Jaka temperatura w domu jest najlepsza? Rób tak, by zaoszczędzić
Odpowiednia temperatura w domu to konieczność, by móc normalnie funkcjonować. Jednak zbyt mocne ogrzewanie budynku może wiązać się z nadmiernymi kosztami, których można w łatwy sposób uniknąć. Wystarczy poprawnie ustawić termostaty.
22.01.2023 13:59
Dbanie o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu może przełożyć się na duże oszczędności. Przegrzewanie pomieszczeń nie przynosi żadnych korzyści. Gdy jest nam zbyt ciepło, nie czujemy się zbyt dobrze, a do tego wydajemy sporo pieniędzy na ciepło, które i tak wypuścimy oknem, gdy zaburzy ono nasz komfort cieplny. Zadbanie o to, by w domu nie było zbyt ciepło, przyniesie ulgę dla portfela, a do tego może poprawić też samopoczucie.
Na początek warto wspomnieć, że trudno mówić o regulowaniu temperatury w pomieszczeniach bez zaworów z termostatem, dlatego jeśli ktoś ich jeszcze nie posiada, powinien rozważyć ich zakup i montaż możliwie szybko. Pojedyncze urządzenie kosztuje kilkadziesiąt złotych, więc dla trzypokojowego mieszkania mówimy o wydatku rzędu 300-400 zł + montaż.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jaką temperaturę ustawić na termostatach?
Decyzji o zakupie zaworów z termostatem nie warto odwlekać. Przygotowany przez Forum Energii poradnik mówi o tym, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień Celsjusza pozwala na zredukowanie zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania o 5-8 proc.
Według specjalistów Forum Energii pożądana temperatura w pokoju dziennym to 21 stopni Celsjusza. W sypialni może być niższa - większość z nas śpi pod przykryciem, dzięki czemu nie potrzebuje aż tak wysokiej temperatury. Tu, w zależności od preferencji można ustawić temperaturę w przedziale 17-19 stopni Celsjusza.
Jaka temperatura w łazience, a jaka w kuchni?
Najcieplej powinno być w łazience. Tu mówimy o temperaturze, która nie powinna być niższa niż 24-25 stopni. Sporo energii można oszczędzić na ogrzewaniu kuchni. Dążąc do temperatury na poziomie 20 stopni Celsjusza, nie będziemy potrzebować aż tak dużo ciepła pochodzącego z systemu grzewczego. Całkiem sporo ciepła jest emitowane podczas pracy urządzeń kuchennych, takich jak piekarnik, kuchenka gazowa czy nawet lodówka i zmywarka.
Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Obniż temperaturę, gdy wychodzisz
Podobnych porad udziela Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Poza ustaleniem odpowiednio niskich temperatur w pomieszczeniach tak, by ich nie przegrzewać, Amerykanie zalecają też dbanie o to, by nie ogrzewać domu, gdy nie ma takiej potrzeby. W związku z tym wśród porad Departamentu Energii możemy znaleźć taką, by obniżać temperaturę w pomieszczeniu, gdy z niego wychodzimy.
Wystarczy obniżyć temperaturę o 4-7 stopni Celsjusza na osiem godzin dziennie, by zobaczyć sporą różnicę w rachunkach za ogrzewanie. Departament Energii Stanów Zjednoczonych informuje, że takie postępowanie pozwala na zaoszczędzenie nawet 10 proc. w skali roku.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii