Panele fotowoltaiczne – to dla nich doskonałe miejsce

Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne
Źródło zdjęć: © Pixabay | grass27
Wojciech Kulik

28.02.2023 12:17, aktual.: 15.03.2023 07:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy obliczyli, że parkingi samochodowe są jednymi z najlepszych miejsc na instalację paneli fotowoltaicznych. Korzyści środowiskowych wynikających z takiego umiejscowienia jest co najmniej kilka.

Panele fotowoltaiczne coraz częściej są instalowane nie tylko na domach czy wielkopowierzchniowych budynkach, ale też w szeroko rozumianej przestrzeni miejskiej. Doskonałym miejscem dla takich instalacji mogą okazać się duże parkingi samochodowe – jest co najmniej kilka powodów, dla których tak właśnie jest. Tego typu rozwiązanie może się szczególnie sprawdzić w niedalekiej przyszłości, gdy po drogach jeździć będzie coraz więcej samochodów elektrycznych.

Panele fotowoltaiczne na parkingach. Dlaczego to ma sens?

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach Scientific Reports, standardowa instalacja fotowoltaiczna z 286 modułami jest w stanie generować wystarczającą ilość energii, by każdego miesiąca ładować 3000 pojazdów, jeśli każdy ładowałby się przez godzinę. Jakie z tego korzyści? Pierwsza wiąże się z faktem wykorzystania energii z odnawialnych źródeł. Druga – z brakiem konieczności specjalnego podjeżdżania do stacji ładowania (a więc bezsensownego tracenia energii). Wykorzystanie energii bezpośrednio w miejscu, w którym jest generowana, zmniejsza także straty na etapie przesyłu.

Instalacje fotowoltaiczne na parkingach pozwalają też dodatkowo wykorzystać przestrzeń, która i tak jest już zajęta. I jest jeszcze jeden atut. Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że zadaszony parking sprawia, że bezpośrednio na samochody nie pada światło słoneczne, dzięki czemu auta mniej się nagrzewają, a to z kolei pozwala zmniejszyć wykorzystanie systemów klimatyzacji. Przy okazji chroni też przed deszczem, śniegiem i inną, szeroko rozumianą niepogodą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego właściciele parkingów mieliby w to inwestować?

O ile to wszystko może brzmieć dobrze, to jak przekonać właścicieli tych parkingów do inwestycji w takie fotowoltaiczne zadaszenia? Autorzy raportu twierdzą, że nie będzie z tym problemu. Pomijając możliwość pobierania opłat za postój i ładowanie samochodu, dochodzi do tego szansa, że klienci spędzą więcej czasu w sklepie czy innym punkcie, przy którym znajduje się parking, a to bezpośrednio może wiązać się z większym zyskiem dla właścicieli.

Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)