Niesamowity robot utrzymuje równowagę, jeżdżąc na rowerze [wideo]

Widzieliśmy już roboty poruszające się w różny sposób i mogłoby się wydawać, że w tej kwestii wymyślono już wszystko. Okazuje się, że nie – pomysłowe urządzenia ciągle są w stanie zaskakiwać. Widzieliście kiedyś robota jeżdżącego na rowerze? Teraz macie okazję.

PRIMER-V2 (Fot. Geek.com)
PRIMER-V2 (Fot. Geek.com)
Łukasz Michalik

26.10.2011 | aktual.: 11.03.2022 10:00

Widzieliśmy już roboty poruszające się w różny sposób i mogłoby się wydawać, że w tej kwestii wymyślono już wszystko. Okazuje się, że nie – pomysłowe urządzenia ciągle są w stanie zaskakiwać. Widzieliście kiedyś robota jeżdżącego na rowerze? Teraz macie okazję.

Jazda na rowerze w roli popisowego numeru ma długą tradycję, zwłaszcza w cyrkach przybywających z krainy zimna, wódki i kawioru. Powstało jednak urządzenie, które może zrobić poważną konkurencję rosyjskim niedźwiedziom.

bear riding a bicycle

Robot o nazwie PRIMER-V2 nie imponuje rozmiarami, jest jednak wyposażony w coś wyjątkowo, jak na robota, nietypowego – rower. Co więcej, robot za pomocą swoich nóg rzeczywiście pedałuje, wprawiając w ten sposób w ruch całe urządzenie.

Zadanie utrudnia fakt, że rower nie ma bocznych kółek – robot nie tylko napędza rower, ale musi również dbać o równowagę. Jak widać na poniższym filmie, radzi sobie z tym całkiem dobrze. PRIMER-V2 może osiągać prędkość do 6 km/h, unikając wywrotki podobnie jak jeżdżący na rowerach ludzie – dzięki żyroskopowi, w jaki zamienia się rozpędzone koło.

Podobieństwo - zwłaszcza do uczących się jazdy na rowerze dzieci - występuje również podczas zatrzymywania się - robot wystawia w tym celu nogę i wyhamowuje, trąc nią o podłoże.

二足歩行ロボットを自転車に乗せてみた(The biped robot whict rides on a bicycle.)

Choć robot wygląda z pozoru dość zabawnie, w gruncie rzeczy jest to przerażający widok. Maszyny najpierw odebrały nam naszą pracę, a teraz robią to ze sportem i rozrywką ;). Co będzie następne?

Źródło: TechnabobGeek

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.