Blackout w Polsce. RCB radzi, jak przygotować się na brak prądu
Choć do niedawna zapewniano nas, że blackout w Polsce nie może dojść do skutku w najbliższych latach, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało krótki wpis, w którym udziela porad, jak przetrwać bez prądu.
03.12.2021 11:01
Termin blackout używany jest do opisania rozległych awarii sieci energetycznych, których skutkami są wyłączenia prądu na dużej przestrzeni. Rządy Austrii czy Niemiec już jakiś czas temu wydały oświadczenia, w których sugerowały, jak obywatele powinni przygotować się na taką sytuację. Austria poszła nawet o krok dalej i przygotowała specjalny spot, w którym uświadamia wagę problemu, a służby i urzędy zostały przeszkolone na ewentualność braku prądu.
Pierwsze kroki w tym kierunku poczyniły już także inne kraje Zachodnie, jak choćby Włochy, Hiszpania czy Szwajcaria. W Polsce tematu do tej pory unikano, sugerując, że nie powinien on nas dotknąć. Mimo to Urząd Regulacji Energetyki informował, że polskie elektrownie mają problemy z zaopatrzeniem w węgiel.
Choć ze strony instytucji nie wybrzmiał problem możliwych wyłączeń prądu na terenie Polski, pojawiły się głosy, że Polacy już na taką ewentualność się szykują. Z półek sklepowych zaczęły znikać agregaty prądotwórcze. Działania te mogły być też motywowane innymi czynnikami, jak choćby obawami o chwilowe przerwy w dostawie prądu spowodowane gwałtownymi zmianami pogody.
Urząd Regulacji Energetyki uważa, że polska energetyka nie jest zagrożona. Mimo to Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dodało wpis na twitterze, który może być dla niektórych niepokojący. Pojawiają się w nim rady na temat tego, jak funkcjonować w czasie, gdy dojdzie do awarii zasilania.
RCB informuje o konieczności posiadania łatwego dostępu do latarki, świec, apteczki i dokumentów. Dobrym pomysłem będzie posiadanie naładowanego powerbanku, a także posiadanie pewnych zapasów jedzenia, które można zjeść bez obróbki termicznej i które cechuje się odpowiednią trwałością.
Trzeba jednak zaznaczyć, że RCB twierdzi, że blackout Polsce nie grozi, a powyższe instrukcje mają charakter dobrych rad na wypadek zagrożenia. Nie da się ukryć, że przerwy w zasilaniu mogą wystąpić nawet bez rozległych awarii sieci przesyłowych. Tam, gdzie funkcjonują linie napowietrzne, ryzyko ich uszkodzenia jest duże. W przypadku gwałtownej pogody nierzadko dochodzi do kilkugodzinnych zaników prądu w wyniku uszkodzenia linii na przykład przez gałęzie drzew.