Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok

Data przy wielu sterownikach Windowsa wskazuje na 21 czerwca 2006 roku. Nie chodzi jednak ani o opieszałość Microsoftu, ani o stosowanie oprogramowania sprzed 11 lat. Jaka jest więc faktyczna przyczyna?

Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok
Jarosław Balcerzak

Windows 10 jako wypolerowana Vista

Internet uwielbia teorie spiskowe, zwłaszcza gdy dotyczą ogromnych koncernów. Przekonał się o tym Microsoft, przez lata posądzany o wydawanie kolejnych wersji systemu będących w istocie… Udoskonalaną Vistą. Dla pracowników sektora IT była to oczywiście absurdalna teoria, jednak nie brakowało internautów traktujących ją jak najbardziej serio.

Ich argument rzeczywiście stanowił zagadkę: wiele sterowników systemu Vista bądź nowszych dzieliło tę samą datę utworzenia, 21 czerwca 2006 roku. Programistom podsuwało to pewne sugestie, jednak większość użytkowników traktowała datę przy plikach jako dowód bierności Microsoftu w rozwijaniu systemu. Rozwiązanie zagadki nadeszło dopiero przed kilkoma dniami.

Windows Vista czyli gorszy etap w historii Microsoftu
Windows Vista czyli gorszy etap w historii Microsoftu

Data sprzed lat na straży aktualności sterowników

Głos zabrali były oraz obecny developer Microsoftu, odpowiednio: Raymond Chen i Zac Lockard. Na blogu wyjaśnili przyczynę stosowania odległej daty jako prostą, ale zaskakująco skuteczną metodę rozwiązania problemu z hierarchią sterowników. Dzień 21 czerwca 2006 roku jest bowiem terminem nadania statusu RTM (gotowy do wydania) systemowi Vista.

Gdy Windows poszukuje sterownika dla urządzenia, szereguje dostępne według kilku kryteriów. Przede wszystkim poszukuje zgodności z identyfikatorem sprzętu, a jeśli takową wykaże więcej niż jeden sterownik – wybiera ten z aktualniejszą datą. Gdy i ona będzie identyczna, decyduje najwyższa numeracja wersji pliku.

Mając powyższe na uwadze, nietrudno sobie wyobrazić jak coraz nowsze sterowniki od Microsoftu niepotrzebnie zastępują wersje opracowane przez producentów urządzeń. Aby tego uniknąć, zastosowano wsteczną datę z 2006 roku. Termin również był nieprzypadkowy – sterowniki dla systemów starszych niż Vista nie pracowały poprawnie z nowszymi wersjami Windowsa.

Obraz

Proste rozwiązanie skomplikowanego problemu

Od powyższych reguł zdarzały się oczywiście wyjątki. Część sterowników ma datę z 2009 roku, za którą odpowiadają znaczące zmiany wprowadzone w Windowsie 7. Uzyskano w ten sposób priorytet wyższy od plików Visty.

Po wyjaśnieniach ze strony programistów nie brakuje głosów krytyki, pośród których często powtarza się argument domyślnie niższego priorytetu dla sterowników Microsoftu bez względu na ich datę. Jak wyjaśnił Zac Lockard, przyniosłoby to kolejne komplikacje.

Część sterowników Windowsa napisano bowiem jako najwłaściwsze z dostępnych. Bezwzględne obniżanie ich priorytetu przyniosłoby również sytuacje w których obie wersje, Microsoftu i producenta sprzętu, mają niski priorytet i powodują konflikt. Data z 2006/2009 roku może więc dziwić, ale stoi za nią skuteczne rozwiązanie naprawdę złożonego aspektu funkcjonowania systemu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.