Logitech MX Vertical – ergonomiczna mysz, dzięki której unikniesz problemów z nadgarstkiem
Spójrz na dłoń, w której trzymasz myszkę – robisz to źle. Logitech postanowił naprawić ten błąd. Choć mysz szwajcarskiej marki wygląda dziwacznie, to – zdaniem producenta – zapewni nam wyjątkowy poziom komfortu i uchroni przed problemami zdrowotnymi.
21.08.2018 | aktual.: 09.03.2022 09:13
Jak ulepszyć mysz komputerową? Niektórzy producenci kładą nacisk na precyzję, budując gryzonie takie, jak Dream Machines DM1 Pro S, z superdokładnymi sensorami i przełącznikami, zdolnymi wytrzymać dziesiątki milionów kliknięć. Inni, poza jakością podzespołów, stawiają na nietypowy kształt, a nawet – jak w przypadku recenzowanego niedawno modelu Hama uRage Morphmouse2 evo – zmiennokształtność.
Logitech postanowił zrobić coś jeszcze innego – zaprojektował pionową myszkę, odchyloną o 57 stopni. Bezprzewodowy gryzoń Logitecha wygląda dziwacznie, ale pod względem specyfikacji to zupełnie normalna, przyzwoita myszka, oferująca cztery przyciski, rolkę i regulację czułości do 4000 DPI, a także funkcją Flow, pozwalającą na podłączenie myszy do kilku urządzeń i łatwe przełączanie się pomiędzy nimi. No i – czas najwyższy – wyposażoną w gniazdo USB-C.
Twój nadgarstek będzie ci wdzięczny
W tym miejscu nasuwa się jednak pytanie: po co udziwniać tak bardzo konstrukcję poczciwego gryzonia? Odpowiedzią nie są jakieś szalone eksperymenty, ale wyniki badań, prowadzonych wśród użytkowników komputerów, spędzających przed ekranami długie godziny. Czyli przede wszystkim wśród zawodowców, dla których komputer to podstawowe narzędzie pracy.
Zdaniem projektantów MX Vertical, nietypowy kształt myszki zapewnia najbardziej naturalne ułożenie nadgarstka, a tym samym zmniejsza obciążenie mięśni, chroniąc użytkownika przed różnego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi.
Mysz Logitech MX Vertical — film poświęcony przeglądowi produktu - Polish
Myszy, które dbają o zdrowie użytkowników
Warto przy tym zauważyć, że Logitech nie jest debiutantem w kategorii nietypowych manipulatorów, przeznaczonych od obsługi interfejsów graficznych. Już wcześniej w ofercie tej marki znalazły się m.in. modele Logitech MX Master, bazujące na zbliżonym do Logitech MX Vertical pomyśle. Całkiem niedawno oferta Logitechu wzbogaciła się także o nowy model trackballa Logitech MX Ergo, który jako nieuleczalnie skażony miłością do trackballi fan miałem przyjemność testować niedługo po rynkowym debiucie.
Logitech MX Vertical wpisuje się zatem w serię dziwnych – na pozór – ale dopracowanych akcesoriów, stworzonych z myślą o specyficznych użytkownikach. Udziwnienia, które dla większości mogą wydawać się ekstrawagancją albo nawet wadą, w przypadku zawodowców mogą okazać się wybawieniem. Za możliwość zweryfikowania obietnic producenta musimy jednak całkiem sporo zapłacić – mysz, której rynkowy debiut nastąpi w ciągu kilku najbliższych tygodni, została wyceniona na 479 zł.