Optyczna iluzja, która poróżniła Internet. Jeden kolor czy dwa?

Internauci oszaleli na punkcie iluzji optycznej z udziałem dwóch bloczków. Kontrowersje powstały wokół tego, czy oba bloczki mają identyczny kolor, czy też każdy z nich jest inny. Tajemnica tkwi w tym, jak światło ulega załamaniu.

Iluzja optyczna podzieliła internautów.
Iluzja optyczna podzieliła internautów.
Źródło zdjęć: © Facebook | Ravishay

30.10.2024 10:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Optyczne złudzenia potrafią mocno namieszać w sieci. Najczęściej takie obrazki są tworzone tak, aby można było interpretować je na wiele sposobów, co sprawia, że każdy widzi coś innego. Podobnie jest z tą konkretną iluzją. Wygląda na to, że jest wyjątkowo prosty obrazek, na którym na kolorowym tle widzimy dwa kwadratowe bloczki umieszczone pod różnymi kątami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te same kolory czy dwa odrębne?

Chociaż ilustracja wydaje się nieskomplikowana, przyciągnęła ogromną uwagę. To dlatego, że według osób, które udostępniają ten obraz na portalach społecznościowych, oba bloczki są takiego samego koloru. Wielu ludzi zdecydowanie się z tym nie zgadza, twierdząc, że dolny bloczek jest biały, a górny szary. A ty, jak uważasz — tożsamość bloczków czy różnice w barwach?

Jak udało się uzyskać taki efekt?

Jeśli odkryjesz środkową część obrazka, zobaczysz, że obie bloczki rzeczywiście są tego samego koloru. Zamieszanie wynika z efektu działania światła i cienia oraz naszych sposobów ich postrzegania. „Ten sam kolor, inne światło, ucz się, kolego” - zauważył jeden z komentujących. „Tak działa światło” - dodał ktoś inny.

Mimo że w mediach społecznościowych pojawiło się wyjaśnienie dotyczące interpretacji obrazka, wiele osób nadal jest przekonanych, że dolny bloczek wygląda jaśniej. Nawet grafiki objaśniające ten fenomen nie przekonują sceptyków.

Iluzje optyczne od zawsze wywołują emocje

Iluzje optyczne zazwyczaj działają poprzez błędną interpretację światła, cienia lub kolorów. To właśnie one wprowadzają widzów w błąd, dając wrażenie, że widzą coś, co w rzeczywistości nie istnieje na obrazku. Wynikający z tego złudzenie jest konsekwencją zaburzeń w mechanizmie percepcji, które normalnie pomagają nam w postrzeganiu. Co ciekawe, większość ludzi nie bierze pod uwagę zawodności swojego mózgu, co często prowadzi do gorących dyskusji w internecie.

iluzja optycznazagadkazłudzenie optyczne
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.