Dziecięcy szpital idealny? [wideo]
Albo przynajmniej bliski ideału – Phoenix Children’s Hospital to realizacja architektów z HKS, specjalizujących się m.in. w architekturze szpitalnej. Za kwotę 588 mln dol. powstał bardzo nowoczesny obiekt - odbicie cywilizacyjnych potrzeb społeczności Phoenix i regionu.
Albo przynajmniej bliski ideału – Phoenix Children’s Hospital to realizacja architektów z HKS, specjalizujących się m.in. w architekturze szpitalnej. Za kwotę 588 mln dol. powstał bardzo nowoczesny obiekt - odbicie cywilizacyjnych potrzeb społeczności Phoenix i regionu.
Szpital Dziecięcy w Phoenix (ang. Phoenix Children’s Hospital, PCH) to jeden z wielu projektów biura HKS z Dallas w Teksasie (z 29 filiami na całym świecie). Firma projektuje różne funkcjonalne budynki, a ważną częścią portfolio HKS są szpitale, w tym dziecięce (polecam wirtualną wycieczkę po McLane Children's Hospital w Temple w Teksasie) . Głównym punktem tego projektu był nowy, 11-piętrowy (parter + 10) budynek o pow. ponad 71,5 tys. m2.
Mieści on izbę przyjęć, najważniejsze oddziały, sale zabiegowe, pokoje dla małych pacjentów oraz ich rodzin. Od strony formalnej jest to bez wątpienia nowoczesna, wizualnie przyjemna architektura. HKS często łączy płynne, miękkie formy z ostrymi krawędziami. Tak jest i w przypadku bryły PCH.
Najciekawszym elementem fasady jest centralna sekcja, górująca nad przeszklonym wejściem, do którego wnętrza wnika. Oba te elementy budynku są bogato oświetlone wielokolorowym światłem. Miał to być element atrakcyjny dla dzieci, osłabiający szpitalny lęk. Formalnie jest to też gra z otoczeniem. Barwna elewacja niczym wielki kwiat (wg. HKS) kontrastowo wyróżnia się na tle surowego, pustynno-skalistego krajobrazu Arizony.
Answering the Need
Najciekawsze w PCH są wnętrza oddziaływujące feerią kolorów, przy czym każde piętro ma własny przewodni motyw barwny, którego inspiracją był inny kwiat lokalnej flory. Osiągnięty efekt to zasługa nie tylko farb, ale przede wszystkim oświetlenia Philipsa z serii Philips Color Kinetics LED.
Pomalowane akrylowymi farbami ściany o chropowatej fakturze w faliste wzory podświetlone są za pomocą lamp LED iColor Cove MX Powercore, poza tym użyto kolorowych lamp (głównie elewacja) iColor Accent MX Powercore oraz paneli iColor Tile MX.
Oglądając zdjęcia wnętrz, łatwo zapomnieć, że to jest szpital. Efekty są imponujące.
Warto wspomnieć też o oszczędzaniu energii. PHC budowano wedle zasad niskoenergetycznego budownictwa pasywnego. Zorientowanie topograficzne, dobór materiałów (łatwych w recyklingu), formę poszczególnych elementów (np. okien) podporządkowano warunkom klimatycznym. Okna zapewniają maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych do oświetlenia wnętrz, jednocześnie chroniąc przed pustynnym żarem m.in. sale zabiegowe.
Zainstalowane systemy zarządzania energią dają oszczędności na poziomie 750 tys. dol. rocznie. Dzięki temu za ok. 4,5 roku zwrócą się koszty tych systemów. Rocznie oszczędza się też 5,5 mln gal wody (jeśli to wartość w amerykańskich galonach, jest to ponad 20,8 mln l).
Nowy szpital pediatryczny to odbicie trendów demograficznych w regionie Phoenix. Teraz na obszarze metropolii żyje 900 tys. dzieci. W 2030 ma ich być 1,5 mln. Tylko pozazdrościć takich obiektów medycznych. Niestety w Polsce najbardziej okazała architektura związana ze służbą zdrowia to siedziby NFZ.
Źródło: ArchDaily, HKS, Philips