Ładujesz telefon w nocy? Przestrzegają przed tym strażacy

Ładowanie telefonu w nocy to coraz bardziej powszechna praktyka. Istnieje jednak jeden kluczowy powód, dla którego powinniśmy unikać tego nawyku.

ładowanie telefonu w nocy fot. freepik
ładowanie telefonu w nocy fot. freepik
Źródło zdjęć: © Genialne

Przyzwyczajenie silniejsze niż wszystko?

To fakt, że wiele osób ładuje swoje smartfony nocą i nie sposób zaprzeczyć, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Kiedy idziesz spać, wiesz, że nie będziesz korzystać ze swojego urządzenia przez kilka godzin, co wydaje się idealnym momentem na naładowanie baterii do pełna. Na pierwszy rzut oka tak właśnie wygląda sytuacja. Jednak nie każdy jest świadomy zagrożeń, jakie to ze sobą niesie.

Ładowanie telefonu w nocy - o tym niebezpieczeństwie przestrzegają strażacy

Mnóstwo osób uważa, że ładowanie telefonu przez całą noc jest całkowicie bezpieczne. Strażacy mają na ten temat inne zdanie oparte na doświadczeniach z pożarami i suchych danych statystycznych. Coraz więcej pożarów jest spowodowanych właśnie przez telefony komórkowe ładujące się w nocy. Choć liczba ta jest obecnie mniejsza niż przypadków pożarów spowodowanych, na przykład, przez zwarcie w czajniku elektrycznym, z roku na rok obserwuje się jej wzrost.

Jak to możliwe, że telefon podłączony do prądu w nocy może się zapalić? Każde urządzenie elektryczne ma potencjał do zwarcia podczas ładowania. W przypadku telefonów istnieje jednak dodatkowy czynnik, który zwiększa zagrożenie. Mowa o zjawisku, które producenci nazywają stresem telefonu.

Gdy twój smartfon osiągnie pełne naładowanie, automatycznie przestaje pobierać prąd. Jednak jeśli jest włączony, a jego naładowanie spadnie nieznacznie poniżej 100 proc., zacznie ładować się ponownie.

Proces ten może powtarzać się wielokrotnie przez całą noc — urządzenie naładuje się, odetnie prąd i zaraz znów zacznie pobierać energię. W takich warunkach rośnie ryzyko zwarcia i zapalenia się urządzenia. Dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.