NASA wyśle na Marsa humanoidalne roboty. Zbadają jaskinie

NASA wyśle na Marsa humanoidalne roboty. Zbadają jaskinie
Źródło zdjęć: © YouTube/Boston Dynamics
Adam Gaafar

16.08.2021 14:19, aktual.: 08.03.2022 13:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA zamierza wykorzystać humanoidalne roboty do zbadania marsjańskich jaskich. Naukowcy prowadzą obecnie badania na Ziemi, aby udoskonalić możliwości tych maszyn. Pomysłodawcy wyjaśniają, że jaskinie na Czerwonej Planecie mogą być bardzo przydatne dla przyszłych kolonizatorów, gdyż stanowią dobre schronienie przez surowymi warunkami panującymi na zewnątrz.

W ramach projektu BRAILLE NASA i Boston Dynamics prowadzą testy autonomicznych i humanoidalnych robotów. Maszyny badają na Ziemi jaskinie, które mają przypominać te występujące na Czerwonej Planecie. Testy mają na celu udoskonalenie technologii, która okaże się kluczowa w marsjańskim terenie.

Według naukowców jaskinie są jednym z najbardziej prawdopodobnych miejsc, w których można znaleźć ślady zarówno obecnego, jak i dawnego życia pozaziemskiego. Wynika to z faktu, że mogą chronić organizmy przed promieniowaniem kosmicznym i ekstremalnymi wahaniami temperatury.

Robot ze specjalnym "mózgiem"

Według kierownika projektu Ali Aghy prowadzone badania mogą „zasadniczo zmienić sposób, w jaki myślimy o przyszłych misjach”. – W szczególności roboty mogą uczestniczyć w misjach prekursorskich, aby dostarczyć więcej informacji o miejscach docelowych, zanim wylądują tam ludzie – powiedział Agha w rozmowie z CBS News.

Search for Life: NASA JPL Explores Martian-Like Caves

Dużą zaletą tych maszyn ma być ich "elektroniczny mózg" o nazwie NeBula. Pozwala on robotowi podejmować decyzję i przetwarzać informacje nawet wówczas, gdy nie mają kontaktu z naukowcami przebywającymi na Ziemi. Uczeni wskazują trzy warunki, które muszą być spełnione, aby humanoidalne roboty odniosły sukces:

• Pierwszym aspektem jest zdolność robota do przenoszenia ładunków – musi on być w stanie poruszać się w miarę swobodnie po trudnym, marsjańskim terenie;

• Po drugie, maszyna musi posiadać odpowiednią liczbę instrumentów naukowych;

• Naukowcy chcą mieć tez pewność, że robot będzie w stanie utrzymać „odpowiednią stabilność”, a do tego rozwinie optymalną prędkość i odznacza się dużą wytrzymałością.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)