KAPS – supernowoczesny system ochrony czołgów z Korei [wideo]

Najnowsze wieści z Korei Płd. głoszą, że ukończono proces rozwoju aktywnego systemu obrony czołgów. Jeżeli próby wojskowe wypadną pomyślnie, to Korea dołączy do nader wąskiego klubu państw, które skonstruowały system niszczący wystrzelone w kierunku czołgu pociski rakietowe.

fot. KBS 1/YT
fot. KBS 1/YT
Adam Maciejewski

Najnowsze wieści z Korei Płd. głoszą, że ukończono proces rozwoju aktywnego systemu obrony czołgów. Jeżeli próby wojskowe wypadną pomyślnie, to Korea dołączy do nader wąskiego klubu państw, które skonstruowały system niszczący wystrzelone w kierunku czołgu pociski rakietowe.

Informacje o technicznej dojrzałości systemu przekazała rządowa agencja ds. rozwoju programów zbrojeniowych, tzw. DAPA (Defense Acquisition Program Administration), która odpowiadała za rozwój nowego systemu. Jego działanie polega na wykrywaniu nadlatujących kierowanych przeciwpancernych pocisków rakietowych oraz pocisków z granatników ppanc. i niszczenie ich w locie zanim trafią w czołg. Służą do tego antypociski, których wyrzutnie montuje się na czołgu. Teoretycznie zasada działania jest prosta, w praktyce różnie z tym bywa.

Koreańczycy swój system nazywają KAPS - Korean Active Protection System (koreański system aktywnej ochrony), a czasami po prostu APS. Składa się z 2 rodzajów czujników. Tworzy je (na razie?) para czujników radiolokacyjnych (trójwspółrzędny radiolokator pracujący w zakresie milimetrowym) oraz para czujników elektrooptycznych (jakoby termowizyjnych, choć być może UV).

fot. ADD
fot. ADD

Wykres z zasięgiem wykrycia i zwalczania. Według ujawnionych wizualizacji zapewniają one dookolne pole obserwacji wokół czołgu, 360° w azymucie, do 90° w elewacji. Biorąc pod uwagę rozmieszczenie i kształt czujników może to budzić wątpliwości. Na dodatek czujniki umieszczono chyba w najbardziej narażonym na uszkodzenia miejscu, na przednim pancerzu wieży.

fot. ADD/YT
fot. ADD/YT
fot. ADD/YT
fot. ADD/YT

Efektorami są 2 wyrzutnie, każda z 2 gotowymi do odpalenia antypociskami. Ich ogólny wygląd przypomina opracowywany w Izraelu analogiczny system Iron Fist. Wyrzutnia musi zostać obrócona w kierunku nadlatującego pocisku. Nie wiadomo, czy istnieje mechanizm przeładowujący spod pancerza. Jeżeli nie oznacza to, że KAPS ma tylko 4 strzały, bardzo mało.

fot. ADD/YT
fot. ADD/YT

Antypocisk niszczy cel głowicą odłamkową kierunkowego rażenia. Nie można wykluczyć technicznej współpracy z Izraelem. Nie chodzi tylko o podobieństwo koncepcyjne KAPS z Iron Fist. Oba kraje współpracują militarnie od jakiegoś czasu. W Izraelu Iron Fist od Israel Military Industries (IMI) przegrał rywalizację z podobnym systemem Trophy od Rafaela i IAI/Elta. Wiadomo, że po tym IMI szukało szans eksportowych dla swojego systemu. Poniżej wideo o Iron Fist.

M113 Gavins + IronFist Active Protection = Tank Gun Proof

Całością strzelania kieruje cyfrowy system, który analizuje dane z czujników i wylicza poprawki przed wystrzeleniem antypocisków. Nie wiadomo, czy KAPS automatycznie przekazuje wykryte pozycje ogniowe do sko czołgu.

SOUTH KOREA K-2 TANK

To będzie podstawowy nośnik KAPS. Koreański czołg nowej generacji K2. Jego rozwój nadzoruje ADD (Agency for Defense Development) koordynująca prace kilku czeboli m.in. Doosan Infracore Corp., Hyundai Rotem, S&T Dynamics, Samsung. K2 (koncepcyjnie przypominający francuski czołg AMX-56 Leclerc) jest fuzją wielu importowanych, licencyjnych technologii i ogólnie międzynarodowej współpracy. W przypadku silnika i armaty z RFN, systemów celowniczych i automatu ładowania armaty z Francją, amunicji z USA, no i być może z Izraelem w przypadku KAPS. Korea próbuje zastępować licencyjne wyroby własnymi (podpatrzonymi) rozwiązaniami, co czasami kończy się technicznymi kłopotami, ale to inna historia. Dopracowywanie i rozwój KAPS trwał ok. dekady. Zdjęcia z pierwszych testów ujawniono kilka lat temu (uwaga, bezlitosna estetycznie muzyka):

Dotąd aktywne systemy obrony opracowano w ZSRR/Rosji (Drozd/-2, Arena), Izraelu (Trophy, Iron Fist), Ukrainie (Zasłon). Jest jeszcze niemiecki AMAP-ADS, podobne prace trwają w USA (Quick Kill). Do tej pory w liniowej eksploatacji był tylko system Drozd w czasach ZSRR. Obecnie jedynie izraelski system Trophy doczekał się wdrożenia. Instaluje się go na czołgach Merkava Mk 4 IDF-u.

Rafael Trophy Active Protection System

Źródło: defense-aerospace.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.