Japonia zbuduje najszybszy superkomputer na świecie

Niespełna sześć miesięcy od chińskiej premiery najwydajniejszego superkomputera na świecie Japonia ogłasza plany poprawy rekordu, w dodatku aż o 40 procent. Jakie korzyści ma przynieść pozycja lidera w technologicznym wyścigu?

Japonia zbuduje najszybszy superkomputer na świecie
Jarosław Balcerzak

27.11.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:00

Chińska Republika Ludowa liderem wyścigu

Globalna konkurencja gospodarczych potęg rozgrywa się na wielu płaszczyznach, wśród których duże zainteresowanie wzbudzają superkomputery. Informowałem już o dalekosiężnych planach USA, natomiast tym razem warto zainteresować się Japonią. To właśnie w tym kraju ma powstać pod każdym względem rekordowe urządzenie.

Aktualnie miano najwydajniejszego superkomputera świata należy do uruchomionego w czerwcu, chińskiego Sunway Taihulight o mocy obliczeniowej 93 petaflopsów. Jego premiera na nowo rozbudziła ambicje wielu krajów, w tym Korei Południowej oraz właśnie Japonii.

Sunway Taihulight - najszybszy superkomputer świata
Sunway Taihulight - najszybszy superkomputer świata

Bezprecedensowa moc obliczeniowa

Najszybsza japońska jednostka autorstwa Fujitsu Ltd., Oakforest-PACS dysponuje zaledwie 13.6 petaflopsami i jest wykorzystywana m.in. w śledzeniu zmian pogodowych, badaniach farmaceutycznych i projektowaniu przemysłowym. 13.6 biliardów obliczeń na sekundę to jak na współczesną gospodarczą potęgę stanowczo zbyt mało, co dostrzegł także rząd kraju.

Podjęto więc decyzję o budowie nowego superkomputera, którego możliwości mają przywrócić Japonii pozycję światowego lidera. Urządzenie ma pracować z prędkością aż 130 petaflopsów (rekord Chin poprawiony o 40%). Na ambitny projekt Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu przeznaczy 19.5 miliardów jenów, czyli ok. 173 mln dol.

Superkomputer powstanie w Państwowym Instytucie Zaawansowanych Nauk Przemysłowych i Technologii w Japonii. Ma wykorzystywać technologię tzw. głębokiego uczenia się (deep learning) i działać na zasadach zbliżonych do ludzkiego układu nerwowego.

Fujitsu Oakforest-PACS, najszybszy superkomputer, jakim aktualnie dysponuje Japonia
Fujitsu Oakforest-PACS, najszybszy superkomputer, jakim aktualnie dysponuje Japonia

Mniej outsourcingu, czyli większa niezależność

Sukces odważnego projektu ma przynieść Japonii postęp w wielu dziedzinach. Dzięki analizie ogromnych ilości danych nt. ruchu drogowego pozwoli usprawnić pracę nad autonomicznymi pojazdami, w fabrykach umożliwi skuteczne zwiększenie automatyzacji pracy, nie mniej kluczowy okaże się także w medycynie i robotyce.

Superkomputer po uruchomieniu ma być odpłatnie udostępniany japońskim korporacjom, które są obecnie zmuszone do outsourcingu analizy danych do firm zagranicznych, m.in. Google’a i Microsoftu. Niestety niewiele wiadomo jeszcze o terminach związanych z projektem. Trwa procedura wyłaniania wykonawcy kontraktu, którego powinniśmy poznać po 8 grudnia tego roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.