Mark Zuckerberg pokazuje Project Cambria. To dodatkowa warstwa rzeczywistości

Project Cambria ukazano w lekko nietypowej prezentacji owianej nutą tajemnicy.

Project Cambria
Project Cambria
Źródło zdjęć: © Meta
Marcin Hołowacz

13.05.2022 | aktual.: 23.05.2022 11:52

Project Cambria ma rozbudzać wyobraźnię, podsycać ciekawość, intrygować, a Mark Zuckerberg wie, jak to osiągnąć. Wystarczy przygotować krótką prezentację, która skupia się na urządzeniu, lecz bez jego ukazywania. Specyficzna demonstracja z udziałem Marka Zuckerberga pokazuje możliwości Project Cambria, czyli okularów mieszanej rzeczywistości (mixed reality). Prawie wszystko wydaje się być w porządku, tylko że sam sprzęt został najzwyczajniej ukryty – naniesiono efekt pikselizacji. Być może dzięki temu udało się uzyskać efekt spotęgowanej tajemniczości? Trudno powiedzieć.

Nagranie pokazuje możliwości gogli skrywanych pod nazwą kodową Project Cambria. Zuckerberg wyjaśnia, że ma to być narzędzie wysokiej klasy, headset VR z premierą jeszcze w tym roku. Później prezes Meta zaznacza, że na ten moment nie chce jeszcze pokazywać samych gogli.

Doświadczenie wynikające z użytkowania tego sprzętu ma być określane mianem "The World Beyond". Brzmi to dość marketingowo, a tłumaczenie na język polski może ocierać się o stwierdzenie, że to świat poza… światem? Coś więcej, dodatkowy świat, kolejna warstwa rzeczywistości. Przynajmniej tak wyglądają moje próby przetrawienia tego anglojęzycznego określenia.

Project Cambria wykorzystuje tzw. Presence Platform do wymieszania tego, co fizyczne z czymś wirtualnym. Tutaj chciałbym dodać swoje własne spostrzeżenie, mianowicie kiedyś takie rzeczy po prostu określano mianem AR, czyli Augmentem Reality, a więc po polsku rozszerzonej rzeczywistości. Meta prezentuje to w nowym stylu, ale nie mogę wyzbyć się wrażenia, że widziałem takie okulary rozszerzonej rzeczywistości już lata temu. Oczywiście mogę być w błędzie i przesadnie upraszczać temat.

Niezależnie od tego jak chcemy to nazywać, Project Cambria powinno służyć jako narzędzie do otaczania się wirtualnym światem. Mark Zuckerberg demonstruje stanowisko pracy, które zostało wzbogacone wirtualnym notesem i ekranami wyświetlającymi różnego rodzaju informacje, a później decyduje się na coś z innej beczki. Mixed reality powinno umożliwiać chociażby fitness z wirtualną instruktorką, która sprawia wrażenie hologramu znajdującego się w tym samym pokoju.

Presence Platform ma być pełna możliwości, a chętni deweloperzy niebawem powinni otrzymać szansę tworzenia aplikacji, które wykorzystują jej potencjał. Być może prezentacja nie zalicza się do tych najbardziej efektownych, ale na pewno widać tu spore szanse na wiele praktycznych zastosowań. Warto przypomnieć, że Meta traktuje temat otaczania się wirtualnym światem bardzo poważnie, bo jest to jeden z priorytetowych projektów firmy.

Marcin Hołowacz, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.