Pierwszy taki polski statek. Unikalna jednostka na Morzu Bałtyckim
Spółka LOTOS Petrobaltic wyposażyła statek Sylur w system wiertniczy. To duża szansa na szybszy rozwój energetyki wiatrowej w rejonie Morza Bałtyckiego.
Do tej pory Polska nie dysponowała jednostką pływającą z wbudowanym systemem wiertniczym. Dzięki modernizacji statku Sylur, Grupa Orlen, do której należy spółka LOTOS Petrobaltic, zyskuje nowe kompetencje w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki temu rozwiązaniu będzie mogła podejmować kolejne działania związane z transformacją energetyczną w Polsce.
Skuteczniejsze badanie dna morskiego
Zainstalowana na statku Sylur wiertnica pozwala prowadzić badania geologiczno-inżynierskie na morzu do głębokości nawet 120 m. Na tym jednak jej możliwości się nie kończą. Narzędzie umożliwia także wiercenie otworów pod dnem do głębokości 100 m.
Takie właściwości statku Sylur sprawiają, że wyniki badań dotyczących struktury dna morskiego będą dużo bardziej precyzyjne od tych prowadzonych przez LOTOS Petrobaltic do tej pory. Badania to jeden z ważniejszych etapów przy projektowaniu farm wiatrowych. Dzięki szczegółowym pomiarom i analizom można podjąć najlepsze decyzje związane z wyborem fundamentów, na których później staną turbiny wiatrowe. Pozwoli to uniknąć problemów w następnych etapach prac.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić stację zasilania Jackery Solar Generator 1000 Pro?
Gdzie wyruszy statek Sylur?
Długość całkowita statku Sylur wynosi 71,90 m, a tonaż pojemnościowy brutto to 2150 t. Jednostkę zbudowano w Norwegii w 2003 r., a 13 lat później Polska zdecydowała się na jej zakup. Po montażu i testach nowego systemu Sylur zostanie wysłany do prac na Morzu Bałtyckim.
Grupa Orlen zamierza wykorzystywać zmodernizowaną jednostkę nie tylko we własnych projektach. Przewidywane są też usługi na rzecz inwestorów. Pierwsze komercyjne prace statek rozpocznie jeszcze w I kwartale 2023 r. na wodach litewskich, na obszarze przewidzianym pod budowę pierwszej w tym kraju morskiej farmy wiatrowej. Nie wiadomo jeszcze, kiedy i w jakich projektach Sylur pojawi się na polskich wodach terytorialnych.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Gadżetomanii