Microsoft Home Hub: komputer PC jako alternatywa dla smart hubów

Wiele wskazuje na to, że software’owy gigant pracuje nad konkurencją dla m.in. Amazon Echo i Google Home. Nie będzie to jednak urządzenie, a niezwykle rozbudowane aktualizacje Windowsa 10. Co o nich wiadomo?

Microsoft Home Hub: komputer PC jako alternatywa dla smart hubów
Jarosław Balcerzak

Projekt rozpoczęty przed kilkoma miesiącami

Interesujące doniesienia nt. działań Microsoftu opublikował portal Windows Central, powołując się na liczne źródła wewnątrz firmy. Pracownicy giganta z Redmont potwierdzili fakt rozwijania konkurencji dla systemów smart hub, zaprzeczając jednocześnie że miałby to być hardware. Okazuje się, że wszystkie zaplanowane funkcje zostaną zaimplementowane w Windowsie 10.

Prace nad nowymi funkcjonalnościami są prowadzone nieprzerwanie od sierpniowej premiery aktualizacji Anniversary Update, od której asystentka Cortana jest już dostępna z poziomu ekranu blokady. Kolejne zmiany będą pojawiać się wraz z kolejnymi update’ami, stopniowo zmieniając pecety w systemy sterowania inteligentną elektroniką przy pomocy poleceń głosowych.

Kompatybilne z planowaną rozbudową oprogramowania będą wszystkie komputery z Windows 10, choć najwygodniejsze sterowanie mają zapewnić jednostki AiO oraz 2w1, wyposażone w dotykowy ekran. Kluczową rolę w przyszłej wersji systemu ma odegrać Cortana, której już dziś możemy wydawać polecenia, a docelowo obsłużymy za jej pomocą niemal wszystkie inteligentne urządzenia.

Obraz

Komputer z Cortaną jako smart hub

Pierwsza znacząca zmiana ma pojawić się w aktualizacji Creators Update (Redstone 2), a będzie nią Rodzinny Pulpit, czyli współdzielone przez kilka osób, domyślne konto użytkownika. Z jego poziomu możliwy będzie dostęp do wspólnie użytkowanych plików. Szerszy dostęp otrzymamy po zalogowaniu na konto indywidualne, odblokowywane m.in. przez funkcję Windows Hello.

Z poziomu Rodzinnego Pulpitu będziemy również mogli wydawać polecenia głosowe Cortanie, która – w przeciwieństwie do m.in. Google Home – zdoła obsłużyć więcej niż jednego użytkownika. Wśród możliwych komend ma się pojawić również wybudzająca komputer ze stanu uśpienia, a w późniejszym okresie strumieniowanie muzyki w podobny sposób.

Możliwości asystentki Microsoftu wzbogacą się także o kontrolowanie większości inteligentnych urządzeń w domowej sieci (standardy OCF i OpenT2T). Co więcej, będą one przez system automatycznie wykrywane i podłączane za zgodą użytkownika. Kontrola nad oświetleniem, zamkami czy urządzeniami audio przeniesie się wprost do komputera PC.

Obraz

Co najmniej rok oczekiwania na premierę

Choć zmiany nastąpią w obszarze oprogramowania, Microsoft już dziś zachęca producentów sprzętu do projektowania urządzeń z myślą o przyszłej wersji systemu. Negocjuje m.in. z HP i Lenovo, mającymi dostarczyć na rynek dotykowe AiO z Home Hub pod koniec 2017 roku. Ma je cechować m.in. przyjazny design, współgrający z wystrojem salonu czy kuchni.

Na podobną datę wstępnie szacuje się debiut kluczowej poprawki systemu – w ostatnim kwartale 2017 roku zostanie ona wprowadzona (Redstone 3), a po kilku miesiącach otrzyma jeszcze większą rozbudowę funkcjonalności (Redstone 4). Plany są więc ambitne i wymagają czasu, ale jeśli realizacja pójdzie zgodnie z planem, korzystanie z domowego komputera zyska zupełnie nowe oblicze.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.