Klimatyzator czy klimakonwektor? Co lepsze na upały?

Klimatyzator czy klimakonwektor? Co lepsze na upały?

klimatyzacja klimatyzator montaż klimatyzacji
klimatyzacja klimatyzator montaż klimatyzacji
Źródło zdjęć: © Unsplash+ | Getty Images
20.06.2023 10:54, aktualizacja: 20.06.2023 11:18

Upały w Polsce nie są niczym zaskakującym. Latem warto zadbać o komfort termiczny. W tym celu możemy korzystać z różnych urządzeń. Co lepiej wybrać - klimatyzator czy klimakonwektor? A może klimatyzer?

Walka z upałami to walka nierówna, którą w dodatku musimy toczyć przez dłuższy czas. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w sprzęt, który jest w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które mogą sprawdzać się w celu chłodzenia pomieszczeń. Co wybrać - klimatyzator, klimakonwektor czy może klimatyzer?

Najczęściej spotykanym, a przy tym najtańszym rozwiązaniem, które może poprawić samopoczucie w trakcie upałów, jest rzecz jasna wiatrak. Niestety nie schłodzi on pomieszczenia, a jedynie wprawi powietrze w ruch, dzięki czemu będzie wydawać się nam, że jest chłodniej. W rzeczywistości ciepło związane z jego działaniem może nawet nieco podnieść temperaturę w danym pokoju, ale nie warto zagłębiać się w aż takie szczegóły. Aby faktycznie schłodzić pomieszczenie, trzeba sięgnąć po poważniejszy sprzęt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Klimatyzator stacjonarny, a może przenośny?

Najlepsze i najbardziej wydajne urządzenie, które może szybko schłodzić pomieszczenie, a nawet całe mieszkanie, to klimatyzator stacjonarny. Właściwie dobrana moc urządzenia pozwala na schłodzenie wnętrza budynku nawet do poziomu 18 stopni Celsjusza. Trzeba pamiętać, że tak niskie temperatury wcale nie są korzystne dla naszego organizmu. Wyjście z tak wychłodzonego wnętrza na mocno nasłonecznioną ulicę, gdzie temperatura może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza, może wiązać się z przeżyciem szoku.

Klimatyzator stacjonarny ma istotną wadę - to urządzenie drogie. Cena jego zakupu wraz z montażem będzie kosztować co najmniej kilka tysięcy złotych. Trudno zredukować koszt montażu, ponieważ musi on być wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Montaż klimatyzatora (lub klimatyzatorów, w zależności od mocy urządzenia i metrażu budynku) wiąże się też z dość zaawansowanymi pracami - konieczne jest rozprowadzenie m.in. przewodów elektrycznych i przewodów, w których krąży czynnik chłodniczy, co wiąże się z kuciem ścian lub układaniem koryt natynkowych.

Innym rozwiązaniem jest klimatyzator przenośny, który może stanowić pewien substytut stacjonarnego klimatyzatora. Jest to jednak urządzenie znacznie mniej wydajne, a do tego generuje duże koszty. Powszechnie mówi się, że klimatyzator przenośny, pobierając taką samą moc, jak stacjonarny, jest o ok. połowę mniej skuteczny.

Klimakonwektor - gdy masz pompę ciepła

Dla posiadaczy pomp ciepła dobrym rozwiązaniem mogą być klimakonwektory. Urządzenia te zastępują standardowe grzejniki. W dużym uproszczeniu można je opisać jako grzejniki wyposażone w wiatraki, których zadaniem jest rozdmuchiwanie ciepłego lub chłodnego powietrza w pomieszczeniu. Do jego odpowiedniego działania wymagane jest źródło chłodnej (lub ciepłej) wody. Dobrze sprawdzają się w połączeniu z pompą ciepła - latem chłodzą, a zimą ogrzewają pomieszczenia.

Klimakonwektor
Klimakonwektor© Gadżetomania

Klimatyzer - lepszy wiatrak

Dość prostym urządzeniem, które może schłodzić pomieszczenie, jest klimatyzer, którego inna nazwa to klimator. Zasada działania takiego urządzenia jest prosta i przypomina wiatrak "na sterydach". W urządzeniu znajduje się zbiornik na zimną wodę i miejsce na wkłady lodowe, a także wiatrak. Sytuacja wygląda tu podobnie jak w przypadku klimakonwektorów - chłodne powietrze jest rozdmuchiwane w danym pomieszczeniu. W odróżnieniu od poprzedniego rozwiązania tu sami musimy zadbać o uzupełnianie chłodnej wody z zbiorniku lub o wymianę wkładów lodowych.

Dobór urządzenia chłodzącego nie jest prostym zadaniem. Zależy on od wielu czynników, wśród których zdecydowanie najważniejsze są koszty i możliwości techniczne danego budynku. Najbardziej wydajne są klimatyzatory stacjonarne, ale są one przy tym najdroższe w montażu, a przy tym wymagają sporego nakładu pracy.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)