Cronovo: gustowny smartwatch z medyczną jakością pomiaru pulsu i EKG

Cronovo: gustowny smartwatch z medyczną jakością pomiaru pulsu i EKG

Cronovo: gustowny smartwatch z medyczną jakością pomiaru pulsu i EKG
Jarosław Balcerzak
03.12.2016 09:32, aktualizacja: 10.03.2022 08:55

Taki zakres funkcji w pojedynczym urządzeniu naprawdę zaskakuje. Cronovo ma monitorować pracę serca, doradzać w treningu i diecie, a także ostrzegać przed nagłym pogorszeniem stanu zdrowia. Czy jego twórców nie poniosły ambicje?

Elegancki i stylowy smartwatch

Brytyjski startup Cronovo Inc. przed kilkoma dniami wystartował na Kickstarterze z kampanią tworzonego od 2 lat inteligentnego zegarka. Urządzenie ma być eleganckim smartwatchem o medycznym zacięciu, ułatwiającym prowadzenie zdrowego stylu życia i doradzającym podczas ćwiczeń fizycznych.

Gabaryty prezentują się całkiem atrakcyjnie: średnica tarczy ma mieć 40 mm, podczas gdy grubość 9 lub 12.5 mm (rozbieżne informacje na stronie produktu). Wykonany ze stali nierdzewnej Cronovo będzie oferowany w dwóch kolorach koperty (czarna i srebrna) oraz z trzeba rodzajami pasków 22 mm: silikonowym, skórzanym i typową, stalową bransoletą.

Bezpieczeństwo produktu w codziennym użytkowaniu zapewnia spełniona norma IP67, a zastosowany w zegarku system operacyjny to Gmate OS, oparty na Androidzie. Nieodłączną część stanowi oczywiście dedykowana aplikacja, dostępna dla iOS i Android.

Obraz

Wydajne podzespoły i wysoka precyzja wskazań

Hardware w Cronovo prezentuje się całkiem okazale: 4-rdzeniowy procesor Mediatek (Cortex A7) jest taktowany z częstotliwością 1.2 GHz i korzysta z grafiki PowerVR SGX544. Pamięć RAM ma pojemność 512 MB, a na dane wyznaczono 8 GB pamięci flash.

Ekran AMOLED wyświetla obraz w rozdzielczości 400 × 400 pikseli (286 ppi), tymczasem bateria 450 mAh ma zapewnić zegarkowi 3 dni pracy. Listę kluczowych podzespołów zamyka dwuzakresowe WiFi 802.11ac, bluetooth 4.2 oraz moduł NFC.

Konfigurując wygląd tarczy wybieramy wśród kilkuset wzorów, a wśród funkcji znajdziemy m.in. odbieranie połączeń dzięki wbudowanemu mikrofonowi i głośnikowi, a także wyświetlanie powiadomień aplikacji smartfona. Żywiołem smartwatcha jest przede wszystkim wysiłek fizyczny, a towarzyszy w nim wykorzystując odczyty żyroskopu, akcelerometru, sensora EKG oraz pulsu.

Cronovo ECG EKG Smart Watch

Obraz

Ten ostatni porównano z zatwierdzonymi przez FDA (Agencja Żywności i Leków, USA) urządzeniami medycznymi, uzyskując precyzję na poziomie 99.9%. Wśród funkcji, jakie oferuje zastosowany zestaw sensorów i aplikacja, znajdziemy:

  • pomiar tempa metabolizmu i oparty na nim plan treningowy (ponad 100 w bazie),
  • pomiar poziomu nawodnienia i natlenienia,
  • pomiar poziomu stresu,
  • pomiar jakości snu(http://balcerzak.gadzetomania.pl/58871,polar-m200-smartwatch),
  • pomiar tempa spalania kalorii,
  • analizę wpływu ćwiczeń na organizm w trakcie wykonywania i po ich ukończeniu,
  • sygnalizowanie ewentualnego zagrożenia udarem bądź zawałem serca.
Obraz

Kontrowersyjnie niska cena i informacyjny zamęt

Pozornie wszystko się zgadza: zegarek otrzymał atrakcyjny design, wysokiej jakości podzespoły i listę funkcji, która deklasuje każdego potencjalnego konkurenta. Wątpliwości zaczynają narastać dopiero gdy sprawdzimy cenę, a ta wynosi obecnie 84 funty. Albo więc uznani producenci inteligentnych zegarków zarabiają na nich fortunę, albo twórców Cronovo poniósł optymizm i ambicje.

Kolejne pytania rodzi strona zbiórki i zewnętrzna, dedykowana produktowi. Na pierwszej z nich próżno szukać specyfikacji technicznej, na drugiej znajdziemy rozbieżne informacje nt. rozmiaru, obie podają inne konfiguracje kopert i pasków. Kickstarterowy dział z update’ami wieje pustką, twórcy reagują jedynie odpowiadając na komentarze wspierających.

Obraz

Być może to tylko brak doświadczenia, ale wrażenie niestaranności i improwizacji odniesie każdy, kto na Kickstarterze bywa na co dzień. Życzę jednak twórcom jak najlepiej, zwłaszcza że już dziś mogą świętować zrealizowany cel (25 tys. funtów), a przed kampanią jeszcze niespełna dwa miesiące.

Obym się mylił i ambitny startup faktycznie był w stanie dostarczyć produkt, który reklamuje, w cenie jaką obiecał. Niezwykle wysoko podniosłoby to poprzeczkę branży i zmusiło konkurentów do odważniejszych innowacji i obniżek cen. O tym czy się udało, dowiemy się dopiero za rok – wysyłki Cronovo wyznaczono na listopad 2017.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)