Jak starzeje się fotowoltaika? Zobacz, co wpływa na jej wydajność

Wydajność paneli fotowoltaicznych to istotny element, który należy uwzględnić, planując inwestycję w energię słoneczną. Jak szybko moduły te tracą swoją efektywność, ma znaczący wpływ na rentowność instalacji. Co eksperci mówią na temat starzenia się tej technologii?

W jakim tempie starzeje się fotowoltaika?
W jakim tempie starzeje się fotowoltaika?
Źródło zdjęć: © Getty Images | AleksandarGeorgiev

07.11.2024 10:25

Producenci paneli fotowoltaicznych są dobrze zaznajomieni z problemem spadku wydajności ich urządzeń. Z tego powodu oferują nie tylko gwarancje na sprzęt, ale także na poziom efektywności, który zachowuje się po określonym czasie użytkowania. Ważne jest również, że szybkość degradacji systemu zależy od warunków eksploatacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żywotność paneli fotowoltaicznych okiem eksperta

Więcej o procesie starzenia systemów fotowoltaicznych opowiedział Piotr Olczak, ekspert z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, w wywiadzie dla portalu gramwzielone.pl.

Ekspert zaznacza, że w polskim klimacie panele mogą funkcjonować nawet 30 lat, mimo że ich efektywność energetyczna będzie się stopniowo obniżać. Przykładowo, po 20 latach użytkowania instalacja słoneczna w Polsce zmniejsza swoją wydajność o 5 do 15 proc.

Efektywność paneli fotowoltaicznych

Typowa efektywność paneli PV może obniżyć się z 1000 kWh na 1 kWp mocy zainstalowanej w pierwszym roku do 900 kWh w dwudziestym roku użytkowania. Przy czym założenie to zakłada niezmienność warunków klimatycznych, co w rzeczywistości jest rzadkością.

Ekspert podkreślił też, że tempo starzenia i efektywność energetyczna paneli fotowoltaicznych są znacznie zależne od warunków pogodowych, zwłaszcza ekstremalnych temperatur. Istotne znaczenie ma również pasywne chłodzenie i poziom wilgotności otoczenia.

"Porównując klimat Polski z innymi regionami, warto zauważyć, że panele PV szybciej degradują się w środowisku morskim (ze względu na korozję) oraz pustynnym niż w charakterystycznych dla naszego kraju warunkach" - dodaje Olczak.

Sposób montażu paneli również wpływa na ich degradację, ponieważ oddziałuje to na skuteczność pasywnego chłodzenia i tendencję do zbierania się zabrudzeń. Olczak zauważył, że wraz z wiekiem paneli wpływ ich degradacji jest coraz mniejszy.

Jak szybko starzeją się panele fotowoltaiczne?

Piotr Olczak badał starzenie się systemów fotowoltaicznych w latach 2005-2021. Z uzyskanych danych wynika, że przez 15 lat wydajność układów obniżała się średnio o 0,12 do 0,2 proc. rocznie, co nie jest dużym spadkiem.

Ekspert zwrócił też uwagę, że w 80 proc. analizowanych systemów występowały problemy z inwerterami, co może wpływać na opłacalność inwestycji, szczególnie jeśli właściciel nie zauważył na czas, że system przestał działać.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.