Cztery sposoby Asusa na wysokie temperatury dysków M.2 SSD

Cztery sposoby Asusa na wysokie temperatury dysków M.2 SSD
Jarosław Balcerzak

17.01.2017 08:49, aktual.: 10.03.2022 08:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niewielkie dyski SSD na interfejsie M.2 z każdą kolejną generacją ustanawiają nowe rekordy: osiągów i temperatur. Swoją odpowiedź zaprezentowało już MSI, tym razem kolej na Asusa. Czym zaskakują jego rozwiązania?

Throttling M.2 na celowniku producentów płyt

Wzrostu temperatur niewielkich dysków SSD spodziewali się wszyscy, mało kto jednak przewidział na tyle wysokie wyniki. Świetnym przykładem są tutaj m.in. dwie ostatnie generacje Samsunga Pro, które pod pełnym obciążeniem z łatwością ulegają throttlingowi, a w konsekwencji obniżeniu wydajności.

Okazję do zaprezentowania rozwiązań przyniosła premiera procesorów Kaby Lake, a wraz z nimi dedykowanych płyt głównych. W przypadku konkurencyjnego MSI rozwiązaniem jest fabrycznie montowany radiator na dysk M.2. Asus postanowił podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej i wdroży aż cztery sposoby na schłodzenie najwydajniejszych dysków SSD.

Najodważniejszy pomysł: dysk SSD umieszczony pod blokiem wodnym (pod napisem "extreme").
Najodważniejszy pomysł: dysk SSD umieszczony pod blokiem wodnym (pod napisem "extreme").

Cztery zupełnie odmienne rozwiązania

Wszystkie rozwiązania poddano testom trwającym minimum 350 sekund i poddającym dysk Samsung 950 Pro 512 GB pełnemu obciążeniu (+/- 3%). Taka intensywność działania w typowych warunkach wywołałaby throttling w czasie zaledwie kilku sekund.

Pierwszy z pomysłów trafił na płytę ROG Maximus IX Extreme, fabrycznie wyposażoną w blok wodny na procesorze i sekcji zasilania. Rozszerzono ją u dołu na zatokę montażową dysku M.2, zapewniając mu równie ekstremalną skuteczność chłodzenia. Temperatura kontrolera dysku spadła w ten sposób do imponujących 42.8°.

Dysk SSD chłodzony wspólnie z pamięcią RAM - wszystko za sprawą adaptera.
Dysk SSD chłodzony wspólnie z pamięcią RAM - wszystko za sprawą adaptera.

Mniej brawurowy pomysł trafi na Maximusa IX Apex. Do płyty zostanie dołączony specjalny adapter na dwa dyski M.2 SSD, umożliwiający ich montaż w dedykowanym slocie obok gniazd RAM-u. Do schłodzenia modułów i adaptera będzie można wykorzystać dowolny z dostępnych na rynku systemów aktywnego chłodzenia pamięci RAM.

Trzecie z rozwiązań zostanie zaimplementowane w wybranych płytach Asusa, również w serii ROG (m.in. Maximus IX Hero). Umożliwią one samodzielny wydruk w 3D specjalnych uchwytów montażowych na schładzający dysk wentylator 40 mm. Darmowe projekty do pobrania stworzył już producent, a już wkrótce dołączą do nich autorskie schematy społeczności.

Ostatni pomysł zrealizowano na płycie mini ITX, ROG Strix Z270I. Połączono w niej pasywne chłodzenie dwóch elementów: radiator umieszczono najpierw na chipsecie Z270, a następnie na znajdującym się na nim dysku M.2. Producent zadbał przy tym o warstwę izolacji termicznej nad blokiem chipsetu, co ma zapewnić równomierne chłodzenie obu podzespołów.

Prosty adapter wydrukowany w 3D wystarczy do pewnego zamocowania wentylatora 40 mm.
Prosty adapter wydrukowany w 3D wystarczy do pewnego zamocowania wentylatora 40 mm.

Kaby Lake przekonuje nie tylko wydajnością procesorów

Rozwiązania Asusa prezentują się interesująco i spełnią swoją rolę w skuteczniejszym promowaniu nowych płyt producenta. Stanowią przekonującą odpowiedź na realny problem i choć znajdą się w produktach dość kosztownych, warto pamiętać że najgorętsze z dysków M.2 również do najtańszych nie należą.

Zaletą nowych pomysłów jest z pewnością fakt, że producent nie ograniczył się wyłącznie do rozwiązań pasywnych. Użytkownikom zapewnił w ten sposób swobodę wyboru pomiędzy czynnikami wydajności, kultury pracy i kosztu zakupu. Do argumentów przemawiających za zmodernizowaniem komputera dołącza więc właśnie wydajność pracy dysków SSD.

Pasywne chłodzenie chipsetu, a tuż nad nim dysku M.2 - oba porównywalnie wydajne.
Pasywne chłodzenie chipsetu, a tuż nad nim dysku M.2 - oba porównywalnie wydajne.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)