Eclipse - najdziwniejszy nóż świata. Wygląda jak moneta

Eclipse - najdziwniejszy nóż świata. Wygląda jak moneta

Nóż Eclipse
Nóż Eclipse
Źródło zdjęć: © Fot. Fulcrum Knives/New Atlas
Łukasz Michalik
12.11.2019 09:35, aktualizacja: 09.03.2022 08:51

Jak wygląda nóż? Projektanci z manufaktury Fulcrum Knives postanowili zabawić się formą. Ich dzieło – nóż Eclipse – przypomina dużą monetę, jednak w razie potrzeby możemy jedną dłonią przekształcić ją w ostrze z uchwytem.

Eclipse to miniaturowe dzieło sztuki nożowniczej. Mimo niewielkich rozmiarów nóż składa się z aż 24 elementów. Złożony, przywodzi na myśl dużą monetę, którą bez obaw możemy wrzucić do kieszeni czy portfela.

Warty uwagi jest mechanizm, zapewniający otwarcie głowni – nóż o grubości 6 mm ma blokadę ostrza, umożliwia otwieranie jedną ręką, a w postaci rozłożonej zapewnia zaskakująco pewny – jak na swoje rozmiary – chwyt. W takiej postaci mierzy ponad 7 cm. Przy niespełna 2-centymetrowej długości ostrza umożliwia to możliwość pewnego chwycenia noża i wykorzystania w roli użytecznego narzędzia.

Nóż Eclipse
Nóż Eclipse© Fot. Fulcrum Knives / New Atlas

Stal 440C i okładziny z G10

Co istotne, Eclipse – choć niewielki – został wykonany z solidnych materiałów. Głownię wykonano z bardziej niż przyzwoitej stali 440C, znanej z wielu znacznie "poważniejszych" modeli. Zadbano również o miniaturowe okładziny, uformowane z laminatu szklano-epoksydowego G10, stosowanego powszechnie w okładzinach dobrej klasy noży.

Nóż Eclipse
Nóż Eclipse© Fot. Fuylcrum Knives / New Atlas

Warto przy tym zauważyć, że sam pomysł nie jest nowy. Miniaturowe, składane noże przypominające monetę są od dawna dostępne za kilka dolarów na chińskich platformach sprzedażowych. W ich przypadku zasada działania jest jednak nieco inna, a sposób otwierania głowni nie zapewnia – w przeciwieństwie do Eclipse – choćby namiastki pewnego chwytu ani nie chroni równie dobrze palców użytkownika.

Gadżet, który cieszy oczy

Czy nóż Eclipse albo jego znacznie bardziej toporne odpowiedniki z Państwa Środka można uznać za godny polecenia nóż EDC? Sądzę, że raczej nie. Nawet dopracowana, ale dość nietypowa konstrukcja nie zapewni wygody, jaką oferuje choćby niewielki folder

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/9]

Z drugiej strony warto pamiętać, że na co dzień nie budujemy szałasów, nie polujemy na karibu ani nie odpieramy inwazji zombie, a do rozcinania kopert czy paczek nawet miniaturowe ostrze jest całkowicie wystarczające.

Wyceniony na 39 dolarów Eclipse wydaje się zatem ciekawym gadżetem, jednak jako miniaturowy nóż EDC znacznie sensowniejszym i tańszym wyborem wydaje się choćby Kershaw Cinder 1025X Stonewash czy któryś z miniaturowych Victorinoksów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)