża inwestycja, która musi być opłacalna w perspektywie wielu lat. Taka sytuacja zachodzi tylko wówczas, gdy unikniemy poważnych awarii. Jaka jest faktyczna żywotność instalacji fotowoltaicznej?
25.12.2022 | aktual.: 12.06.2024 11:02
Fotowoltaika w Polsce zyskała ogromną popularność. W październiku 2022 r. moc zainstalowana w fotowoltaice w naszym kraju wynosiła blisko 11,5 GW, czyli o ponad 71 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2021 r. Dużą część działającej w Polsce fotowoltaiki stanowią mikroinstalacje, w które inwestują osoby prywatne.
W przypadku instalacji fotowoltaicznych najważniejsze kryterium towarzyszące inwestycji jest przeważnie jasne. Chodzi o jej opłacalność. Ta jest z kolei ściśle powiązana z żywotnością instalacji fotowoltaicznej. Najczęściej mówi się o długości życia paneli, lecz nie zawsze jest to słuszne podejście.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żywotność paneli fotowoltaicznych - 25 lat gwarancji
Producenci modułów fotowoltaicznych często oferują 25-letnią gwarancję na moc generowaną przez moduły fotowoltaiczne. Deklaracje dotyczą tego, że po upłynięciu tego okresu panele będą działać z co najmniej 80 proc. mocy katalogowej. Od tego czasu producent nie odpowiada już za spadki mocy, które z roku na rok będą prowadzić do coraz mniejszej opłacalności korzystania z fotowoltaiki.
- W przypadku dobrej jakości urządzeń spadki mocy są jednak znikome - zauważa Szymon Osłowski z KOBO Energy. - Największy spadek mocy występuje w pierwszym roku eksploatacji, jednak jest nie większy niż 1 proc. W kolejnych latach wydajność obniża się zaledwie o około 0,4-0,5 proc. rocznie - precyzuje.
Jak długo pracuje falownik?
Poza modułami fotowoltaicznymi, o żywotności instalacji decyduje falownik. Ten zazwyczaj ma gwarancję nie dłuższą niż dziesięć lat. Należy więc zakładać, że po tym czasie trzeba by przygotować się na dodatkową inwestycję w fotowoltaikę.
Żywotność instalacji fotowoltaicznej da się wydłużyć, zapobiegając awariom. Aby tego dokonać, konieczne jest wykonywanie okresowych przeglądów całej instalacji. Taki przegląd należy wykonywać nie rzadziej niż raz na pięć lat, czasem gwarancje producentów lub instalatorów wymagają częstszych wizyt serwisantów. Przyjrzenie się urządzeniom pod kątem poprawności wykonania połączeń, odpowiedniego styku między elementami w rozdzielnicach, czy samej jakości paneli pozwala zapobiegać usterkom.
Jednak nie tylko specjaliści mogą monitorować instalacje. Ich właściciele również mogą to robić, sprawdzając parametry systemów i odnotowując wszelkie odstępstwa od norm. W tym celu konieczne jest jednak systematyczne sprawdzanie danych z falownika i licznika dwukierunkowego.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii