Płonie Tesla Megapack. Pożar wybuchł podczas testu magazynu energii
Nad ranem czasu lokalnego wybuchł pożar Tesla Megapack w Australii. Ogień pojawił się podczas testu największego na świecie systemu magazynowania energii elektrycznej.
30.07.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:59
Nad ranem w Sydney wybuchł pożar wielkiego systemu magazynowania energii opartego na rozwiązaniu Tesla Megapack. Inwestycja prowadzona przez firmę Neoen SA, była uruchamiana w stanie Victoria w Australii. Wszystko szło dobrze do momentu, aż jeden z segmentów systemu, który docelowo miał mieć pojemność 450 MWh, zajął się ogniem.
Jeden segment Tesla Megapack ma pojemność 3MWh. Jeśli urządzenie tej skali zajmuje się ogniem, należy spodziewać się naprawdę silnego pożaru. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków i według szacunków, do całkowitego ugaszenia ognia potrzebnych będzie od 8 do 24 godzin.
Pożar Tesla Megapack
Jeden z oficerów straży pożarnej, Ian Beswicke powiedział, że schładzanie płonących akumulatorów nic nie da. Wręcz przeciwnie, tylko wydłuży działania gaśnicze. Płonąca bateria waży 13 ton i podstawowym zadaniem strażaków było uniemożliwienie rozprzestrzeniania się ognia na sąsiednie urządzenia.
Poza samymi stratami finansowymi wynikającymi z pożaru problemem jest także, przedostanie się do atmosfery ogromnej ilości toksycznych zanieczyszczeń. Lokalne władze zalecają mieszkańcom zamykanie okien, by nie wdychać trującego dymu.
Dlaczego akumulatory Tesli zapłonęły?
Nie jest znana przyczyna pożaru. Wiadomo tylko, że do pożaru doszło po tym jak system magazynowania energii został przyłączony do australijskiego operatora sieci energetycznej.
Przedstawiciel firmy Neoen poinformował, że zarówno inwestorzy, jak i Tesla, współpracują z lokalnymi władzami. Ponadto dodano, że instalacja została odcięta od sieci przesyłowej i cała sytuacja nie wpłynie na dostawy energii.
Magazynowanie energii jest kluczową kwestią w sprawie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Jednym z głównych problemów farm wiatrowych i fotowoltaiki jest utrudnione magazynowanie energii elektrycznej, co nie pozwala na wykorzystywanie jej w okresach zwiększonego zapotrzebowania.