Fotowoltaika a gwarancja na pokrycie dachu. Jak uniknąć problemów?

Montaż instalacji fotowoltaicznej, pokrycie dachowe
Montaż instalacji fotowoltaicznej, pokrycie dachowe
Źródło zdjęć: © Getty Images

04.09.2021 11:20, aktual.: 08.03.2022 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fotowoltaika a gwarancja na pokrycie dachu. Montaż paneli fotowoltaicznych nie musi oznaczać utraty gwarancji na dachówki czy blachodachówkę. Trzeba jednak zachować pewną ostrożność podczas decydowania się na inwestycję.

Fotowoltaika może spowodować utratę gwarancji na pokrycie dachu. Jest to rzecz oczywista - w końcu mówimy o niemałej ingerencji w konstrukcję. W przypadku dachówek w znacznej większości przypadków konieczne jest ich podcinanie, zaś gdy dach wykonany jest z blachy lub blachodachówki, konieczne jest użycie wkrętów i przewiercenie się przez samą blachę.

Głównym problemem jest jednak nie sam montaż fotowoltaiki, a błędy popełniane przez monterów. Jeśli montaż instalacji fotowoltaicznej nie zostanie przeprowadzony zgodnie z instrukcją, można spodziewać się, że producent pokrycia dachowego odrzuci nasze roszczenia gwarancyjne.

Jeśli natomiast wybrana zostanie doświadczona ekipa, która postępuje zgodnie z procedurami, ryzyko ewentualnych komplikacji w związku z gwarancją na dach powinno być znacznie mniejsze.

Skontaktuj się z producentem

Wielu producentów nie uważa, że sam montaż fotowoltaiki na dachu jest jednoznaczny z pozbyciem się prawa do gwarancji. Jeśli jednak nasze pokrycie ma już swoje lata, warto skontaktować się z dostawcą blachy czy dachówki, by otrzymać jednoznaczną opinię na ten temat.

Obecnie coraz częściej na rynku oferowane są kompleksowe rozwiązania. Producenci konstrukcji wsporczych do instalacji fotowoltaicznych współpracują z przedsiębiorstwami dostarczającymi pokrycia dachowe. Efekt tych działań jest taki, że decydując się na konkretne rozwiązania i dobrych fachowców, nie ryzykujemy utraty gwarancji na dach.

Fotowoltaika - dach przecieka

Pamiętajmy, że gwarancja to nie wszystko. Jeśli zdecydujemy się na najtańszą, a nie najlepszą ekipę, istnieje ryzyko, że w wyniku niepoprawnie przeprowadzonych prac monterskich dojdzie do przeciekania dachu. Wtedy nie tylko nie uratuje nas gwarancja, ale będziemy zmuszeni do poradzenia sobie z wodą niszczącą nasz dom. Może to się wiązać nawet z koniecznością demontażu części lub całości instalacji fotowoltaicznej.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)