Najlepsze narzędzia rowerowe - multitoole dla rowerzystów

Najlepsze narzędzia rowerowe - multitoole dla rowerzystów

Najlepsze narzędzia rowerowe - multitoole dla rowerzystów
Łukasz Michalik
22.05.2019 15:28, aktualizacja: 09.03.2022 09:03

Lekkie, funkcjonalne i przemyślane. Rowerowe multitoole i zestawy narzędzi to gwarancja, że ewentualna awaria nie przerodzi się w poważniejszy problem. Jaki sprzęt warto zabrać ze sobą, gdy wybieramy się na rower?

Topeak Alien III – tak mało miejsca, a tak wiele narzędzi

Multitool rowerowy Topeak Alien III
Multitool rowerowy Topeak Alien III

Cena: ok. 240 zł

Multitoole bywają porównywane do skrzynki narzędziowej, którą można schować do kieszeni. Zazwyczaj jest w tym sporo przesady, jednak w przypadku modelu Topeak Alien III porównanie wydaje się trafione.

Wszystko za sprawą mnogości narzędzi.

Kieszonkowy zestaw zawiera ich aż 25, a dla wygodniejszego korzystania można rozłączać go na dwie niezależne części. Do zestawu, poza pokrowcem, dołączany jest klips, dzięki któremu możemy przypiąć narzędzi np, do paska czy sakwy rowerowej.

KTM Mini Tool CO2 – funkcjonalna miniaturka

Multitool rowerowy KTM Mini Tool CO2
Multitool rowerowy KTM Mini Tool CO2

Cena: ok. 140 zł

Zestaw marki KTM to przykład troski zarówno o funkcjonalność, ale także o gabaryty i masę. Producent skompresował cały zestaw do wymiarów 70mm x 40 mm x 20 mm, a multitool waży zaledwie 130 gramów.

Poza wszelkimi kluczami znalazło się w nim miejsce na skuwacz, a ciekawym dodatkiem jest adapter do pompki CO2.

KTM Multitool 5 - adapter CO2 z dodatkowymi narzędziami

Adapter CO2 KTM Multitool 5
Adapter CO2 KTM Multitool 5

Cena: ok. 100 zł

Zestaw narzędzi KTM to w zasadzie dodatek do adapteru pompki CO2. Adapter zapewnia podłączenie do zaworów AV (samochodowy) i SV (Presta), do którego dołączono 5 podstawowych narzędzi.

W przypadku poważniejszej awarii to nie wystarczy, ale zestaw może okazać się praktycznym rozwiązaniem podczas bieżącej obsługi czy regulacji.

Pedros Tülio Multitool - zawsze przy rowerze

Multitool Pedros Tülio
Multitool Pedros Tülio

Cena: ok. 230 zł

Zestaw narzędzi marki Pedros wygląda bardzo nietypowo. Jego twórcy nadali mu formę szybkozamykacza - zacisku do koła. Dzięki temu po zamontowaniu do roweru multitool staje się jego integralną częścią, co daje nam pewność, że wybierając się na rower nigdy nie zapomnimy zabrać narzędzi.

Multitool, mimo swojej minimalistycznej formy, zawiera zaskakująco wiele narzędzi. Znajdziemy w nim kilka kluczy imbusowych, płaski wkrętak, a także klucze do szprych i skuwacz do łańcucha.

All-in Multitool - narzędzia ukryte w rowerze

Zestaw narzędzi All-in Multitool
Zestaw narzędzi All-in Multitool

Cen: ok. 320 zł

Podobny pomysł wykorzystali projektanci zestawu narzędzi o nazwie All-in Multitool. W tym przypadku narzędzia chowają się wewnątrz osi suportu. Po wyciągnięciu mamy do dyspozycji zestaw kluczy i gniazdo na bity.

CrankBrothers Y 15 – ciekawa forma, wiele funkcji

Multitool rowerowy CrankBrothers Y 15
Multitool rowerowy CrankBrothers Y 15

Cena: ok. 240 zł

Funkcjonalne, przemyślane, a do tego po prostu ładne. W zasadzie każdy rowerowy multitool z bogatej oferty Crank Brothers zasługuje na miejsce w tym zestawieniu. Ograniczę się jednak do dwóch przykładów.

Pierwszym z nich jest model CrankBrothers Y 15. Zestaw wyróżnia się nietypową formą. Zawiera dwa narzędzia w formie litery Y – każde z jej ramion to klucz albo gniazdo, pozwalające na osadzenie bitów.

Wmontowane zasobniki zawierają m.in. skuwacz do łańcucha, a także zestaw bitów. Wartym uwagi dodatkiem są łatki samoprzylepne, pomocne przy naprawie przebitej dętki.

CrankBrothers F15 – perfekcyjne wykonanie

Multitool rowerowy CrankBrothers F15
Multitool rowerowy CrankBrothers F15

Cena: ok. 140 zł

Drugi z multitooli kanadyjskiej marki to CrankBrothers F15, w tym przypadku w czerwonej, efektownej wersji Syndicate. Zestaw składa się z obudowy, w której zamontowano skuwacz i otwieracz do butelek. Oddzielną, wkładaną do magnetycznej obudowy, częścią jest zestaw narzędzi, zwierający podstawowe klucze.

Victorinox Bike Tool - szwajcarska jakość

Multitool rowerowy Victorinox Bike Tool
Multitool rowerowy Victorinox Bike Tool

Cena: ok. 150 zł

Wśród wielofunkcyjnych zestawów narzędzi nie mogło zabraknąć synonimu użyteczności, jakim jest sprzęt marki Victorinox. Tym razem nie jest to jednak szwajcarski scyzoryk, ale zestaw rowerowych narzędzi.

W skład zestawu wchodzi klucz z długą dźwignią i gniazdem na bity, 8 podstawowych bitów i dwie łyżki do opon. Co istotne, całość składa się w jeden, poręczny i łatwy do transportu przedmiot.

Lezyne RAP-21 - klasyczna forma

Multitool rowerowy Lezyne RAP-21
Multitool rowerowy Lezyne RAP-21

Cena: ok. 140 zł

Makra Lezyne chwali się, że jej misją jest tworzenie najbardziej zaawansowanych i pięknych akcesoriów rowerowych. Obok oświetlenia czy nawigacji w jej ofercie znajdziemy również narzędzia. Jednym z nich jest zestaw Lezyne RAP-21.

Znajdziemy w nim pełen przekrój potrzebnych kluczy - od imbusowych, poprzez torx, po wkrętaki czy skuwacz łańcucha. Nie zabrakło także adaptera do pompki CO2 i łyżki do opon.

Brooks MT21 – prosta forma, elegancka oprawa

Multitool rowerowy Brooks MT21
Multitool rowerowy Brooks MT21

Cena: ok. 260 zł

Zestaw sygnowany przez angielskiego producenta siodełek i akcesoriów rowerowych wyróżnia się wyszukanym, skórzanym etui. Producent podkreśla, że w jego opracowaniu brało udział aż 700 członków rowerowej społeczności.

Efektem ich pracy jest multitool wyposażony w 21 narzędzi. Na liście – poza typowymi kluczami czy wkrętakami – znalazł się także otwieracz do butelek, nóż i klucz do siodełek.

Narzędzia same nie naprawiają!

Przeglądając propozycje multitooli, które kosztują 100 i więcej złotych warto pamiętać, że narzędzia – nawet najlepsze – nie naprawiają same. Powyższe propozycje to przegląd sprzętu z nieco wyższej półki, będącego zarówno narzędziem, jak i ciekawym gadżetem.

W wielu przypadkach z powodzeniem wystarczy nam jednak nawet najtańszy zestaw kluczy za kilka czy kilkanaście złotych.

Pod względem precyzji wykonania czy jakości użytych komponentów będzie on odstawał od markowego sprzętu, ale do wielu napraw okaże się całkowicie wystarczający, Pamiętajmy, że najważniejsza jest nie marka i cena narzędzi, ale to, by ich posiadacz wiedział, co z nimi zrobić.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)