Robot Amstaf - bardziej wredny niż psi pierwowzór?
05.11.2011 12:45, aktual.: 11.03.2022 09:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na tegorocznej wystawie izraelskiego przemysłu zbrojeniowego – czyli ISDEF 2011 – gospodarze pokazali uzbrojoną wersję bezzałogowego pojazdu lądowego. Dostał on przydomek Amstaf. Ma to najwyraźniej budzić jednoznaczne skojarzenia, co do jego bojowej skuteczności.
Na tegorocznej wystawie izraelskiego przemysłu zbrojeniowego – czyli ISDEF 2011 – gospodarze pokazali uzbrojoną wersję bezzałogowego pojazdu lądowego. Dostał on przydomek Amstaf. Ma to najwyraźniej budzić jednoznaczne skojarzenia, co do jego bojowej skuteczności.
Zobacz także
Prototyp Amstafa został pokazany po raz pierwszy rok temu. Pojazd opracowała firma Automotive Robotic Industries (ARI). Na zdjęciu widać jej prezesa, Amosa Gorena. Amstaf powstał przede wszystkim, jako platforma patrolowa-wartownicza. Miał on uzupełniać istniejące instalacje i systemy zabezpieczeń w ochronie obiektów.
AMSTAF -- Autonomous, Robotic Security Vehicle
W takiej konfiguracji, wyposażony w odpowiednie czujniki, np. kamery dzienne, noktowizyjne, termowizyjne, umieszczone na wysuwanym maszcie dla lepszego pola widzenia może wspomagać patrolowanie granic oraz wypełniać misje związane z rozpoznaniem na wypadek wypadków przemysłowych, pożarów, użycia broni masowego rażenia, czy wykonywać działania saperskie. W ramach 5. Armii Republiki Korei Amstaf patrolował linię demarkacyjną na granicy z KRLD.
ARGO 8x8 Avenger 750 EFI
Amstafa zbudowano na bazie komercyjnego pojazdu, czyli łazika ODG ARGO. Amstaf 6X6 ma napęd elektryczny pozwalający na 12-godzinne misje. Prędkość maksymalna to 42 km/godz, w wodzie 5km/godz. Opony o niskim współczynniku nacisku jednostkowego umożliwiają mu przejazd po minach przeciwpiechotnych bez ich detonacji. Amstaf może wspinać się na stoki o nachyleniu 37° z ładunkiem do 350 kg.
Zobacz także
W tym roku pokazano wersję Amstafa w konfiguracji 8x8, uzbrojoną w zdalne stanowisko strzeleckie. Pojazd może pełnić 24-godzinne dyżury bojowe, wliczając w to 6-godzinne misje bojowe. Amstaf ma źródło zasilania o mocy 2,5 kVA, co wystarcza na 18 godzin. Ponadto pojazd ma szybką ładowarkę, w której można podładować 4 baterie na 4 godz. pracy w 15 minut. Masa Amstafa 8x8 to 900 kg, może przewozić 850 kg ładunku, zarazem ciągnąć dodatkowo 1 tonę. Prędkość maksymalna to 32km/godz, w wodzie 5km/godz.
Uzbrojenie to zdalnie sterowany moduł strzelecki Rafael Samson Jr., częściowo stabilizowany. Wariant na zdjęciu uzbrojony był w km kal. 12,7 mm. Zespół celowników składa się z kamery dziennej, termowizyjnej i dalmierza laserowego. Obraz przekazywany jest na pulpit operatora, którym jest militarna wersja notebooków Panasonic Toughbook lub inny przenośny pulpit-wyświetlacz.
Amstaf to nie jedyny projekt bezzałogowego pojazdu lądowego z Izraela. W ostatnich latach w Izraelu pokazano też kilka innych konstrukcji tej klasy.
Np. patrolowanie granic Izraela wspomaga pojazd Guardium.
Przetestowano - także w wariancie uzbrojonym, jak poprzednicy – bezzałogowiec TAGS, z bardzo bogatym wyposażeniem elektronicznym. Oba pojazdy postaramy się Wam przybliżyć w oddzielnych wpisach.