Ładujesz telefon w nocy? Przestrzegają przed tym strażacy

ładowanie telefonu w nocy fot. freepik
ładowanie telefonu w nocy fot. freepik
Źródło zdjęć: © Genialne

24.06.2024 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ładowanie telefonu w nocy to coraz bardziej powszechna praktyka. Istnieje jednak jeden kluczowy powód, dla którego powinniśmy unikać tego nawyku.

Przyzwyczajenie silniejsze niż wszystko?

To fakt, że wiele osób ładuje swoje smartfony nocą i nie sposób zaprzeczyć, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Kiedy idziesz spać, wiesz, że nie będziesz korzystać ze swojego urządzenia przez kilka godzin, co wydaje się idealnym momentem na naładowanie baterii do pełna. Na pierwszy rzut oka tak właśnie wygląda sytuacja. Jednak nie każdy jest świadomy zagrożeń, jakie to ze sobą niesie.

Ładowanie telefonu w nocy - o tym niebezpieczeństwie przestrzegają strażacy

Mnóstwo osób uważa, że ładowanie telefonu przez całą noc jest całkowicie bezpieczne. Strażacy mają na ten temat inne zdanie oparte na doświadczeniach z pożarami i suchych danych statystycznych. Coraz więcej pożarów jest spowodowanych właśnie przez telefony komórkowe ładujące się w nocy. Choć liczba ta jest obecnie mniejsza niż przypadków pożarów spowodowanych, na przykład, przez zwarcie w czajniku elektrycznym, z roku na rok obserwuje się jej wzrost.

Jak to możliwe, że telefon podłączony do prądu w nocy może się zapalić? Każde urządzenie elektryczne ma potencjał do zwarcia podczas ładowania. W przypadku telefonów istnieje jednak dodatkowy czynnik, który zwiększa zagrożenie. Mowa o zjawisku, które producenci nazywają stresem telefonu.

Gdy twój smartfon osiągnie pełne naładowanie, automatycznie przestaje pobierać prąd. Jednak jeśli jest włączony, a jego naładowanie spadnie nieznacznie poniżej 100 proc., zacznie ładować się ponownie.

Proces ten może powtarzać się wielokrotnie przez całą noc — urządzenie naładuje się, odetnie prąd i zaraz znów zacznie pobierać energię. W takich warunkach rośnie ryzyko zwarcia i zapalenia się urządzenia. Dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)