Pierwsza zagraniczna wizyta czołgu T‑90MS [wideo]

Rosyjska spółka UWZ wystawiła swój najnowszy czołg na właśnie trwających w Nowym Delhi targach DefExpo 2012. Indie to wielki importer broni. Głównym beneficjentem jest Rosja, w mniejszej skali Polska, ale obecność Bumaru jest na DefEXpo 2012 bardzo silna.

Fot. MilitaryPhotos.net
Fot. MilitaryPhotos.net
Adam Maciejewski

31.03.2012 | aktual.: 10.03.2022 15:07

Rosyjska spółka UWZ wystawiła swój najnowszy czołg na właśnie trwających w Nowym Delhi targach DefExpo 2012. Indie to wielki importer broni. Głównym beneficjentem jest Rosja, w mniejszej skali Polska, ale obecność Bumaru jest na DefEXpo 2012 bardzo silna.

New Russian main battle tank T-90S T-90MS DefExpo 2012 defence exhibition India RIA Novosti

To druga otwarta, publiczna prezentacja T-90MS Tagił, ale pierwsza zagraniczna. T-90MS prezentowany jest pod nazwą T-90S (sufiks S noszą eksportowe wersje czołgów z UWZ). Pewnie, aby budzić silne skojarzenia z poprzednią generacją T-90 zwaną T-90S.

T90 Main Battle tank India

Indie kupiły najpierw ponad 300 sztuk T-90S w Rosji, gdzie czołg ten eksploatowany jest jako T-90A, a następnie licencję na ich montaż w Indiach, gdzie już kilkaset służy jako T-90S Bhishma. Warto dodać, że kiedyś Indie produkowały na licencji T-72M1, których ponad 2 tys. stanowiło trzon indyjskich wojsk pancernych.

Fot. Indian Defence.com
Fot. Indian Defence.com

Przed 3 dekadami Indie uruchomiły program budowy rodzimego czołgu nazwanego Arjun. Miał zastąpić T-72, ale po 30 latach rozwoju Ministerstwo Obrony kupiło tylko 124 wozy wersji Mk I i złożyło zamówienie na drugie tyle ulepszonej wersji Mk II. Stąd marketingowe zabiegi Rosjan. To T-90S, a nie Arjun zastępuje T-72M1. Ponieważ Indie potrzebują ok. 1,5 tys. nowych czołgów, stąd mogą być zainteresowane T-90MS.

Fot. MilitaryPhotos.net
Fot. MilitaryPhotos.net

Na DefExpo 2012 ze swoją pancerną ofertą zaprezentowała się też Grupa Bumar. W naturze pokazano Rosomaka w afgańskiej konfiguracji. Polskim hitem w Indiach jest wóz zabezpieczenia technicznego na bazie T-72M1, czyli WZT-3. Indie kupiły już ponad 0,5 tys. tych wozów w 4 transzach. Ostatni kontrakt na ponad 200 sztuk pochodzi z ubiegłego roku. Indie montują WZT-3 na licencji z importowanych z Polski podzespołów.

Bumer at DEFEXPO 2012

Bumar promuje też podczas targów WPG Anders. Co prawda Indie – obecnie eksploatujące BMP-2 – pracują od dłuższego czasu nad własnym gąsienicowym bojowym wozem piechoty Abhay, ale jego przyszłość może być różna. Dlatego WPG Anders może skusić Hindusów zarówno jako bwp, lekki czołg, jak i nośnik innych systemów bojowych. W filmiku pokazano wizualizację Andersa wyjeżdżającego z ładowni samolotu Ił-76MD lotnictwa Indii.

Źródło: MilitaryPhotos.Net, Grupa Bumar, blog Aleksieja Chłopotowa

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
poradnikimilitarianews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.