FiberFix: 100‑krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej

W USA powstała taśma o wytrzymałości stali, a jej popularność rośnie w zawrotnym tempie. Sukces zawdzięcza swojej wytrzymałości, uniwersalności zastosowań i rozsądnej cenie. W jaki sposób ją stworzono?

FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej
Redakcja Gadżetomanii

21.03.2018 | aktual.: 09.03.2022 10:36

Genialny pomysł i telewizyjny sukces

Taśma Fiberfix powstała dzięki pomysłowości i determinacji dwójki ludzi z małego miasteczka American Fork w USA. Spencerowi Quinnowi, ówczesnemu studentowi uniwersytetu Brigham Young, znajomy lekarz opowiedział o pomysłowej naprawie swojego quada za pomocą medycznej taśmy gipsowej. Materiałem bez swojego pełnoprawnego, warsztatowego odpowiednika.

Za jego opracowanie Spencer zabrał się z kuzynem, inżynierem mechanikiem. Potrzeba było 12 miesięcy i 50 prób, aby produkt zyskał finalną postać taśmy utworzonej z włókien szklanych i żywicy epoksydowej. Ze swoim pomysłem w październiku 2013 roku wynalazcy zgłosili się do telewizyjnego programu "Shark Tank", amerykańskiego odpowiednika „Dragon’s Den – jak zostać milionerem”.

Inwestycję w wysokości 120 tys. dol. w zamian za 12 proc. udziałów zaoferowała Lori Greiner, a dwóch autorów produktu już wkrótce skierowało go do ok. 1600 sklepów na terenie USA. Popularność taśmy Fiberfix konsekwentnie wzrastała, podsycana przez telewizyjną rozpoznawalność oraz kolejne testy potwierdzające bezprecedensową skuteczność taśmy.

Wynalazcy w trakcie prezentacji produktu potencjalnym inwestorom (2013).
Wynalazcy w trakcie prezentacji produktu potencjalnym inwestorom (2013).

Naprawa w zaledwie 10 minut

Zasady użycia i działania są niezwykle proste: rolkę Fiberfix należy wyjąć z opakowania, przez 5-10 sekund namaczać w wodzie, po czym owinąć wokół uszkodzonego przedmiotu. Może być nim wąż ogrodowy, łopata, mebel bądź jakikolwiek inny obiekt, wokół którego zdołamy taśmę owinąć. Wiązanie następuje po 10 minutach, natomiast pełna trwałość po upływie doby.

Fiberfix z łatwością przywiera do każdej powierzchni, a utwardzenie następuje właśnie w wyniku kontaktu z wilgocią. Czas schnięcia zależy od temperatury: podwyższona je przyspiesza, a obniżona opóźnia. Po związaniu taśma jest w pełni odporna na wodę, rozciąganie, uderzenia i skrajne temperatury (od -45 do 149 st. C). Można ją również szlifować i malować.

Stosowaniu taśmy musi towarzyszyć odpowiednie planowanie i bezpieczeństwo pracy. Jej nakładanie musi odbywać się w rękawiczkach ochronnych, a usunięcie bez uszkodzenia przedmiotu jest niemal niemożliwe (nie podołała temu ani szlifierka, ani piła łańcuchowa). Nietrudno sobie wyobrazić, jakie konsekwencje będzie miało jej zaschnięcie na skórze.

Redneck Drives a Duct Taped Car Off a Cliff!

Obraz

Atrakcyjna cena i ogromna popularność

Największy boom zakupowy Fiberfix zawdzięcza serii zabawnych reklam, w których zaprezentowano możliwości produktu. Najpopularniejsza z nich zdobyła ponad 2,5 mln wyświetleń na YouTube, nieomal doprowadzając producenta do problemów z płynnością dostaw.

Jeśli taka sytuacja ma miejsce trzy lata po wprowadzeniu produktu na rynek, marka może mówić o ogromnym sukcesie. Legendarna srebrna taśma doczekała się więc nareszcie godnego następcy. Pojedyncze rolki (3, 5 i 10 cm szerokości) są dostępne również w Polsce w cenach od 25 do 45 zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.