Intel Optane DC P4800X: specyfikacja wyciekła do sieci i zapowiada spory przełom

Dysk SSD Intela i Microna ma przynieść jeszcze większą wydajność, a wraz z nią rekordową trwałość nośnika. Sukces osiągnięto dzięki innowacyjnej pamięci 3D Xpoint. Jakie osiągi ma zapewnić w zastosowaniach profesjonalnych?

Intel Optane DC P4800X: specyfikacja wyciekła do sieci i zapowiada spory przełom
Jarosław Balcerzak

Nowa architektura układów pamięci

O technologii Xpoint Intel informował już w 2015 roku. Rozwijał ją wspólnie z Micronem, za cel obierając połączenie prędkości zapisu i odczytu pamięci RAM z pojemnościami typowymi dla kości NAND. Zastosowane w dyskach układy 3D Xpoint pozwoliły umieścić tę samą ilość pamięci na mniejszej powierzchni, a jednocześnie skrócić czas dostępu z mikro- do nanosekund.

Docelowo dyski Intel Optane mają zapewniać pamięć masową i RAM w jednym urządzeniu. Początkowo kierowane do profesjonalistów, w późniejszym okresie zaoferują także modele konsumenckie. Tymczasem do sieci wyciekła właśnie specyfikacja DC P4800X - pierwszego z korporacyjnych dysków Optane, przeznaczonego do pracy m.in. w centrach danych.

Wcześniejsza odsłona technologii 3D Xpoint - dysk M.2 o pojemności do 32 GB.
Wcześniejsza odsłona technologii 3D Xpoint - dysk M.2 o pojemności do 32 GB.

Ogromna prędkość i rekordowa trwałość

Dysk o pojemności 375 GB ma postać karty rozszerzeń HHHL low profile, instalowanej w porcie PCI-Express 3.0 x4 i wykorzystującej protokół NVMe 1.0. Jego osiągi prezentują się świetnie: zapis i odczyt o wartościach 2000 oraz 2400 MB/s to aktualny high-end segmentu. Porównanie z topowym Samsungiem 960 Pro wydaje się więc uzasadnione.

Zdecydowaną przewagę Intela widać jednak w liczbie operacji wejścia/wyjścia, wynoszących 500 tys. i 550 tys. IOPS (maksymalnie 330 tys. w 960 Pro). Nie gorzej wygląda wartość MTBF (średni czas pomiędzy awariami) 1 mln godzin, a ponadto 30-krotny DWPD (łączny dzienny zapis) oraz aż 12 PB TBW (całkowity zapis na dysku).

Wytrzymałością nowy dysk Intela przewyższa więc dotychczasowe konstrukcje nawet 20-krotnie (MLC). Osiągów ani trwałości nie okupiono na szczęście znaczącym zwiększeniem poboru mocy – P4800X ma pobierać maksymalnie 18 W energii.

Obraz

Premiera odległa o przynajmniej pół roku

Intel konsekwentnie zachowuje milczenie, odmawiając komentarza w/s nadchodzącej premiery. Cena ma tutaj drugorzędne znaczenie – będzie nie mniej zaporowa niż w przypadku pierwszych urządzeń z kośćmi SLC NAND. Interesująca jest natomiast data premiery i tutaj spekulacje najczęściej sugerują drugą połowę tego roku.

Rob Crooke, główny manager NVM Solutions Group Intela, najbliższe 10 miesięcy określa jako „rok inwestycji”. Oznacza to mniej premier i więcej dotowania badań i rozwoju nowej technologii. Potwierdzenie tej polityki przynoszą m.in. wyniki finansowe za ostatni kwartał 2016, gdzie przy 16.4 mld dol. przychodu Intela nośniki i pamięć odpowiadają za skromne 816 mln dol.

Długoterminowy plan jest tego wart: przedstawiciele koncernu zgodnie potwierdzają, że seria Optane powstała z myślą o konsumenckich komputerach PC, gdzie ma zastąpić obecne modele z układami NAND. Dziś wydaje się to odległą perspektywą, jednak to samo mówiono niegdyś o dyskach SATA SSD, wycenianych na 4-cyfrowe kwoty za pojemność 32 GB.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.