Nowy ChatGPT-4o za darmo? Jest jednak pewien szczegół

Nowy ChatGPT-4o za darmo? Jest jednak pewien szczegół
Źródło zdjęć: © Unsplash

17.05.2024 13:56, aktual.: 17.05.2024 14:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

OpenAI ogłosiło, że wszyscy użytkownicy ChatGPT będą mogli korzystać z nowego modelu GPT-4o. To prawda, ale jest pewien istotny szczegół, który warto znać.

Do tej pory użytkownicy ChatGPT mieli dostęp do różnych modeli językowych. Darmowa wersja korzystała ze starszego GPT-3.5, natomiast osoby, które płaciły za plan ChatGPT Plus, miały dostęp do nowszego i bardziej zaawansowanego GPT-4.

Kilka dni temu firma OpenAI zapowiedziała jednak, że najnowszy model GPT-4o będzie dostępny zarówno dla użytkowników darmowej, jak i płatnej wersji ChatGPT. Po tym ogłoszeniu media społecznościowe zalała fala pytań od użytkowników, którzy zastanawiają się, po co płacić za ChatGPT Plus.

Ograniczenia w darmowej wersji ChatGPT-4o

GPT-4o będzie udostępniany stopniowo użytkownikom darmowej wersji, a ci, którzy zostaną wybrani w pierwszej turze, zobaczą komunikat o przyznaniu "ograniczonego dostępu".

Na czym polega to ograniczenie? Zgodnie z regulaminem usługi, użytkownicy korzystający z darmowego planu będą mieli domyślny dostęp do GPT-4o, ale z limitem liczby wiadomości, które mogą wysłać. Limit ten będzie się zmieniał w zależności od bieżącego użycia i popytu. Jeśli GPT-4o będzie niedostępny, użytkownicy darmowej wersji zostaną automatycznie przełączeni na model GPT-3.5.

Warto zauważyć, że GPT-4o obsługuje funkcje takie jak analiza danych, plików i obrazów, dostęp AI do stron internetowych oraz korzystanie z niestandardowych modeli GPTs. Te funkcje nie są dostępne w GPT-3.5, więc dostęp do nich również będzie ograniczony.

Nowy moduł głosowy, który ma pojawić się w ciągu kilku tygodni, będzie także oparty na GPT-4o i umożliwi prowadzenie naturalnych i dynamicznych rozmów z ChatGPT. Po wyczerpaniu limitu dostęp do tej funkcji również zostanie zablokowany.

ChatGPT-4o ma ograniczenia nawet w płatnej wersji, jednak są mniejsze

Użytkownicy korzystający z planu ChatGPT Plus będą mogli wysyłać do 80 wiadomości co 3 godziny za pomocą modelu GPT-4o oraz do 40 wiadomości co 3 godziny za pomocą modelu GPT-4. OpenAI wyjaśnia na swojej stronie, że w razie dużego obciążenia mogą zmniejszyć limit wiadomości, aby zapewnić dostępność modeli GPT-4 i GPT-4o dla jak największej liczby użytkowników. Firma zaznacza również, że niewykorzystane wiadomości nie będą się kumulować.

Jeśli użytkownicy płatnego planu ChatGPT Plus przekroczą limity wiadomości dla GPT-4o, będą mogli przełączyć się na model GPT-4, który nadal umożliwia analizowanie plików oraz stron internetowych.

Zatem, chociaż wszyscy będą mogli korzystać z GPT-4o, użytkownicy darmowej wersji mogą liczyć jedynie na kilka relatywnie krótkich konwersacji dziennie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)