DACBerry ONE: zaawansowana karta dźwiękowa dla Raspberry Pi
Urządzenia oparte na Raspberry już wkrótce będą w stanie dostarczyć dźwięk wysokiej jakości. Wszystko za sprawą innowacyjnej karty inżynierów z Hiszpanii. W jaki sposób komunikuje się z platformą i jaką jakość odtwarzania oferuje?
26.01.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:42
Od pomysłu do kampanii w pół roku
Za projektem stoi doświadczona firma OSA Electronics z Barcelony. Jej inżynierowie widząc brak podobnego produktu na rynku podjęli się jego skonstruowania samodzielnie. Stworzenie DACBerry ONE zajęło 6 miesięcy, a gotowym prototypem pochwalono się na Kickstarterze, gdzie od 19 stycznia trwa zbiórka funduszy na produkcję masową.
Prosta instalacja i bezkonkurencyjna jakość dźwięku
Karta ma być produkowana w dwóch wersjach: dla Raspberry Pi Zero oraz dla modeli: Pi A+/B+/2B/3B. Niewielka płytka łączy się z platformą za pomocą 40-pinowego konektora i tą samą drogą jest zasilana. Na krawędzi PCB umieszczono gniazda: jack 3.5, optyczne oraz podwójne SPDIF (lewy/coaxial-in oraz prawy/coaxial-out). Funkcje tych ostatnich przełącza się 2-pinową zworką.
DACBerry ONE wykorzystuje cyfrową magistralę I2S i jest kompatybilna z innymi zgodnymi z nią urządzeniami. Ewentualne zakłócenia podczas odtwarzania wyeliminowano poprzez staranne wyizolowanie na PCB układów odpowiedzialnych za przetwarzanie analogowe i cyfrowe. Częstotliwość próbkowania ma osiągać nawet 384 kHz przy 32-bitowej głębi.
Sukces na wyciągnięcie ręki
Choć obecnie DACBerry można zastosować wyłącznie przy projektach wykorzystujących Raspberry Pi, twórcy karty już pracują nad rozszerzeniem jej kompatybilności. Docelowo ma współpracować także z audiofilskimi odtwarzaczami muzycznymi, korzystającymi z otwartego oprogramowania.
Wszystko wskazuje na to że przedsiębiorczy Hiszpanie rzeczywiście odnaleźli niezagospodarowaną niszę – po 3 dniach dysponują już niespełna 3500 Euro z 10 tys. obranych jako cel. W ciągu pozostałych 27 dni bez trudności zbiorą więc resztę niezbędnej kwoty, a DACBerry otrzyma swoją szansę. Koszt karty wynosi obecnie 35 Euro, a wysyłki zaplanowano na marzec bieżącego roku.