Neutrina przekraczają prędkość światła. CERN obala teorię Einsteina?

Zgodnie z teorią Alberta Einsteina prędkość światła w próżni, czyli niemal 300 tys. kilometrów na sekundę, jest najwyższą osiąganą we wszechświecie. Wygląda na to, że badane przez CERN neutrina - wbrew tej teorii - poruszają się szybciej.

Albert Einstein (Fot. SlinkingTowardRetirement.com)
Albert Einstein (Fot. SlinkingTowardRetirement.com)
Łukasz Michalik

Zgodnie z teorią Alberta Einsteina prędkość światła w próżni, czyli niemal 300 tys. kilometrów na sekundę, jest najwyższą osiąganą we wszechświecie. Wygląda na to, że badane przez CERN neutrina - wbrew tej teorii - poruszają się szybciej.

Zlokalizowany w Szwajcarii ośrodek naukowy CERN był kilka lat temu przyczyną ataku paniki wśród odpornych na wiedzę entuzjastów teorii spiskowych. Naukowcy z poważną miną musieli dementować zarzuty, że podczas doświadczeń stworzą czarną dziurę, która pochłonie Ziemię.

Choć apokalipsa nie nastąpiła, najnowsze wyniki badań CERN-u mogą spowodować spustoszenie w obowiązujących od dziesięcioleci, teoretycznych podstawach współczesnej fizyki, podważając szczególną teorię względności Einsteina.

Podczas doświadczeń badacze wysyłali w ramach eksperymentu OPERA neutrina z CERN-u do włoskiego laboratorium Gran Sasso oddalonego o 732 kilometry. Okazało się, że cząstki elementarne dotarły tam o 60 nanosekund szybciej, niż mogłoby to zrobić światło.

Droga, którą przebywały neutrina (Fot. OPERAWeb.Lngs.Infn.it)
Droga, którą przebywały neutrina (Fot. OPERAWeb.Lngs.Infn.it)

Wyniki były tak zaskakujące, że osłupiali badacze powtórzyli doświadczenie, uzyskując identyczny rezultat. Aby zweryfikować, czy nie popełnili jakiegoś błędu, powtarzali je w ciągu trzech lat jeszcze kilkanaście tysięcy razy, uzyskując takie same wyniki.

Jak stwierdził rzecznik CERN-u, Antonio Ereditato:

Ufamy naszym wynikom. Sprawdzaliśmy je wielokrotnie, szukając czegoś, co mogłoby zniekształcić pomiary.

CERN na razie nie ogłasza obalenia teorii Einsteina. Choć wielokrotne sprawdzanie poprawności danych nie ujawniło żadnego błędu, naukowcy chcą, aby wyniki ich badań zostały zweryfikowane przez inne, niezależne ośrodki.

Dopiero potwierdzenie z innego źródła da ostateczną odpowiedź, czy prędkość światła została przekroczona.

Źródło: ReutersPolskie RadioBBCAssociated PressGeekologieDviceOpera

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.