Radeon Pro WX: profesjonalne karty graficzne oparte na architekturze Polaris

AMD zaprezentowało serię trzech specjalistycznych kart graficznych. Mają radzić sobie z najwyższymi rozdzielczościami oraz dynamicznie dokonywać ogromnych ilości obliczeń. W jakich zastosowaniach wykorzystają swój potencjał?

Radeon Pro WX: profesjonalne karty graficzne oparte na architekturze Polaris
Jarosław Balcerzak

29.07.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:35

Karty do zadań specjalnych

Takie premiery cieszą się mniejszym zainteresowaniem i nakładami marketingowymi niż premiery produktów konsumenckich. Paradoksalnie jednak, jest to wydarzenie ważniejsze. Przed nami nowa generacja kart, które ułatwią i przyspieszą działania twórców i inżynierów. Wszędzie tam, gdzie odbywa się profesjonalne kreowanie, obróbka, rendering i obliczenia – nowe karty Radeon Pro WX mają te procesy usprawnić.

Na nową serię składają się trzy modele: WX 4100, WX 5100 oraz WX 7100. Pierwszy z nich to niskoprofilowa konstrukcja przeznaczona do współpracy z CAD na niewielkich stacjach roboczych, tzw. small form factor. Kolejny z nich ma się sprawdzić w pracy z programami typu CAD i CAM oraz usprawnić projektowanie przy użyciu silników renderujących w czasie rzeczywistym. Ostatnia i najwydajniejsza z kart ma wspomóc najbardziej zaawansowaną inżynierię, generowanie i obróbkę wideo oraz VR.

Obraz

Cztery ekrany, rozdzielczość 5K i niskie TDP

Konstrukcja każdego z Radeonów Pro pozwala istotnie rozwinąć dziedzinę, do której jest dedykowany. Parametry najmocniejszej z kart sięgają imponujących 32 bloków obliczeniowych (CU), 2048 procesorów strumieniowych, 8 GB pamięci GDDR5 o taktowaniu 7000 MHz oraz 256-bitowej szyny. TDP wszystkich kart jest przyzwoicie niskie – WX 4100 oraz WX 5100 są zasilane wyłącznie z gniazda na płycie głównej, WX 7100 wymaga jedynie pojedynczej, 6-pinowej wtyczki.

Wszystkie trzy karty umożliwiają jednoczesne podłączenie do czterech wyświetlaczy 5K 30 Hz. Korzystają przy tym z udoskonaleń czwartej generacji architektury Graphics Core Next. Obsługa standardów HEVC i VP9 pozwala kodować oraz dekodować obraz UltraHD. Producent zadeklarował przy tym pełną zgodność ze swoim oprogramowaniem udostępnionym w ramach GPUOpen.

Obraz

Nowa era tworzenia i edycji treści

Jak przyznaje AMD, "twórcy mówili, a oni słuchali". Technologie zaimplementowane w nowych kartach to odpowiedź na nowe potrzeby profesjonalistów. Nowe Radeony pojawiają się w idealnym momencie, aby wykorzystać wzrastający potencjał silników renderujących w czasie rzeczywistym, niskopoziomowych API oraz wirtualnej rzeczywistości.

Design, nauka, inżynieria i technologia zyskują potężne narzędzie, aby pracować skuteczniej i wydajniej. Premiera jest spodziewana w ostatnim kwartale bieżącego roku, a cena dopiero zostanie ujawniona. Wiadomo już jednak, że nawet w przypadku najwydajniejszej z kart nie przekroczy ona 1000 dol.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.