Czy warto zaklejać kamerkę w laptopie? Fakty i mity o prywatności

Zastanawialiście się kiedyś, czy warto zakleić kamerkę w swoim laptopie? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników, którzy obawiają się o swoją prywatność. Zaskakująco, odpowiedź na to pytanie nie jest aż tak trudna, jak się wydaje.

Czy warto zaklejać kamerkę w laptopie?
Czy warto zaklejać kamerkę w laptopie?
Źródło zdjęć: © Pexels | Lisa Fotios

Coraz więcej osób zastanawia się, czy zaklejanie kamerki w laptopie to konieczność, czy raczej przesadna ostrożność. W dobie cyfrowej, gdy korzystamy z internetu niemal bez przerwy, temat prywatności i ochrony danych stał się jednym z najgorętszych. Nie brakuje spekulacji na temat możliwości podglądania nas przez cyberprzestępców czy korporacje. Czy jednak faktycznie powinniśmy obawiać się o nasze bezpieczeństwo i zdecydować się na fizyczne zabezpieczenie kamerki? W tym artykule przyjrzymy się faktom i mitom na temat prywatności w sieci oraz odpowiedzi na pytanie – czy zaklejanie kamerki rzeczywiście ma sens.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch GT 4?

Czy kamerki w laptopie mogą stanowić "zagrożenie"?

Producenci laptopów rozumieją problem nieautoryzowanego użycia kamerki i starają się zapewnić użytkownikom odpowiednie środki bezpieczeństwa. Kiedy kamerka jest aktywna, informuje nas o tym zazwyczaj specjalna dioda, co jest szczególnie widoczne w starszych modelach laptopów.

Nowoczesne systemy operacyjne również oferują różnorodne zabezpieczenia. Często można zobaczyć powiadomienia informujące o użyciu kamerki przez konkretną aplikację. Ponadto, mamy możliwość zarządzania dostępem do kamerki poprzez ustawienia systemu operacyjnego.

W systemie Windows 11 odpowiednie ustawienia znajdują się w menu: Rozpocznij -> Ustawienia -> Prywatność i zabezpieczenia -> Kamera. Tam możemy sprawdzić, które aplikacje mają dostęp do kamerki i zarządzać tymi uprawnieniami.

Czy zaklejać kamerkę w laptopie?

Niemniej jednak, niektórzy użytkownicy mogą nadal czuć się niespokojni. Na szczęście producenci sprzętu wprowadzają rozwiązania takie jak mechaniczne zasuwy kamerki, które fizycznie blokują możliwość podglądania.

Zaklejanie kamerki taśmą lub specjalną zaślepką jest szybkim i tanim sposobem na dodatkowe zabezpieczenie prywatności. Jednak nie zawsze jest to rekomendowane. Na przykład firma Apple ostrzega przed stosowaniem zaślepek na MacBookach, ponieważ mogą one powodować uszkodzenia ekranu lub zakłócać działanie czujników.

Kolejną kwestią jest realne ryzyko podglądania. Cyberprzestępcy czasami rozsyłają e-maile, sugerując, że przechwycili kompromitujące nagrania z kamerki, ale zazwyczaj są to próby wyłudzenia pieniędzy oparte na strachu użytkowników.

Jeśli nie jesteśmy osobami publicznymi i nie wykonujemy kompromitujących czynności, ryzyko podglądania jest znikome, szczególnie jeśli posiadamy aktualne oprogramowanie i zachowujemy podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci.

Na koniec, warto zauważyć, że smartfony również mają kamerki, ale rzadko decydujemy się na ich zaklejanie, mimo że używamy ich do tych samych celów, co laptopy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (125)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.