Komputer, który zmieścisz w kieszeni. Miniaturowy Mi MiniPC zaskakuje możliwościami

Jak mały może być pecet? Projektanci komputera Mi PC postanowili upchnąć wszystkie podzespoły w obudowie, która zmieści się w kieszeni. Komputer ma ekran, zewnętrzną klawiaturę i komplet niezbędnych interfejsów, a do tego można mieć go zawsze przy sobie.

Mi MiniPC
Mi MiniPC
Źródło zdjęć: © Indiegogo
Łukasz Michalik

Miniaturowe, kieszonkowe pecety wydają się dziś niszą niszy. W kwestii wszechstronności ustępują wszystkomającym smartfonom, wydajnością nie mogą się równać z biurkowymi bestiami dla graczy, a pod względem gabarytów nie mają szans z komputerami w formie przerośniętych pendrive’ów.

Okazuje się jednak, że na pełnoprawne, kieszonkowe pecety wciąż jest zapotrzebowanie. Dowodzi tego udana kampania crowdfundingowa w serwisie Indiegogo, za sprawą której sfinansowano rozwój komputera Mi MiniPC (mimo zbieżności nazw to niezależna inicjatywa, bez związku z Xiaomi).

Pecet w kieszeni

W przeciwieństwie do wielu innych, miniaturowych pecetów, Mi MiniPC został bowiem wyposażony w 5-calowy dotykowy ekran o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, przez co wygląda jak nadmuchany smartfon. W aluminiowej, pozbawionej wentylatorów obudowie znalazło się miejsce na procesor Atom x7-Z8750 2,56 GHz, 8 GB RAM-u i dysk SSD o pojemności 128 GB.

Komputer został również wyposażony w komplet interfejsów - USB-C, USB 3.0 i 2.0, Gigabit Ethernet, a także HDMI i gniazdo microSD. Za komunikację bezprzewodową odpowiadają Bluetooth 4.2 i moduł Wi-Fi, a zasilanie zapewnia akumulator o pojemności 6000 mAh, zapewniający 6 godzin pracy.

Sprzęt ma być dostarczany do użytkowników wraz ze składaną, bezprzewodową klawiaturą Bluetooth. Ma być, ponieważ – na razie – jest projektem finansowanym za pomocą serwisu Indiegogo. Wymagane przez pomysłodawców 20 tys. dolarów zostały już zebrane.

Maleństwo z Windowsem 10

Co więcej, choć do końca zbiórki pozostało jeszcze wiele dni, zgromadzona kwota już teraz przekracza 785 tys. dolarów. Wygląda zatem na to, że – przy realizacji celu sięgającej 4000 proc. – mamy do czynienia z crowdfundingowym hitem. Tym, co wydaje się warte uwagi w kontekście takiego sprzętu, to fakt, że ciągle jest na niego zapotrzebowanie. Przed dekadą różne wersje UMPC (Ultra-Mobile PC) cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale rozwój tej sprzętowej niszy został szybko zatrzymany przez smartfony.

Mi MiniPC
Mi MiniPC© Indiegogo

Powodzenie zbiórki na Mi MiniPC wskazuje jednak, że wciąż jeszcze są użytkownicy, dla których komputer oferujący możliwość pracy w środowisku Windows i Android ma jakieś przewagi nad bardziej popularnym sprzętem, jak choćby zwykłe smartfony. Tym bardziej, że pomysłodawcy tego sprzętu proponują do niego dodatkowe akcesoria, jak kontroler do gier, pojemniejszy dysk, czytnik biometryczny czy akumulator o zwiększonej pojemności.

Pierwsze, seryjne egzemplarze Mi MiniPC mają trafić do użytkowników we wrześniu tego roku. Najtańsza wersja komputera została na czas akcji crowdfundingowej wyceniona na 149 dolarów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.