Jak długo można przeżyć na Marsie bez skafandra?

Jesteś właśnie na Marsie i zdjąłeś hełm? To nie może skończyć się dobrze! Mimo wszystko nie umrzesz od razu - dzięki danym meteorologicznym, zebranym przez łazik Curiosity, możemy poszukać odpowiedzi, jak długo udałoby się przeżyć w takich warunkach.

Ziemianie nie przeżyliby długo na Marsie
Ziemianie nie przeżyliby długo na Marsie
Łukasz Michalik

Jesteś właśnie na Marsie i zdjąłeś hełm? To nie może skończyć się dobrze! Mimo wszystko nie umrzesz od razu - dzięki danym meteorologicznym, zebranym przez łazik Curiosity, możemy poszukać odpowiedzi, jak długo udałoby się przeżyć w takich warunkach.

Pamiętacie „Avatara” i planetę Pandora? Choć w filmie Jamesa Camerona Ziemianie musieli korzystać tam z aparatów tlenowych, mogli poruszać się swobodnie, bez ciężkich skafandrów kosmicznych. Czy byłoby to możliwe na Marsie?

Bez dwóch zdań Czerwona Planeta nie wydaje się przyjaznym miejscem –znajduje się sporo dalej od Słońca, niż Ziemia i prawie nie ma atmosfery. Dzięki badaniom, przeprowadzonym przez łazik Curiosity zdobyliśmy dodatkowe informacje, pozwalające na ocenę szans przeżycia w marsjańskich warunkach.

Dane meteorologiczne zostały dostarczone przez zamontowane na łaziku Curiosity urządzenie REMS (Rover Environmental Monitoring Station). Poniższy wykres przedstawia temperaturę nad powierzchnią planety (niebieska linia) i temperaturę na poziomie gruntu (czerwona linia). Pokazane temperatury zostały zarejestrowane 16 i 17 sierpnia.

Wykres marsjańskiej temperatury (Fot. CuriosityWatch.com)
Wykres marsjańskiej temperatury (Fot. CuriosityWatch.com)

O ile temperatura marsjańskiego powietrza w nocy sięga ziemskich rekordów zimna z okolic stacji antarktycznej Wostok, to w ciągu dnia rośnie do znośnych -2 stopni Celsjusza. Zakładając, że znajdziemy się na Marsie w środku dnia, temperatura nie jest zatem naszym głównym zmartwieniem - zanim zabije nas hipotermia, minie co najmniej kilkadziesiąt minut.

Niestety, powinniśmy się martwić innym wskaźnikiem – ciśnieniem atmosferycznym, które waha się w zakresie 690 – 780 Pa (dane zarejestrowane w przedziale 15-18 sierpnia). Odpowiada to mniej więcej warunkom, panującym nad naszą planetą w stratosferze na wysokości przekraczającej 30 kilometrów.

Ciśnienie na Marsie (Fot. CuriosityWatch.com)
Ciśnienie na Marsie (Fot. CuriosityWatch.com)

To mniej, niż jedna setna średniego, ziemskiego ciśnienia na poziomie gruntu (średnio 1013 hPa) i jak dla człowieka jest to zdecydowanie za mało. W takich warunkach woda w postaci płynnej paruje. Dokumenty USAF, poświęcone procedurom ratunkowym dla pilotów, latających na dużych wysokościach stwierdzają, że po dekompresji w takich warunkach człowiek jest w stanie zachować świadomość zaledwie 9-15 sekund.

A zatem tym, co zabiłoby nas na powierzchni Marsa, byłoby najprawdopodobniej niskie ciśnienie. Stosunkowo szybka śmierć ma w tym wypadku dobre strony – nie zdążylibyśmy się zmartwić stanem naszej skóry, wystawionej z powodu braku ochronnej warstwy atmosfery na wyjątkowo silne promieniowanie UV.

Źródło: Curiosity WatchWykop

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.