Fotowoltaika przyszłości. Podłączysz wszędzie, a do tego jest bezobsługowa

Fotowoltaika przyszłości. Podłączysz wszędzie, a do tego jest bezobsługowa

Fotowoltaika w nowym wydaniu. Autonomiczny generator prądu ARCA
Fotowoltaika w nowym wydaniu. Autonomiczny generator prądu ARCA
Źródło zdjęć: © solartia.com
29.01.2022 08:25, aktualizacja: 29.01.2022 09:45

Hiszpańskie firmy Solartia i IED opracowały autonomiczny generator prądu. Fotowoltaika w tym wydaniu wydaje się być urządzeniem prostym, które może przyczynić się do walki z ubóstwem energetycznym

Hiszpańskie firmy Solartia i IED, które specjalizują się odpowiednio w branży solarnej i elektronicznej, połączyły siły i opracowały autonomiczny generator prądu ARCA. Urządzenie to ma być niemal bezobsługowe, a jego budowa ma pozwalać na przyłączenie go do sieci w dowolnym miejscu, bez konieczności angażowania wykwalifikowanego personelu. Dzięki niemu fotowoltaika ma być bardziej powszechna.

Jak informuje PV-Magazine, urządzenie będzie występować w dwóch wariantach. ARCA Lite cechuje się mocą 490 Wp, a ARCA Plus 980 Wp. Pierwsza z wersji będzie generować napięcie w zakresie od 30 do 50 V. Druga z nich będzie operować w zakresie od 60 do 100 V.

W urządzeniu znajdą się też akumulatory LiFePO4. Algorytm ich ładowania i rozładowywania zapobiega przeładowaniu i głębokiemu rozładowaniu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie od 3 do 6 tys. cykli przy 80 proc. głębokości rozładowania.

W ARCA zastosowano chłodzenie pasywne. Nie posiada ono żadnych wbudowanych wentylatorów, które potrzebowałyby energii do obniżenia temperatury generatora i akumulatorów.

ACRA to generator fotowoltaiczny, który zdaniem producentów, jest przygotowany na trudne warunki pracy. Może funkcjonować w temperaturze między -15 a 65 stopni Celsjusza i wytrzymywać do 100 proc. wilgotności względnej.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)