Opaska sportowa a smartwatch: różnice. Podpowiadamy, co dla kogo

Opaska sportowa a smartwatch - co wybrać?
Opaska sportowa a smartwatch - co wybrać?
Źródło zdjęć: © fot. Unsplash
Klaudia Stawska-Magdziak

03.08.2020 15:00, aktual.: 09.03.2022 10:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Opaska sportowa a smartwatch - który gadżet wybrać? Chociaż z wyglądu wydają się podobne, to jednak często dosyć znacząco różnią się pod kątem funkcjonalności. Przed zakupem warto zastanowić się, który gadżet lepiej spełni wasze oczekiwania.

Opaska sportowa a smartwatch: najważniejsze różnice

Opaska sportowa a smartwatch różnią się przede wszystkim podstawowym założeniem, chociaż na rynku bez trudu znajdziemy modele, które łączą w sobie cechy każdego z tych gadżetów.

Opaska sportowa, jak można się domyślić, skierowana jest przede wszystkim do osób aktywnych. W związku z tych jest zazwyczaj wytrzymalsza i lżejsza niż smartwatch. Zostały zaprojektowane tak, aby dokonywać precyzyjnych pomiarów naszej aktywności, a jednocześnie nie przeszkadzać w czasie treningu.

Z kolei smartwach ma być nowoczesną formą zegarka. Chociaż wiele podstawowych funkcji opaski sportowej znajdziemy również w smartwatchu, to zazwyczaj tego typu urządzenia są mniej wytrzymałe. Sam design smartwacha również różni się znacznie od opaski sportowej - bardziej elegancki lub designerski, ma być doskonałym uzupełnieniem codziennych stylizacji.

To najważniejsze różnice, jeśli chodzi o podstawowe różnice pomiędzy opaską sportową a smartwachem. Poniżej przyjrzymy się bliżej każdemu, z tych urządzeń, by pomóc wam podjąć decyzję, który gadżet lepiej sprawdzi się w waszym przypadku.

Obraz
© fot. Xiaomi

Opaska sportowa - najważniejsze cechy i funkcje

Jak wspomnieliśmy, opaski sportowe są to gadżety skierowane przede wszystkim dla osób aktywnych. Są niewielki i wykonane z lekkich, ale wytrzymałych materiałów. Najczęściej są również wodoodporne, aby bez trudu mierzyć naszą aktywność również w czasie pływania czy innych sportów wodnych.

Ich podstawowym zadaniem jest monitorowanie pulsu, w tym szczytowych i optymalnych wartości, jakie osiągamy w czasie treningu czy liczenie spalanych kalorii w czasie aktywności. W zależności od modelu mogą one również liczyć kroki, piętra, pokonane kilometry czy wyznaczać przebyte trasy, dzięki systemowi GPS.

Większość producentów zachęca, by nie zdejmować opaski również na czas snu, wyposażając je w monitor jakości sny. Czujnik tętna zbiera informacje na temat pracy serca zawsze, gdy mamy opaskę na ręku.

Na szczęście opaski są zwykle na tyle lekkie, że nie powinniśmy w ogóle odczuwać, że ją nosimy. Aby dodatkowo zminimalizować rozmiar oraz zwiększyć żywotność baterii, część producentów w ogóle rezygnuje z ekranu.

Obraz
© fot. Unsplash

Smartwach - najważniejsze cechy i funkcje

Smartwatch to, najprościej mówiąc, przedłużenie smatfona. Obecne inteligentne zegarki mają wiele funkcji podobnych do opasek sportowych - liczenie kroków, monitorowanie snu czy tętna.

Dodatkowo droższe modele bywają wyposażone w GPS, aparat (lub zarządzanie aparatem telefonu).

Jednak poza znacznymi różnicami wizualnymi, smartwatch pokazuje pełnie swojej funkcjonalności dopiero po sparowaniu z odpowiednim smartfonem - warto wziąć to pod uwagę, przed zakupem.

Za pośrednictwem inteligentnego zegarka możemy m.in. odbierać połączenia, wysyłać i czytać wiadomości SMS oraz przeglądać powiadomienia z wybranych aplikacji, w tym serwisów społecznościowych. Niektóre modele, wyposażone w gniazdo na kartę SIM mogą zachować tę funkcjonalność bez konieczności parowania ich ze smartfonem.

Opaska sportowa a smartwatch? Różnice pomiędzy tymi dwoma gadżetami z definicji są dosyć wyraźne. Jednak obecnie na ryku znajdziemy lekkie i solidne smartwatche oraz opaski sportowe, które pozwalają na synchronizację z licznymi aplikacjami, odbieranie połączeń czy wyświetlanie wiadomości SMS.

Podejmując ostateczną decyzję, zastanówcie się, na jakich funkcjach wam najbardziej zależy. A jeśli zastanawiacie się, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi poradnikami dotyczącymi smartwatchy i opasek sportowych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)