Ile kosztuje codzienne ładowanie smartfonu?

Ile kosztuje ładowanie telefonu? fot. Freepik
Ile kosztuje ładowanie telefonu? fot. Freepik

21.06.2024 12:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawet zwyczajne korzystanie z telefonu sprawia, że bateria z reguły wytrzymuje zaledwie jeden dzień, przez co codziennie musisz podłączać swój smartfon do gniazdka. Zastanawiałeś się kiedyś, ile to kosztuje?

Smartfony, komputery, AGD - obecnie korzystamy z wielu urządzeń, które wymagają energii elektrycznej. A gdy zużycie prądu jest wysokie, zobaczymy to na rachunkach. Jak je obniżyć? Może być dużym zaskoczeniem, ile pieniędzy rocznie wydajemy na samo ładowanie smartfonów.

Jak oszczędzić prąd?

Nasze codzienne życie jest w dużej mierze uzależnione od prądu. Większość urządzeń działa na energię elektryczną, a nawet krótkotrwałe przerwy w jej dostawach mogą być dużym problemem. Jednak dbając o zużycie energii, możemy nie tylko zaoszczędzić, ale też przyczynić się do ochrony środowiska. Małe zmiany w codziennych nawykach mogą przynieść duże oszczędności.

Pierwszym krokiem powinno być wyciąganie z gniazdek wtyczek urządzeń, których w danym momencie nie używasz – tryb czuwania nadal może bowiem zużywać energię. Zainstaluj energooszczędne żarówki i pamiętaj, aby wyłączać światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia. Te proste działania mogą znacznie obniżyć twoje miesięczne rachunki.

Ile rocznie kosztuje ładowanie telefonu?

Nasz smartfon ładujemy co najmniej raz dziennie, ponieważ jego bateria szybko się rozładowuje. Typowa ładowarka o mocy 5W zużywa około 0,01 zł za godzinę. Naładowanie telefonu do pełna kosztuje natomiast mniej niż 10 groszy, ale jeśli robisz to kilka razy dziennie, koszty rosną. Przyjmując, że codziennie ładujesz telefon za około 5 groszy, miesięcznie wydasz na to 1,55 zł. Ładowarki z funkcją szybkiego ładowania zużywają więcej energii, co generuje większe koszty. Gdy zobaczysz na ekranie 100 proc., to znak, by odłączyć telefon od ładowarki. Również pamiętaj, aby wyciągać wtyczki z gniazdek – pozostawione tam, nadal będą pobierać prąd.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)