Masz fotowoltaikę? Ruszają kontrole
02.09.2023 13:56, aktual.: 24.10.2023 13:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trwają kontrole instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Tauron Dystrybucja sprawdza, czy prosumenci nie przekraczają mocy lub napięcia. Za nieprawidłowości grożą kary finansowe.
Z karą finansową musi liczyć się każdy prosument, u którego wykryte zostaną nieprawidłowości polegające na niepodaniu lub podaniu nieprawidłowych informacji na temat instalacji. Ruszyły kontrole.
Informacyjne obowiązki prosumenta
Każdy prosument planujący uruchomienie instalacji jest zobowiązany do podania operatorowi kompletu kluczowych informacji w terminie do 30 dni przed rozpoczęciem działania. Te informacje to:
- data przyłączenia mikroinstalacji,
- lokalizacja tej instalacji,
- typ odnawialnego źródła energii,
- rodzaj magazynu energii elektrycznej,
- łączna moc mikroinstalacji.
W przypadku zaś, gdy mówimy nie tyle o nowej instalacji, co o wprowadzonych w niej modyfikacjach, termin wynosi 14 dni od ich wdrożenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Podkręcają" instalacje, nikogo nie informują
Prosumenci nierzadko modyfikują swoje mikroinstalacje, zwiększając ich możliwości. Czasem jednak zapominają lub celowo unikają informowania o tym swojego operatora. Tylko w obszarze gliwickim Tauron wykrył 1,6 tys. przypadków, w których zainstalowana moc przekraczała tę zadeklarowaną w zgłoszeniu.
Za tego typu nieprawidłowości można otrzymać karę. Najpierw operator zgłasza sprawę do Urzędu Regulacji Energetyki, a ten prowadzi postępowanie wyjaśniające. W przypadku potwierdzenia się przekroczenia mocy na prosumenta nakładana jest kara grzywny w wysokości 1 tys. zł. Kary można uniknąć, reagując na wcześniej otrzymane wezwanie.
Kontrole fotowoltaiki w Polsce
Nie mówimy o teoretycznej możliwości. Tauron Dystrybucja rzeczywiście rozpoczął kontrole instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Od sierpnia 2023 r. prowadzone są inspekcje, czego powodem są liczne naruszenia.
Tymczasem przekraczanie zadeklarowanej mocy lub napięcia może mieć dotkliwe skutki. Przede wszystkim powoduje awarie instalacji fotowoltaicznych w pobliżu. – Twój sąsiad podbija napięcie, ty nie generujesz energii – podsumowuje rzeczniczka Tauron Dystrybucja, Ewa Groń.
Masz fotowoltaikę? Za to możesz dostać karę
– Sprawdzamy poprawność montowanych mikroinstalacji przyłączonych do naszej sieci pod trzema względami: przekroczeń mocy zainstalowanej, przekroczeń napięcia przy równoczesnym generowaniu energii elektrycznej oraz wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy – wyjaśnia rzeczniczka.
Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii